به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام پس از پایان این نشست در وین گفت : موضوع اصلی بحث تحریم ها بود و اشکالاتی که در موضوع رفع تحریم ها و در اجرای رفع تحریم ها وجود دارد. در مواردی که کار پیشرفت نداشته بحث مفصلی صورت گرفت و شاید وقت بیشتر جلسه در همین خصوص بود و به هرحال مشکلاتی که در سر راه وجود دارد بحث شد.

عراقچی گفت: طرف های ما امریکایی ها و اروپایی ها توضیحات مفصلی در خصوص اقداماتی که کرده اند و تلاش هایی که دارند انجام می دهند، برای اینکه اثرات رفع تحریم ها و همکاری های خودشان را نشان دهند و همکاری های اقتصادی با ایران آزاد شود، ارایه کردند.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: ما متقابلا ایراداتی داشتیم و عدم به اصطلاح عمل موفقیت آمیز آنان در اجرای رفع تحریم ها و کوتاهی هایی را که کرده اند و جاهایی که کار را نتواستنند خوب مدیریت بکنند و فضای بی اعتمادی که ایجاد کردند همه اینها را بحث کردیم.

وی گفت: قرار بر این شد تا فاصله کمیسیون بعدی که ظرف سه ماه آینده خواهد بود در خصوص موضوعات و مشکلات مختلف در رفع تحریم ها، مانند مسایل بانکی، انتقال پول، تبدیل پول و تحریم های دیگری که هست و کم و بیش با آن مواجه بودیم جلسات کارشناسی برگزار کنیم و انشاء الله بتوانیم تا جلسه بعدی بسیاری از این مشکلات را رفع کنیم و با پیشنهادهای سازنده ای وارد کمسیون مشترک بعدی بشویم.

عراقچی تاکید کرد: از اینکه فقط گفت و گو باشد و از اینکه فقط حرف و توضیح باشد همه قبول داشتند که این صحیح نیست و ما باید به سمت اقدامات عملی و دستاوردهای ملموس از اجرای برجام پیش برویم.

وی گفت: چند نکته فنی داشتیم که در خصوص آنها هم یا بحث شد و یا قرار شد بحث های کارشناسی بین کارشناسان دو طرف ادامه یابد و برای سوءتفاهم هایی که در اجرا برای آژانس و یا بین ما و آژانس و یا بین ما و 5+1 وجود دارد، کارشناسان راه حل هایی پیدا کنند.

عراقچی در پاسخ به این سئوال که نظر دیگر کشورها درباره موانع و مشکلاتی که در سر راه ارتباطات بانکی ایران با دیگر کشورها وجود دارد چه بوده و آیا پیشنهادهایی برای رفع این موانع از سوی دیگر کشورها داده شد است، گفت: این موضوعی است که بین 5+1 هم برداشت واحدی وجود ندارد و کشورها هرکدام دیدگاههای خود را ابراز کردند که لزوما متفق القول نبودند .

وی گفت : بسیاری از کشورها اذعان داشتند که شرایط موجود و شرایطی که به خصوص توسط ofac خزانه داری آمریکا در سطح بین المللی ایجاد شده است روشنگری کافی برای بانک ها و شرکت های تجاری و اقتصادی و بنگاههای اقتصادی که می خواهند با ایران کار کنند فراهم نکرده است و یک سرگردانی و روشن نبودن وضعیت را ایجاد کرده است.

عراقچی گفت: حتی خواست تعدادی از کشورهای عضو 5+1 از طرف آمریکایی هم همین بود که روشنگری باید به صورتی باشد که یک مسیر کاملا روشنی را برای بنگاههای اقتصادی ایجاد کند و آنها را از تردیدها و نگرانی ها و دغدغه هایی که ناشی از برخوردهای گذشته ofac است، خلاص کند.