به گزارش خبرگزاری برنا؛ پایگاه اینترنتی واللا نزدیک به محافل جاسوسی رژیم صهیونیستی در مطلبی با اشاره به تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از انفجار بمب اتمی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سرزمین‌های اشغالی نوشت که رقبا برای برنده شدن در مناقصه احداث کارخانه تولید آمونیاک در دشت روتم در صحرای النقب با هم رقابت می کنند و در این زمینه با مقامات رژیم صهیونیستی به توافق رسیده‌اند. این توافق بین موشه کحلون وزیر امور مالی و آوی گبای وزیر سابق حمایت از محیط زیست امضا شده است.

به این ترتیب رژیم صهیونیستی سعی دارد کارخانه تولید آمونیاک را در منطقه‌ای کم جمعیت احداث کند تا بتواند انبارهای آمونیاک خلیج حیفا را مسدود کرده و از به خطرافتادن جان صهیونیست‌ها در این منطقه پرجمعیت در صورت درز مواد شیمیایی این انبارها جلوگیری کند.

بر اساس این گزارش کارخانه مذکور برای تولید آمونیاک و نه انبار کردن آن احداث می‌شود و این موضوع خطرات ناشی از این تأسیسات را به نسبت انبارهای حاوی آمونیاک در خلیج حیفا کاهش می‌دهد، به این ترتیب مواد خطرناک ذخیره شده در این کارخانه  بسیار کم خواهد بود. این کارخانه نیاز بازار داخلی رژیم صهیونیستی را که بالغ بر 120 هزار تن برای هر سال است، تأمین خواهد کرد، ولی در عین حال مقادیر بسیار کمی از این مواد را ذخیره‌سازی می‌کند.

وزارت محیط زیست رژیم صهیونیستی از آغاز مراحل نهایی مناقصه مذکور خبر داد. هشدار سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان به رژیم صهیونیستی در زمستان گذشته درباره خطر هدف قرار دادن مخازن مواد شیمیایی در بندر حیفا، صهیونیست‌ها را در وحشت گسترده‌ای از وقوع انفجار شیمیایی در این بندر فرو برده است.

محافل اسرائیلی گرچه پیش از این نیز از وجود این تهدید اطلاع داشته و چاره ای در حل و فصل نهایی آن نمی‌دیدند، بیشتر نگران این نکته هستند که این تهدید سیدحسن نصرالله موجب افزایش نگرانی‌ها میان ساکنان خلیج حیفا شده است، به‌طوری که آنها احساس می‌کنند کنار بمب ساعتی هسته‌ای زندگی می‌کنند. ساکنان این منطقه، ناتوانی مقامات اسرائیلی را از منتقل کردن مخازن آمونیاک که حاوی 12هزار تن آمونیاک است، ناکامی بزرگی برای مقامات اسرائیلی می‌دانند. به این ترتیب به نظر می‌رسد اقدام اخیر مقامات رژیم صهیونیستی نیز جنبه تبلیغاتی داشته و نمی‌تواند به صورت کامل خطرات ناشی از انهدام این انبارها  را متوقف کند.

سایت واللا می‌افزاید مخازن آمونیاک حیفا بالغ بر 12 هزار تن حجم داشته و آمونیاک وارد شده به سرزمین‌های اشغالی به وسیله کشتی‌های غیر حفاظت شده را تخلیه می‌کند. این کشتی‌ها ماهیانه یک بار وارد خلیج حیفا شده و به مدت 24 ساعت محموله سمی خود را تخلیه می‌کنند. این در حالی است که بر اساس مطالعاتی که دکتر آفرایم لئور از دانشگاه حیفا انجام داده، درز 2400 تن آمونیاک یعنی یک پنجم حجم انبارهای موجود به بیرون کافی است تا 17 هزار نفر جان خود را از دست داده و دهها هزار تن دیگر مسموم شوند.

گرچه سران رژیم صهیونیستی از جمله وزیر امور مالی این رژیم مدعی شده تأسیس کارخانه آمونیاک در جنوب سرزمین‌های اشغالی به مسدود شدن انبارهای خطرناک آمونیاک در حیفا و تشویق رونق صنعت در بخش‌های جنوبی منجر می‌شود، اما به نظر می‌رسد این کارخانه راه‌حل نهایی برای جلوگیری از پخش مواد سمی آمونیاک در سرزمین‌های اشغالی نیست. چرا که از یک طرف احداث این کارخانه زمان زیادی به طول خواهد انجامید و از سوی دیگر این مناطق نیز در تیررس موشک‌های حزب‌الله لبنان خواهد بود و می تواند خسارت های انسانی البته کمتر از منطقه خلیج حیفا ایجاد کند.