به گزارش گروه سیاست خارجی و بین الملل خبرگزاری برنا؛ سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آذربایجانی خود گفت: عادی روابط بین مسکو و آنکارا می تواند تاثیر مثبتی بر وضعیت کلی منطقه خاورمیانه داشته باشد.

وی افزود: امیدوارم که مذاکرات با آنکارا درباره حل و فصل بحران سوریه از صراحت بیشتری برخوردار باشد.

لاوروف گفت: امیدوارم که این امر به ما در یافتن نقاط مشترک به منظور گذر از بحران سوریه به طور موثرتر کمک کند؛ باوجود اینکه مواضع روسیه و ترکیه به هیچ وجه درخصوص این بحران همسان نیست.

وزیر خارجه روسیه درباره دیدار اخیرش با مولود جاوش اوغلو همتای ترکیه ای خود در شهر سوچی در اوخر ماه گذشته گفت: این دیدار صرح بود و ما برای همکاری صریح تر برای دستیابی به توافقاتی به منظور اجرای مصوبات شورای امنیت و گروه بین المللی حمایت از سوریه تلاش خواهیم کرد.

لاوروف همچنین از کندی و سستی استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه درخصوص برگزاری دور جدیدی از مذاکرات سوریه در ژنو ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: ما از سستی استفان دی میستورا در وفا به تعهدات خود درخصوص دعوت برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات سوریه نگران هستیم. ما همچنین درباره اظهارات درخصوص لزوم دستیابی روسیه و آمریکا به چگونگی اداره امور مربوط به حل و فصل سیاسی اوضاع در سوریه نگرانیم زیرا این امر به طور تلویحی اشاره دارد که سازمان ملل و دبیرخانه آن دور جدیدی از رایزنی های سوریه را برگزار نخواهند کرد؛ مگر بعد از دستیابی به چنین توافقی.

لاوروف تاکید کرد: این موضع‌گیری درست نیست.