به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، ترکیه به واسطه بمب گذاری و اختلافات درونی توریست های خود را از دست داده و در تلاش است درگیری های قومیتی را هم آرام کند. بورس استانبول در اولین ساعات روز جمعه بیش از 5 درصد با افت روبرو شد. نرخ لیرترک در قبال دلار افت کرد.

ترکیه از سال‌های پیش تلاش برای حضور در اتحادیه اروپا را آغاز کرد؛ درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به جامعه اروپا که بعدها به اتحادیه اروپا تغییر وضعیت داد، در ۱۴ آوریل ۱۹۸۷ ارائه شد.  اما بسیاری می‌گویند نخستین گام عملی ترکیه در این راستا  به سپتامبر سال 1963 برمی گردد که موافقت نامه آنکارا برای پیوستن ترکیه به اتحادیه امور گمرکی و در نهایت عضویت دائم این کشور در جامعه اقتصادی اروپا  به امضا رسید.

از آن  روز تا کنون آنکارا فراز و نشیب بسیاری را برای پیوستن به اتحادیه اروپا طی کرده سوم اکتبر سال 2005 میلادی اعضای اتحادیه، با آغاز گفتگوهای الحاق ترکیه موافقت کردند، روزنامه ملیت که یکی از پرتیراژترین روزنامه های ترکیه محسوب می شود، آن زمان گفته بود زاگرب در سال 2010 به اتحادیه اروپا می پیوندد و این درحالی است که آنکارا تا سال 2023 باید منتظر بماند. اما حالا با خروج انگلیس از این اتحادیه اردوغان در ژستی دموکراتیک اعلام کرده است ما هم می‌توانیم درباره اتحادیه اروپا همه‌پرسی کنیم.

اعلام همه پرسی برای موضوعی که مردم و دولت‌های مختلف در ترکیه  خواهان اجرایی شدن آن بودند و سال‌های سال برای به دست آوردن آن تلاش کردند از سوی  افکار عمومی و تحلیلگران سیاسی موضوعی جالب بود چرا که  آن طور که از شواهد امر پیداست پیوستن ترکیه به اروپا  در زمان روی کار بودن هر کدام از سیاستمداران ترکیه که اتفاق بیفتد، مشروعیت و محبوبیت بیشتری را برای وی به دنبال خواهد داشت که اردوغان این روزها بیش از هر چیز دیگری  نیازمند آن است.

اردوغان باید خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را یک فرصت بداند که معادلات جدیدی را در اروپا و منطقه رقم خواهد زد واین فرصت را به ترکیه می‌دهد تا در  ساختار جدید اروپایی روابط نوینی را بر پایه منافع ملی و مشترک خود تعریف کند و بتواند دوره نامعلوم سیاسی و اقتصادی، ترکیه که از نظر اقتصادی و بازرگانی به شدت به اتحادیه وابسته است را سرو سامان ببخشد این طور که پیداست اردوغان آرزوی خود را در پس یک ژست دیپلماتیک پنهان کرده است.

ترکیه سال هاست به دنبال ورود به اتحادیه اروپا است و رای گیری برای امری که مدت هاست توسط سیاست مداران ترکیه در حال پیگیری است موضوعیتی ندارد و این ژست سیاسی اردوغان بیشتر یک طنز سیاسی است. زیرا رای مردم ترکیه هیچ تاثیری بر تصمیم سران اتحادیه اروپا ندارد و فقط رای منفی مردم که آن هم بعید به نظر می رسد می تواند توجیهی برای عدم موفقیت اردوغان برای نرسیدن به این مهم و ورود به اتحادیه اروپا باشد.