به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، 7 اسفند، انتخابات مجلس شورای اسلامی در یک رقابت تمام عیار برگزار شد و در جدال اصولگرایی و اصلاح طلبی تمام کرسی های تهران سهم لیست امید شد و در بسیاری دیگر از شهرها نیز این لیست پیشتاز بود، اما بازی در هفتم اسفند تمام نشد و سرنوشت 69 کرسی به 10 اردیبهشت 95 موکول شد.

 حال بار دیگر جناح ها در مقابل هم صف آرایی کرده اند تا در صورت پیروزی اکثریت را از آن خود کنند.

الهام گیری 10 اردیبهشت از 7 اسفند؟!

برخلاف انتخابات سال 90، اسفند 94 با یک موج آغاز شد  و یک مشارکت 62 درصدی را رقم زد. تقریبا تمام انتخابات های مجلس شورای اسلامی که تا کنون برگزار شده است در برخی حوزه ها به دور دوم کشیده شده ،اما آنچه اهمیت دارد این است که همواره سرنوشت کرسی های باقی مانده در دور دوم، با نیم نگاهی به انتخابات تهران در مرحله اول رقم خورده است، از آنجایی که در مرحله اول لیست امید بعد از یک استقبال بی سابقه تمام کرسی های تهران را بدست آورد، هیچ بعید نیست که انتخابات روز جمعه با الهام گرفتن از 7 اسفند و آنچه در پایتخت رخ داد، صورت گیرد.

از سفر استانی عارف تا حمایت های حدادعادل

انتخابات اسفند 94، 86 کرسی را به اصلاح طلبان داد و 76 کرسی را نصیب اصولگرایان کرد؛ اما ابهام بر سر 68 کرسی باقی ماند و این تعداد به گونه ای است که هیچ کدام از جناح ها نمی توانند بر اهمیت آن چشم بپوشند. بر این اساس بار دیگر اصولگرایان و اصلاح طلبها  وارد میدان شده اند تا جریان فکری خود را حاکم بر ساختمان هرمی شکل بهارستان کنند. حال سر لیست ائتلاف اصلاح طلبان که در مبارزات انتخاباتی دور اول پیروز میدان بود این روزها کوله بار سفر به دوش گرفته است و راهی استانهایی می شود که قرار است انتخاباتی دیگر در آن مناطق برگزار شود. محمدرضا عارف با بیرق اصلاح طلبی و نشان لیست امید سعی می کند تا نتیجه انتخابات تهران را به دیگر شهرها تسری دهد.

از سوی دیگر هرچند به سبب نتیجه به دست آمده در دور اول یک رخوت و انفعال اردوگاه اصولگرایی را فرا گرفته است، اما حدادعادل به عنوان ناخدای کشتی اصولگرایان برای آنکه ناکامی دور اول را جبران کند وظیفه خود و دیگر نمایندگان فعلی اصولگرا دانست تا حمایتشان را از کاندیداهای دور دوم اعلام کنند تا بدین وسیله اجازه ندهند اکثریت مجلس به اصلاح طلبان واگذار شود.

اهمیت دور دوم انتخابات از نگاه فعالین سیاسی

اینکه دور دوم انتخابات چقدر تاثیر گذار است و از چه میزان اهمیتی برخوردار است سوالی بود که خبرگزاری برنا آن را با چند فعال سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در میان گذاشت:  

آذر منصوری (اصلاح طلب)

تعیین 68 کرسی،  به معنای یک چهارم از صندلی های مجلس دهم است که در ترکیب منتخبین آینده و جهت گیری ها تاثیرگذار خواهد بود. جریان هایی که به مجلس دهم راه پیدا کرده اند، در شرایطی قرار دارند که اگر هر کدام بتوانند از این 68 کرسی سهم بیشتری را به خودشان اختصاص دهند، قاعدتا می توانند در تشکیل یک فراکسیون قدرتمند در مجلس آینده نقش تعیین کننده و اثرگذار داشته باشند.

غلامرضا ظریفیان

دور دوم انتخابات بی شباهت با نیمه دوم یک مسابقه فوتبال در فینال جام جهانی نیست؛ در واقع در یک بازی بسیار حساس، در نیمه اول نتایجی حاصل شده که این نتایج هرچند نتایج تعیین کننده ای نیست اما موثری بوده، چنانچه در نیمه دوم تلاشی برای حضور جدی مردم صورت نگیرد و مردم نیز به حساسیت این نیمه واقف نباشند یا آن را بی اهمیت تصور کنند تلاشی که در نیمه اول صورت گرفت و بسیار هم موثر بود یک تلاش ناتمام خواهد بود. لذا اهمیت دور دوم انتخابات بسیار سرنوشت ساز و تعیین کننده است.

حمیدرضا ترقی

اهمیت دور دوم انتخابات تعیین کننده بودن آن در سرنوشت فراکسیون های مجلس است، با توجه به اینکه عدد فراکسیون ها فاصله چندانی باهم ندارد، لذا این تعداد به هر طرف اضافه شود می تواند در اقلیت و اکثریت مجلس تاثیرگذار باشد و نمای مجلس را تغییر دهد.

محمدرضا تابش

دور دوم انتخابات در شکل گیری و اداره مجلس توسط فراکسیون های مختلف تعیین کننده خواهد بود. در دور اول علیرغم رد صلاحیت ها با حمایت مردم توانستیم توفیق خوبی را در بسیاری از استان ها و قطب های جمعیتی به دست آوریم. من فکر می کنم، پیام محبت مردم  و حضور گسترده و تاثیرگذار آنها در دور اول انتخابات به مکان های دور دست رسیده و یک موجی از آگاهی، بیداری و مسوولیت پذیری در مردم احیا شده است. امیدواریم حضور اصلاح طلبان و اعتدالیون به حدی برسد که برای تصدی مسوولیت های مختلف در مجلس قابل قبول باشد.

یحی آل اسحاق

دور دوم انتخابات قطعا اهمیت دارد، چرا که به هر صورت سرنوشت 68 کرسی می تواند در سمت و سو اقلیت و اکثریت مجلس موثر باشد، لذا نمی توان از اهمیت آن غافل شد.   

ناصر ایمانی

دور دوم انتخابات متاسفانه با یک نوع رخوت، هم از سوی مردم و هم از سوی جناح های سیاسی مواجه می شود، در حالی که اهمیت آن مانند دور اول است چرا که تکلیف برخی از کرسی ها هنوز مشخص نشده است و قرار است در این دور، فردی برای آن انتخاب شود، لذا هیچ تفاوتی از نظر اهمیت با دور اول ندارد. فضای عمومی هر حوزه انتخابیه و نهایتا کل کشور به هر صورت باشد در دور اول و دوم یکسان خواهد بود، بنابراین دور دوم تا حدود زیادی متاثر از دور اول خواهد بود. اما در مورد ترکیب و اکثریت مجلس باید گفت این برای اولین بار است که در یک مجلسی اکثریت مطلق نداریم به عبارت دیگر ترکیب اقلیت و اکثریت در مجلس دهم با تفاوتی اندک از یکدیگر قرار دارند.