به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، مسیر کاهشی شاخص کل که از هفته گذشته آغاز شده، همچنان ادامه دارد و امروز به افت قابل توجه حجم معاملات منجر شد.

به اعتقاد کارشناسان؛ روند پرنوسان و کاهشی شاخص تا مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه داشته باشد، البته شمار دیگری از فعالان بازار، برگزاری انتخابات آمریکا بر بورس ایران را فاقد تاثیرگزاری می دانند و علت نوسان شاخص در روزهای اخیر را در عوامل دیگری جستجو می کنند.

امروز حجم معاملات به بیش از 565 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از یک هزار و 429 میلیارد ریال رسید که کاهش زیادی را نشان می دهد؛ شمار معاملات امروز نیز با افت زیادی به 56 هزار و 912 نوبت رسید.

کلیه شاخص های اصلی بازار سرمایه، در بازار امروز کاهش داشتند و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) 40 واحد، شاخص کل (هم وزن) 36 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 28 واحد، شاخص آزاد شناور 188 واحد، شاخص بازار اول 65 واحد و شاخص بازار دوم 343 واحدکاهش یافت.

نمادهای هلدینگ خلیج فارس، صنایع ملی مس، کشتی رانی، سرمایه گذاری غدیر و پتروشیمی جم با کاهش خود بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند، در مقابل سرمایه گذاری گروه مدیریت سرمایه گذاری امید و آسان پرداخت پرشین با بیشترین تاثیر مثبت مانع کاهش بیشتر شاخص شدند.

روزهای گذشته، رهبری بازار سرمایه در انحصار گروه خاصی قرار نداشته و به صورت چرخشی و هر چند روز یکبار یک صنعت، گروه تاثیرگزار بازار شده و البته سریع جایگاه خود را از دست می دهد.