به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، علی طیب نیا که برای شرکت در نشست سالیانه بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده بود، در این دیدار افزود: ایران همانطور که پیشتر نیز در عمل نشان داده است، برای رفع کامل این مشکل آمادگی و اصرار دارد.

طیب نیا با اشاره به رفع موانع ناشی از تحریم ها، تسریع در توسعه روابط اقتصادی دوجانبه را خواستار شد و گفت: ایران آمادگی دارد برای تسریع در روند تجاری با ترکیه، فراتر از موضوع پنجره واحد گمرکی در مسیر ایجاد دروازه مشترک گمرکی گام بردارد و ما مطمئنیم این موضوع می تواند زمینه تحول بنیادین در تجارت دوجانبه را فراهم سازد.

وی با تاکید بر لزوم توسعه همکاری های بانکی میان آنکارا و تهران گفت: نظام بانکی ایران برای افزایش روابط کارگزاری با بانک های ترکیه آماده است.

این مقام ابراز امیدواری کرد برپایه توافق های به دست آمده، همکاری با بانک های جدید ترک تسریع شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی برنا اینجا کلیک کنید.

 

 

** حجم سرمایه گذاری و تجارت ایران و ترکیه قابل قبول نیست

در این دیدار «مهمت شمشک» معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد ترکیه، گفت: من وجود نگاه خوب دولت ایران در توسعه همکاری های دوجانبه را قدر می دانم اما حجم سرمایه گذاری و تجارت میان دو کشور اصلا متناسب با روابط سیاسی آنها نیست.

وی از پیشنهاد ایران برای توسعه همکاری های گمرکی و بازرگانی استقبال کرد و افزود: ترکیه برای توسعه همکاری های گمرکی میان دو کشور آمادگی کامل دارد و این تلاش را پیشتاز اصلی افزایش مبادلات تجاری می داند.

این مسئول ترکیه ای، برای انتقال تجارب آنکارا در زمینه جذب سرمایه بخش خصوصی در پروژه ها و همچنین همکاری های بانکی اعلام آمادگی کرد و گفت: مقدمات توسعه روابط کارگزاری چند بانک مهم ترکیه فراهم شده است که بزودی برنامه توسعه همکاری خود را با بانک های ایران عملی می کنند.

به گزارش ایرنا، چندی پیش دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران حجم تجارت ایران و ترکیه را 14 میلیارد تا 15 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: افزایش ارزش مبادلات به 30 میلیارد دلار که در مذاکرات مقام های دو کشور نیز مورد تاکید قرار گرفت، می تواند در دستور کار اتاق های بازرگانی دو کشور قرار گیرد.