به گزارش خبرگزاری برنا از ساری؛ علیرضا یونسی رستمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، در جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، ضمن تبریک میلاد با سعادت ثامن الائمه امام رضا (ع) و در پیش بودن 26 مرداد، سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی، یادآور شد: آزادگان، اسطوره های کامل مقاومت، ایثار و توکل ملت ایران اسلامی در اسارتگاه های رژیم بعث عراق بودند.

جانشین رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، پدیده شوم قاچاق را یک آفت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آسیبی جدی برای اخلاق و ارزش های جامعه دانست و خاطرنشان ساخت: فرهنگ سازی از اولویت ها کار در این بخش است و باید با مستند سازی و تولید برنامه های هنری، خلاق و موثر مردم را با آسیب های قاچاق بر اقتصاد و تولید داخلی و تبعات واقعی استفاده از کالای قاچاق آشنا کرد.

معاون استاندار هدف از شناسایی و کد گذاری انبارها را، ارزیابی، بازرسی و نظارت مستمر بر این اماکن جهت مقابله با کالای قاچاق عنوان کرد و گفت: استفاده از تولیدات ملی ابتدا باید در سازمان ها و دستگاه های اجرایی مجدانه مورد اهتمام قرار گیرد، چرا که کالای قاچاق، فرهنگ و اقتصاد ما را نشانه گرفته است و لذا می بایست بازار را برای عرضه این نوع کالاها نا امن کرد.

وی بر تهیه طرح مقابله با قاچاق آبزیان در دریا تاکید کرد و افزود: باید تحلیل های علمی از روند و فرآیند قاچاق کالا و تدوین برنامه های آینده در این راستا صورت گیرد.

یونسی بر ابلاغ سند جامع کسب روزی حلال به همه سازمان های فرهنگی تاکید کرد و تصریح کرد: شهرداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها متن این سند را جهت ایجاد آگاهی و اطلاع رسانی، در منظر افکار عمومی قرار دهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، با اشاره به اهمیت و ضروت آموزش در مبارزه با قاچاق، تاکید کرد: شیوه نامه کار فرهنگی موثر در مقابله با قاچاق کالا با در نظر گرفتن نقش بخش های مختلف اطلاع رسانی، فرهنگی، تبلیغی و ... در آن تدوین شود.

یونسی با اشاره به این که ارزش کشفیات کالای قاچاق در 4 ماهه ی نخست سال جاری نسبت به سال 94، 4 برابر شده، گفت: تحقق این مهم در گرو تلاش همه دستگاه های مسئول و نگاه کارشناسانه تر و مسئولانه تر به موضوع مقابله با این پدیده شوم بوده است.

در آغاز این جلسه علی پیر فلک، دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، گزارشی از اقدامات و برنامه های این کمیسیون ارائه کرد و روسای کمیته های کمیسیون نیز به ارائه گزارش کمیته متبوع پرداختند.