به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران،  محسن صالحی نیا در نشست امروز خبری خود در مورد پروژه رونق تولید و تعیین تکلیف 7500 واحد تولیدی مشکل دار با هدف فعال کردن آنها که جزو طرح های اقتصاد مقاومتی است، گفت: تاکنون یک هزار و 500 میلیارد تومان به یک هزار و 300 بنگاه پرداخت شده است.

صالحی نیا ادامه داد: تاکنون 28 هزار و 500 تومان پرداختی بانکها به عنوان تسهیلات در سه ماهه امسال است که این میزان 30.5  درصد ار کل تسهیلاتی است که باید بانکها به بخش صنعت ،‌معدن و تجارت پرداخت کنند  و این میزان می تواند تا حداقل 36 درصد افزایش یابد.

وی گفت : تحریک بازار داخلی یکی از اقدامات برای پشتیبانی رونق تولید است و باید ادامه یابد و به لحاظ موانع و محدودیتهایی که برای واردات کالا در قواعد تعرفه ای علی الخصوص مصرفیکه  به تولید اخلی ضربه می زند اعمال شد ،  87 ردیف تعرفه را احصا و واردات 1700 ردیف کالای مصرفی را حداقل با ارز مبادله ای محدود کردیم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت ،‌ معدن و تجارت در ادامه نشست ازهدفگذاری رشد 8 درصدی در بخش صنعت و معدن و تجارت خبر داد و گفت : هدفگذاری پیش بینی شده در بخش اقتصاد به میزان 5 درصد پیش بینی شده و ما باید در بخش صنعت و معدن و تجارت به عدد 8 درصد برسیم تا رشد اقتصادی محقق شود.

وی با اشاره به بخش های مهم در ایجاد ارزش افزوده بخش صنعت گفت :‌ خودرو یکی از این بخشهاست و با 16 درصد نقش خود را ایفا می کند و با نرخ رشد 3.5 درصد تا روز گذشته 450 هزار دستگاه خودرو تولید کرده است .

 وی به هدفگذاری تولید 1 میلیون و 350 هزار دستگاه خودرو در سال اشاره کرد و افزود : با این میزان تولید   درصد برنامه محقق شده است و امیدواریم در ماههای  آتی با توجه به شرایط به 100 درصد برنامه برسیم .

صالحی نیا با اعلام آمار رشد صادرات افزود :‌در مجموع بخش صنعت ، معدن و تجارت رشد 21.1 درصدی را بدون احتساب میعانات گازی تجربه کرد و در هر یک از بخش های پتروشیمی این رقم 40.4 درصد و و متوسط صنعت و پتروشیمی 24.2 درصد گزارش شده است.

به گفته وی بخش معدن ازصادرات 64 درصدی و فرش ماشینی و صنایع دستی صادرات 13.2 درصدی برخوردارند.

این مقام مسوول تصریح کرد : برای استمرار رونق تولید برای رشد صادرات  10 میلیارد دلاری کالاهای صنعتی و معدنی نسبت به سال گذشته برنامه ریزی کرده ایم .

وی ادامه داد: امسال به دلیل اهمیت موضوع تمامی بخشهای صنعت را پایش و رصد می کنیم و به صورت هفتگی از میزان صادرات و محدودیتها و مشکلات با خبر می شویم.

صالحی نیا  گفت : 3 میلیارد دلار برای صادرات صنایع غذایی و دارویی هدفگذاری کرده ایم و 1.25 میلیارد دلار از برنامه تاکنون محقق شده است .

در اکثر اقلام تولیدی شاهد رشد بوده ایم

به گفته معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت  طی سه ماهه ابتدای سال در اقلامی مانند لاستیک خودرو ، پودر شوینده ، سموم دفع نباتی ، دوده صنعتی و تولید تراکتور نرخ رشد بین 5 تا 8 درصد است.

الیاف تاپس پلی استر 22 درصد ، نخ پنبه ای 6 درصد و کولر آبی 5 درصد افزایش نشان می دهد.

بر این اساس فرش ماشینی و کفپوشها و صنایع غذایی با رشد 1 و 2 دردصی و فولاد به عنوان یکی از اقلام اساسی در ارزش افزوده در 4 ماهه رشد 3 درصدی داشته است. شمش آلومینیوم  7 درصد ، سنگ آهن 4.4 درصد و سیمان و کاشی و سرامیک ، ظروف شیشه ای و چینی و چینی بهداشتی و صنایع ساختمانی به دلیل رکود بخش ساختمان و صادرات این محصولات در کشورهای هدف با کاهش تولید روبرو بودیم.

صالحی نیا با بیان اینکه  در بخش پتروشیمی با رشد بالای 40 درصد در 4 ماهه روبرو بوده ایم افزود : هم تامین اقلام بخش صنعت و هم صادرات نشان دهنده رشد خوبی است و به دلیل سیاستهای وزارتخانه مثل واقعی کردن قیمت این کالاها و  محدودیتی که در واردات اعمال شد صنایع داخلی در رقابت با کشورهای دیگر نیاز واحدهای تولیدی را تامین کنند و کاهش واردات و افزایش صادرات مبین موفقیت این سیاست است .