به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، رحمانی فضلی وزیر کشور در همایش معاونین اجتماعی و سیاسی استانداری های سراسر کشور گفت: مطرح کردن بحث انتخابات در شرایط فعلی لازم نیست،  زود است که فضای جامعه انتخاباتی شود، اما ما به عنوان مجریان باید 6 ماه قبل از انتخابات، اماده شویم.

وی با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری نشاط، شور و شکوه را به جامعه می آورد، تاکید کرد: نباید بگذاریم فضای اختلاف در کشور فراهم شود، زیرا این امر در زمان انتخابات به ضرر کشور است.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: وزارت کشور در انتخابات فقط مجری است و نمی گذاریم دخالتی در انتخابات انجام شود و ابهامی به وجود بیاید.

وزیر کشور درباره زمان انتخابات گفت: پیشنهاد ما به شورای نگهبان 29 اردیبهشت است و چون ریاست جمهموری در کشور ما 4 ساله است، نمی توانیم بعداز خرداد این انتخابات را برگزار کنیم. وزارت کشور  آخر آبان شروع به فعالیت خواهد کرد.

وزیر کشور گفت: باید بدانیم امنیت پایدار چیست؟ ایران نمی‌پذیرد که انتقال قدرت در کشورهای منطقه مبتنی بر عنصر زور، اجبار، دخالت و خشونت باشد و بر همین اساس کودتای ترکیه را از همان ابتدا محکوم کردیم.

رحمانی فضلی تاکید کرد: دشمنی آمریکا با ایران تمام نشده است، اینگونه نیست که بخواهیم امکانات دفاعی و نظامی را تعطیل کنیم که چنین فکری خوش خیالی خام است.

وی درباره شرایط اقتصادی و معیشت مردم نیز گفت: در حوزه اقتصادی با رکود روبرو هستیم و منکر آن نمی‌شویم و باید از این حالت خارج شویم. دولت هیچگاه ادعا نکرده که مشکلات اقتصادی و عدم توازن در آسیب های اجتماعی را حل کرده، اما همه باید منصفانه به دولت کمک کنند.

وزیر کشور در ادامه تصریح کرد: دشمنان و منافقین دست در دست هم دادند تا ایران امن دچار تنش شود و دلارهای زیادی را خرج می‌کنند، حتی یکی از رهبران عربستان در گردهمایی منافقین سخنرانی می‌کند، بنابراین در چینن شرایطی دولت کشور را پیش می‌برد و باید به دولت کمک کرد.

در خارج از کشور همه دوستان و دشمنان ما اقرار داشتند که جمهوری اسلامی ایران در شرایط ناامن منطقه‌ای توانست دموکراسی را با آرامش و امنیت اجرا کند.  ما توانستیم انتخابات قانونی، ‌سالم و توام با آرامش داشته باشیم. اکنون هم فضای سیاسی کشور مطلوب و مناسب است و همه گروه‌های سیاسی و رسانه ها در اوج فعالیت هستند. امروزه با تقویت رسانه ها در فضای مجازی حجم اظهارنظر ها تحلیل ها و اطلاع رسانی بسیار افزایش یافته و الحمدلله با کمترین موانعی در جهت نشاط سیاسی روبرو نیستیم که این امر بلوغ گروه‌های سیاسی و اراده دولت درحاکم کردن آرامش و نشاط در حوزه سیاسی را بیان می‌کند.

وی تاکید کرد: وزارت کشور همه تلاش خود را انجام داده  تا فضای قانونی و مناسب برای فعالیت سیاسی فراهم شود. مختصر مواردی هم که شکل گرفته توسط وزارت کشور و قوه قضاییه رفع شده و با آن‌ها برخورد شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در عرصه اجتماعی شاهد انسجام و هماهنگی هستیم و اختلافی دیده نمی‌شود تصریح کرد: برخی اظهارنظرها درعرصه رسانه ها، کف موضوعی است که در یک جامعه آزاد و با تنوع سلایق مطرح می‌شود. نگرانی ما فقط خارج شدن برخی از دایره انصاف است که افکار عمومی باید با ارزش گذاری و انتخاب خود به این بی انصافی ها پاسخ دهند تا خود این افراد بفهمند که وقتی  از دایره انصاف خارج نشوند مردم به آن‌ها بهای بیشتری می‌دهند.

وزیر کشور در ادامه خاطر نشان کرد: ما در کشور تنوع قومیتی، زبانی و مذهبی داریم ،  بیگانگان با دخالت خود می خواهند این تنوع را تشدید کنند با این وجود ما شاهد هیچ انشقاقی در این حوزه ها نیستیم.

رحمانی فضلی در ادامه با بیان اینکه همکاری بسیار  خوبی میان قوا وجود دارد و هیچ مشکلی در این رابطه نداریم، اظهار کرد: در گذشته ما شاهد اتفاقات نامناسبی در میان قوا بودیم که خوشبختانه دیگر امروزه چنین اتفاقاتی را شاهد نیستیم.

وی با اشاره به شرایط منطقه‌ای گفت:‌ اکنون ایران یک نیروی تاثیرگذار و قابل قبول در منطقه است. ما شاهد بودیم که ترکیه ادعاهای بزرگی داشت اما زمانی که وارد تحولات سوریه، عراق و یمن شد با چه وضعی در سیاست داخلی روبرو شد. اکنون شرایط ترکیه موجب نگرانی همه است و ایران به هیچ وجه نمی پذیردکه انتقال قدرت در کشورهای منطقه مبتنی بر عنصر دخالت خشونت آمیز و خارج از قاعده مردم سالاری باشد. ما با نگرانی موضوع ترکیه را دنبال کردیم.

وی  با تاکید بر اینکه ایران  کاملا منسجم و موثر در مسائل منطقه‌ای  عمل می‌کند، افزود: پیش از برجام یک انسجام جهانی علیه ما شکل گرفته بود و به وسیله آن ایران منزوی و کشورهای منطقه هم تقویت نظامی شده بودند، اما با برجام انسجام جهانی علیه ایران بهم ریخت و این نقدترین منفعتی است که به دست آورده ایم. اکنون تبادل کالا، تبادل مالی و فروش نفت به راحتی انجام می‌شود و سرمایه‌گذاری هم در شرایط مطلوب تری قرار دارد و جنگ روانی علیه ما هم به شدت کاهش یافته است. این شرایط، بستری برای ما فراهم کرده که باید از آن برای پیشبرد اهداف خود استفاده کند.

رحمانی فضلی در ادامه با بیان اینکه دشمنی آمریکا و توطئه آن‌ها علیه ما به پایان نرسیده است اظهار کرد: ساده انگاری و خوش خیالی است که ما در این شرایط تقویت امکانات دفاعی خود را پایان دهیم. ما همچنان باید دنبال تقویت کشور باشیم.

 رحمانی فضلی در ادامه با تشریح وضعیت اقتصادی کشور خاطر نشان کرد: اکنون ثبات خوبی در اقتصاد کشور ایجاد شده و نواسانات عجیب و غریب نداریم. این ثبات، ‌بستر مناسبی برای فعالیت اقتصادی فراهم کرده است. کاهش تورم، حفظ ارزش پول ملی و ثبات نرخ ارزو طلا یک توفیق بزرگ است که این موفقیت ناشی از استقامت و ایستادگی مردم است. نباید به خاطر برداشت های سیاسی، تمام زحمات نظام را در این زمینه نادیده بگیریم. دولت فقط بخشی از این نظام است و نادیده گرفتن توفیقات اقتصادی موجب مایوس شدن مردم می‌شود.

وی هم‌چنین با بیان اینکه اداره کردن کشور در شرایط کاهش قیمت بسیار سخت بوداما در این شرایط کشور رشد یک درصدی داشت، خاطر نشان کرد: البته این توفیقات به معنای نادیده گرفتن رکود نیست. انتقاد یا حمله کردن به دولت یا برجسته سازی مشکلات و ایجاد فضای یاس و نامیدی، راه خروج از رکود است و باید همه تلاش کنیم و از رکود خارج شویم. دولت به جد دنبال خروج از رکود است و نظرات رهبری را در این باره دنبال می‌کند. البته حل این مسأله به عزم ملی نیاز دارد. منتقدان بدانند در جای خود فضا برای رقابت خواهند داشت اما نباید کاری کنند انتقاد های آن‌ها موجب سیاه نمایی فعالیت‌های نظام و دولت شود.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: دولت ادعا نکرده که مشکلات تاریخی حاکم در فضای داخلی کشور حل شده است  .همه باید به دولت کمک کنند زیرا کمک به دولت کمک به مردم است. معاونان و استانداران نیز باید شرایط کشور را برای مردم تشریح کنند. استانداران از دانشگاهیان، ائمه جمعه و نخبگان استفاده کرده و نهضت ایجاد امید را راه اندازی کنند زیرا موتور محرک نظام و دولت مردم هستند. باید برای رسیدن به این هدف وقت بگذاریم زیرا اگر مردم وارد شوند کار ما خیلی ساده می‌شود.

وی به معاونان و استانداران بر لزوم تکریم ارباب رجوع، ‌حضور در میان مردم و گوش دادن به حرف آن‌ها و ارائه برنامه برای حل مشکلات مردم تاکید کرد.

وزیر کشور در پایان درباره وضعیت امنیتی کشورما خاطر نشان کرد: ما در یک منطقه ناامن هستیم و دشمن هم در حال توطئه علیه ما است. یکی از مقامات عربستانی منافقین را جمع کرده و با خرج خود می خواهد علیه ما توطئه کند. دشمن دنبال متحد کردن دشمنان ما و ایجاد تنش در کشور است. ما باید نسبت به مسائل امنیتی توجه کنیم هرچند وضعیت امنیتی ما خوب است اما نباید از وضعیت کشور غافل شویم.