به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، مبادلات تجاری دو کشور ایران و ترکیه برای حذف سلطه دلار با ارزهای رایج «ریال» و «لیر» انجام می شود.

مصطفی الیتاس وزیر اقتصاد ترکیه گفت: حذف دلار از مبادلات تجاری دو کشور برای کاهش وابستگی به نرخ مبادلات خارجی بسیار ضروری است.

به گفته وزیر اقتصاد ترکیه، دو کشور در ماه آوریل موافقت کردند تا پرداخت‌های مبادلات تجاری با ارزهای ملی انجام شود و شرکت‌های ترک ترجیح می‌دهند تا این مبادلات با استفاده از لیر ترکیه باشد.

وزیر اقتصاد ترکیه همچنین تصریح کرد که طی مذاکره با همتای ایرانی‌اش ایشان هم به دفعات به اهمیت استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دو کشور تأکید کرده‌اند.

بر اساس اعلام مؤسسه آمار ترکیه،‌ این کشور به دنبال این است تا توسعه و روابط اقتصادی با ایران را بعد از لغو تحریم‌های بین‌المللی افزایش دهد. در حال حاضر حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و ترکیه 9.76 میلیارد دلار در سال 2015 بود که در مقایسه با رقم 13.719 میلیارد دلار در سال 2014 کاهش داشته است. ایران و ترکیه قصد دارند تا حجم مبادلات دو کشور را به 30 میلیارد دلار برسانند.

الیتاش معتقد است یکی از مهمترین فاکتورها برای دسترسی به مبادلات 30 میلیارد دلار اعمال تعرفه‌های ترجیحی برای کالاهای مبادلاتی دو کشور است و آنکارا و تهران در این زمینه تلاش‌های زیادی می‌کنند.

وزیر توسعه ترکیه سودت‌یلماز در اوایل آوریل گفت: یک سوم از مبادلات تجاری ایران و ترکیه اکنون در کشور ترکیه با لیر و در ایران با ریال مبادله می‌شود.

کارشناسان معتقدند که سابقه استفاده از لیر و ریال احتمال دارد نوسان لیر در برابر دلار و یورو را افزایش دهد. آنها می‌گویند این نوسان ممکن است منجر به کاهش درآمد شود.