به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، علی اکبر ولایتی صبح روز سه شنبه 28 تیرماه با تارمان شانمو گارتنام معاون نخست وزیر و وزیر هماهنگ کننده سیاست های اقتصادی و اجتماعی دیدار و گفتگو کرد.

دو طرف روابط دو کشور را بسیار مثبت و رو به رشد ارزیابی نموده و تلاش برای توسعه زمینه های مختلف همکاری را مورد تاکید قرار دادند.

ولایتی با اشاره به ظرفیت های فراوان اقتصادی در  منطقه و به ویژه میان  ایران و سنگاپور گفت: دو کشور بسترهای بسیار ارزشمندی را برای توسعه همکاری ها دارا هستند و باید تلاش کرد به ویژه در حوزه های اقتصادی ، ترانزیتی و انرژی این امکانات را با طراحی و برنامه ریزی دقیق به کار گرفت.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک افزود: در کنار ظرفیت های اقتصادی ،اشتراکات فرهنگی و اجتماعی نیز تحکیم بخش روابط فیمابین خواهد بود و باید گام های عملی و رو به توسعه و رشد را با بهره گیری از این اشتراکات به اجرا درآورد.

ولایتی در پاسخ به سوالی در خصوص منطقه و تحلیل شرایط موجود به نقش ایران در منطقه برای حمایت از دولت های قانونی هم اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش خود را برای جلوگیری از اجرای نقشه های تفرقه افکنانه و تجزیه طلبانه که به تضعیف کشورهای اسلامی منطقه خواهد انجامید به کار گرفته و صادقانه در برابر تهدیدات منطقه ای ایستادگی کرده است و نقش ایران در این زمینه بسیار با اهمیت است و همانگونه که ملاحظه می کنید پیروزی های بیشتری را برای عراق و سوریه شاهد هستیم که با تقویت دولت های مرکزی این روند افزایش خواهد یافت .

ولایتی به کار گیری قدرت و زور را برای تغییر دولت های قانونی مردود اعلام کرد و تصریح نمود : انتخاب و آرای مردم در انتخاب حکومت های خود محترم بوده و استفاده از قدرت، زور و  نیروی نظامی و یا بهره برداری از جریانات افراطی و تکفیری و تروریسم مردود است.

ولایتی همچنین با توجه به تحولات مستمر منطقه توجه به تبادل اطلاعات و همفکری برای حل مسایل منطقه ای را نیز خاطر نشان کرد.

در این دیدار معاون نخست وزیر هم ضمن اشاره به برخی تحولات منطقه ای و ضرورت مقابله با جریانات تروریستی به سفر اخیر دکتر ظریف وزیر امور خارجه و دکتر ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و سنگاپور امکان توسعه روابط در سطوح مختلف را دارا هستند و به خصوص در حوزه های اقتصادی می توان از این مزیت‌ها بهره برداری نمود و جمهوری اسلامی ایران موقعیتی استراتژیک و با اهمیت را در اختیار دارد. و  سنگاپور خواهان گسترش روابط خود در غرب است و ایران در این زمینه دارای جایگاهی ویژه است.

در این دیدار انصاری سفیر کشورمان در سنگاپور هم گزارش کوتاهی از همکاری های دو طرف به ویژه اقتصادی و برنامه های پیش رو ارایه کرد و در ادامه پیرامون همکاری های مشترک نیز میان دو طرف بحث و تبادل نظر صورت گرفت.