به گزارش گروه خبر خبرگزاری  برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در مراسم روز جهانی گرامیداشت مقابله با بیابانزایی که با شعار حفاظت زمین و احیای اراضی با مشارکت مردم در محل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد، گفت: در صورت تامین اعتبار این برنامه 10 ساله ،سالانه در سطح یک میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در عرصه های منابع طبیعی انجام می شود.

وی آبخیزداری را یکی از طرح های محوری و اولویت دار در سیاست های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح به منظور حفظ پوشش گیاهی، جلوگیری از فرسایش خاک و تبخیر آب و همچنین تقویت سفره های زیر زمینی در کنار سایر طرح های حفاظت از خاک و احیای اراضی اجرا خواهد شد.

حجتی خاطر نشان کرد که سال گذشته به رغم محدودیت ها در سطح نزدیک به 500 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در عرصه های منابع طبیعی کشور اجرا شده است.

وی با اذعان به این که امروز در کشور مبارزه همه جانبه ای با بیابانزایی صورت گرفته است،گفت:جایگزین کردن سوخت های فسیلی و نو،توزیع کپسول های گاز،ایجاد تعادل دام و مرتع و حذف و کاهش دام در جنگل و مرتع از اقدام های قابل توجه در زمینه کاهش فشار بر منابع طبیعی بوده است.

در این مراسم، خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز با اشاره به این که ایران جزو کشورهای پیشرو و موفق در اجرای طرح ها و برنامه های بیابانزدایی است، گفت: در برنامه ششم توسعه، سالانه اجرای 600 هزار هکتار عملیات مقابله با بیابانزایی تدوین شده که در صورت تصویب و اجرا مناظق ناامن کشور، امنیت لازم را پیدا می کنند.

وی سطح کانون های بیابانزای کشور را 7.5 میلیون هکتار عنوان کرد و اذعان داشت: 3 میلیون هکتار از این سطح، جزو کانون های بحرانی درجه یک است که باید طی یک برنامه پنج ساله مهار شود.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که سال گذشته 40 هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در کشور اجرا شده است، اعلام کرد: امسال در سطح 90 هزار هکتار باید عملیات بیابانزدایی در کشور انجام شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد که بخش مهمی از عملیات بیابانزدایی در سال گذشته در حواشی دریاچه ارومیه، استان خوزستان، کرمان و سایر استان هایی که با پدیده بیابانزایی روبرو هستند، اجرا شده است.

جلالی با اشاره به سطح عرصه های طبیعی کشور که تحت تاثیر بیابانزایی هستند عنوان کرد: تا کنون 8 میلیون هکتار عملیات بیابانزدایی در کشورانجام داده ایم.

وی جنگل کاری بیابانی در سطح 2.2 میلیون هکتار،مالج پاشی در سطح 250 هزار هکتار و 5.4 میلیون هکتار عملیات بوته کاری، بادشکن، بذرکاری و قرق و حفاظت از عرصه های طبیعی را از اقدام های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری برشمرد.

جلالی در عین حال حفاظت از 7026 کیلومتر خطوط مواسلاتی، 1810 کیلومتر راه آهن، 23 فرودگاه، 600 هزار هکتار اراضی کشاورزی، 88 شهر و 58 شهرک صنعتی را از جمله دستاوردهای این سازمان با انجام عملیات بیابانزدایی عنوان کرد.

این مقام مسوول با اذعان به این که طبق بررسی ها از هر 700 هکتار یک هکتار جنگل در سال دچار آتش سوزی می شود، تصریح کرد: 95 درصد این آتش سوزی ها ناشی از بی احتیاطی گردشگران، دامداران و مسافران است و بر اساس قانون برای افراد سهل انگار دو ماه تا یکسال زندانی و پرداخت خسارت در نظر گرفته شده است.

وی میانگین خسارت ناشی از آتش سوزی به جنگل ها را سالانه 320 میلیارد تومان بیان کرد و اظهار داشت: طبق بررسی ها، هر هکتار آتش سوزی در جنگل ها خسارتی بالغ بر 30 میلیون تومان وارد می کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در عین حال از مردم خواست به محض مشاهده آتش سوزی در جنگل ها و مراتع، اطلاعات خود را در اختیار سامانه 1504 سازمان جنگل ها قرار دهند.

وی در مورد تجهیز ناوگان اطفای حریق نیز اعلام کرد: یک برنامه جامع پیشگیری و اطفای حریق تهیه کرده ایم که بر اساس آن ناوگان هوایی تجهیز خواهد شد .

جلالی با اشاره به این که آتش سوزی معمولا در مناطق صعب العبور اتفاق می افتد، ابراز امیدواری کرد با هماهنگی سایر دستگاه ها، 14 بالگرد برای اطفای حریق در مناطق صعب العبور اختصاص یابد.

وی در عین حال افزود: برای هر استان ،یک فروند بالگرد برای اطفای حریق نیاز است.

جلالی در مورد آتش سوزی جنگل های پاسارگاد استان فارس گفت: در سه روز آتش سوزی ، 968 هکتاراز این جنگل ها دچار آتش سوزی شد و برآورد خسارات در دست بررسی است.