«سید حسین نقوی حسینی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در خصوص مسوولان دارای تابعیت مضاعف به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری برنا گفت: در جلسه بررسی تحقیق و تفحص از مسوولان دو تابعیتی وزیر محترم اطلاعات گزارش ارائه دادند. در استعلاماتی که از مدیران ارشد و مسوولین وزارت اطلاعات صورت گرفت، ما به 79 مورد  مشکوک برخورد کردیم.

سید حسین نقوی حسینی ادامه داد: ما هر 79 مورد را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که 35 فرد دارای تابعیت مضاعف هستند و صلاحیت نداشتن آنها را برای تصدی به بالاترین مقام دستگاه اعلام کرده و تاکید کردیم که ایشان باید از این سمت خلع شود و نهایتا آن فرد استعفا داد.

نماینده مردم ورامین در مورد هدف تحقیق و تفحص گفت: هدف از این شفاف‌سازی، درباره دوتابعیتی ها در مسوولین و مدیران ارشد نظام است. به هر صورت برخی متهم به دوتابعیتی هستند که شاید این موضوع صحت نداشته باشد در مقابل ممکن است برخی در زمره دو تابعیتی ها باشند و هنوز مشخص نشده باشند. بنابراین ما می خواهیم در این زمینه شفاف سازی کرده و خلاء های قانونی را مشخص کنیم ضمن اینکه پاسخی برای این سوال که چرا دستگاه های نظارتی نمی توانند این مشکل را رفع کنند، پیدا کنیم.

وی در خصوص گرین کارت ها نیز گفت: این موضوع نیز در جریان این تحقیق و تفحص ها مورد بررسی قرار می گیرد. فردی ممکن است تابعیت مضاعف نداشته باشد؛ اما سیتیزن کشور دیگری باشد که باید حدود اختیارات آن فرد نیز مشخص شود.