به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حمید چیت چیان امروز (سه شنبه، ٢٩ تیرماه) در چهارمین کنفرانس انرژی بادی ایران در وزارت نیرو در جمع خبرنگاران گفت: در سفر چند روز اخیر هئیت ایرانی به انگلیس، ٢ کشور تفاهمنامه های مختلفی در صنعت برق امضا کردند.

وی افزود: دراین سفر یادداشت تفاهم های مختلفی با ٣٠ شرکت انگلیسی امضا شد که عمده آنها با موضوع هایی از جمله آب، فاضلاب و تولید مولد های کوچک برق بود.

چیت چیان تصریح کرد: در زمینه همکاری های ایران و انگلیس در بخش های انرژی خورشیدی یادداشت تفاهم هایی دو جانبه امضا شد که تامین سرمایه آن به میزان هزار مگاوات خواهد بود.

وزیر نیرو عنوان کرد: ایران کشوری نیست که خریدار تجهیزات ساخته شده نهایی از کشورها باشد بلکه خواهان دریافت فناوری از بسیاری از کشورهاست.

وی به رکورد مصرف برق در چند روز اخیر اشاره کرد و گفت: در دو روز گذشته میزان مصرف برق از٥١ هزار و ٢٠٠ مگابات عبور کرد که این میزان نسبت به پارسال ٢ درصد افزایش را نشان می دهد و تا چند روز آینده اوج مصرف برق در کشور بیش از این افزایش می یابد.

این مقام مسئول گفت: در حوزه تامین برق کمبودی نداریم و حتی هم اکنون نیز صادرات برق ما متوقف نشده اما این نگرانی وجود دارد که در روزهای آینده و به دلیل افزایش دما در مناطق شمالی و جنوبی کشور مشکلاتی در این حوزه ایجاد شود و بر این اساس از مردم درخواست می کنیم شدت مصرف خود را کاهش دهند تا مشکل خاموشی در فصل تابستان نداشته باشیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: ما هم اکنون توانسته ایم با آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در امر صرفه جویی مصرف برق کشور را به یکهزار و ٨٠٠ مگابات کاهش دهیم که اگر این امر انجام نمیشد خاموشی های بسیاری در انتظار کشور بود.

وی افزود: در بخش آب به دلیل گرمای هوا مصرف این موهبت الهی افزایش یافته است اما به دلیل این که بارش های خوبی در کشور داشتیم مشکلی از حوزه آب نداریم  اما مردم صرفه جویی در آب را جدی بگیرند.

وزیر نیرو عنوان کرد: پس از برجام ٣,٥ میلیارد دلار تفاهمنامه سرمایه گذاری خارجی در صنعت برق امضا شده و در بخش فاینانس نیز مذاکرات در حال انجام است.