به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، در حالی که گروه معدنی و فلزی در معاملات امروز سهم اصلی را در رشد شاخص ایفا کردند، پالایشگاه ها با تاثیر منفی، مانع اوج گیری شاخص شدند.

بروز برخی ابهام ها در اجرای فریز نفتی و به تبع آن کاهش قیمت نفت، تاثیر منفی بر شرکت های پالایشی داشت به طوری که قیمت سهام پالایشگاه ها در معاملات امروز کاهش داشت.

رویترز امروز گزارش داد،خودداری عربستان از حضور در گفت‎و‎گوی اعضای اوپک با تولیدکنندگان نفت غیر عضو این سازمان، سبب شد در معاملات دیروز (جمعه) قیمت نفت کاهش یابد.

بر این اساس، در پایان معاملات دیروز، قیمت هر بشکه نفت خام برنت با یک دلار و ٧٦ سنت افت، در سطح ٤٧ دلار و ٢٤ سنت تثبیت شد.

قیمت هر بشکه نفت خام دبلیو.تی.آی آمریکا نیز یک دلار و ٩٠ سنت کاهش یافت و به ٤٦ دلار و شش سنت برای هر بشکه رسید.

به گزارش ایرنا، کاهش قیمت نفت و افت قیمت سهام پالایشگاهی در حالی رخ داد که، نمادهای معدنی و فلزی تاثیری مثبت بر شاخص داشتند به طوری که فملی (ملی صنایع مس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فولاد (فولاد مبارکه) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) با تاثیر مثبت شاخص را بالا کشیدند.

همچنین در مقابل، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و شبریز (پالایش نفت تبریز) با افت خود، تاثیری منفی بر شاخص بر جای گذاشتند.

براساس معاملات امروز ، 735 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از دو هزار و 928 میلیارد ریال در 58 هزار و 984 نوبت داد و ستد شد.

همه شاخص های اصلی بازار سرمایه در جریان معاملات امروز رشد داشتند، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) 55 واحد، شاخص کل (هم وزن) 28 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 23 واحد، شاخص آزاد شناور 196 واحد، شاخص بازار اول 165 واحد و شاخص بازار دوم 16 واحد افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، در نشست اوپک که قرار است در دهم آذرماه در وین برگزار شود، اعضا درباره نحوه اجرای طرح فریز نفتی (تثبیت تولید) مذاکره و تصمیم گیری کنند.

به نظر کارشناسان در صورت تصویب فریز در نشست وین، قیمت نفت به کانال 50 تا 60 دلاری برای هر بشکه صعود می کند، اما در صورت عدم موفقیت، موج جدیدی از کاهش قیمت ها شکل خواهد گرفت.