به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، هدف داعش از حمله به این اماکن مخصوصا مسجدالنبی که جایگاهی بزرگ در میان مسلمانان دارد در ماه مبارک رمضان القای میزان توان آنها در هدف قرار دادن همزمان چند نقطه دریک زمان و زیرسوال بردن توان نیروهای امنیتی بوده است.

وزارت کشور عربستان در پی انفجارهای تروریستی اخیر در این کشور، 19 نفر از جمله 7 شهروند سعودی و 12 تبعه پاکستانی را بازداشت کرده است و هویت عامل انتحاری مدینه منوره را فاش کرد. وی، «عمر عبدالهادی عمر الجعید العتیبی» نام دارد. جوانی 18 ساله اهل طائف که دولت عربستان می گوید مدت هاست تحت تعقیب نیروهای امنیتی بوده است. العتیبی پس از آنکه نتوانست از در شرقی مسجدالنبی وارد حرم نبوی شود، خود را بیرون محوطه منفجر کرد.

بان کی مون طی بیانیه ای به این انفجارها واکنش نشان داد، وی چنین حملاتی بویژه در زمانی که بسیاری از مسلمانان آماده برگزاری عید سعید فطر و پایان گرفتن ماه مبارک رمضان بوده اند، نشان دهنده نیات رذالت بار عاملان چنین اقداماتی دانست و آن را محکوم کرد.

وی با ابراز امیدواری درمورد شناسایی سریع و اجرای عدالت در مورد عاملان این حملات جنایت آمیز ، خواستار افزایش تلاش های منطقه ای و جهانی برای جلوگیری از این گونه اقدامات و ریشه کن کردن تروریسم شد.

پس از اعلامیه رییس سازمان ملل متحد  وزارت امورخارجه امریکا اعلام کرد که 'جان کری' وزیر امور خارجه آمریکا به طور سرزده با 'عادل الجبیر' وزیر خارجه عربستان سعودی ملاقات و درباره لزوم نابودی داعش و همچنین درباره سیاست گذاری های لازم در سوریه، لیبی، راه حل مناسب برای رسیدن به توافق با یمن و نوسانات منطقه ای بین اسرائیل و فلسطین گفت و گو کرده است.

جان کری در خصوص ضرورت مقابله با داعش گفت: ما همواره تصریح کرده ایم که حملات نظامی برای شکست داعش یا رفع تهدید این گروه کافی نیست. یک مبارزه تاریخی برای پرداختن به علل افراط گری تنها راه وارد کردن یک شکست پایدار به داعش است.

اما در این میان توییت ظریف با وجود کوتاه بودن آن پیام های بسیاری به عربستان و دیگر کشورهای منطقه داشت. وزیر خارجه کشورمان در توییتر خود پس از این حادثه نوشت:  هیچ خط قرمز دیگری برای تروریست‌ها باقی نمانده و سنی و شیعه قربانی خواهند بود مگر این که (در برابر این اقدامات تروریستی) متحد شویم.

پس از توییت ظریف بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز بلافاصله پس از  انفجارهای انتحاری شامگاه دوشنبه در مناطق مختلف عربستان از جمله عملیات تروریستی در نزدیکی مسجد النبی و نیز منطقه قطیف را محکوم کرد.

وی ضمن ابراز همدری با خانواده‌های قربانیان این حوادث اعلام کرد: همانگونه که بارها از سوی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است تروریسم در هر شکل آن و در هر نقطه از جهان به شدت محکوم است و باید با جدیت تمام توسط تمامی کشورها با منابع، علل و عوامل آن برخورد قاطع به عمل آید.

قاسمی همچنین افزود: تروریسم لجام گسیخته‌ای که امروز بخصوص در منطقه شاهد آن هستیم نشان داده است که این پدیده شوم، مرز و ملیت نمی‌شناسد و هیچ راه‌حلی جز ایجاد یک اجماع  و انسجام بین‌المللی  و منطقه‌ای علیه آن وجود ندارد.

"عبد الباری عطوان" ، تحلیل گر سرشناس جهان عرب، پس از انفجارهای روز دوشنبه در عربستان، در روزنامۀ «رأی الیوم» نوشت: حملات تروریستی  در عربستان ما را به چند نتیجه می رساند، یکم: علت ناکامی عربستان در پیش گیری از این حملات تروریستی این است که مقامات سعودی به جای راهکارهای فکری و مبارزه با افکار و ایدئولوژی افراط گرایانه وهابیت و اصلاحات سیاسی و اجتماعی، راهکارهای امنیتی را در پیش گرفته اند، دوم: داعش هسته های خاموش زیادی در جامعۀ عربستان به ویژه میان جوانان دارد. این عناصر بسیار پر تعدادند و هرگاه دستور بگیرند، قادر به فعال شدن هستند.

عطوان در ادامه نوشت: سوم: دشمن عربستان و خطر اصلی برای این کشور نه ایران است، نه انصار الله یمن و نه نظام سوریه. دشمن عربستان در داخل این کشور است. جنگ واقعی عربستان که این کشور باید به آن وارد شود در یمن، سوریه، عراق یا لیبی نیست بلکه در خود این کشور است. این جنگ را نمی توان با جنگنده های عملیات «طوفان قاطعیت» به نتیجه رساند، بلکه این جنگ، مبارزه با افکار تروریستی در جای جای این کشور، ریشه کنی فساد، اصلاحات سیاسی و اجتماعی، ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان و فعال کردن آنان در طرح های ثمر بخش است و چهارم: عربستان باید توجه خود را به مسائل اصلی جهان اسلام معطوف کند و از رفتارهای شبهه برانگیز، و در رأس آن ارتباط علنی و پنهانی با اسرائیل، دست بکشد.

عربستان همواره یکی از حامیان فکری- مالی و سیاسی گروهک تروریستی - تکفیری داعش بوده است اما امروز یکی از آسیب دیدگان حملات تروریستی داعش است، همین موضوع لزوم تغییر سیاست عربستان در حمایت از اینگونه گروه ها و همچنین مبارزه همه جانبه به کمک کشورهای منطقه را یادآور می شود. همانطور که ظریف هم تاکید کرد مساله داعش فراتر از اختلاف های مذهبی است و این انفجارها زنگ خطری برای همه کشورهاست. اکنون باید کشورهایی مانند عربستان و ترکیه که دل به حمایت های آمریکا بسته اند در سیاست های منطقه ای خود تجدیدنظر کنند از این بیشتر مردم منطقه دچار مشکل و آوارگی نشوند و دور شدن این آتش تنها با اتحاد و همبستگی همه کشورها از جمله ایران، عربستان، ترکیه و سوریه امکان پذیر است.