«رسول کوهپایه زاده» وکیل مدافع بابک زنجانی در گفت و گو با خبرنگار قضایی خبرگزاری برنا، درباره اخبار منتشر شده مبنی بر لغو حکم اعدام «بابک زنجانی» گفت: از صبح امروز تاکنون در دیوان عالی کشور پیگیر همین مطلب بودم، آنچه تاکنون به من گفته شده این است که  فعلا رای صادر نشده و باید مراحل اداری طی شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی رأی نهایی ابلاغ می شود، عنوان کرد:  بر اساس گفته های دیوان عالی کشور  تا پایان هفته جاری رأی صادر خواهد شد.

وی گفت: به عنوان وکیل بابک زنجانی امیدوارم خبر صحت داشته باشد، ولی تا زمانی که رای اعلام و ابلاغ نشود نمی توان نسبت به آن اظهارنظر کرد.

وی درباره وثیقه گذاری شرکت های خارجی برای بابک زنجانی گفت: در این رابطه چند اتفاق افتاده است. اول اینکه شرکای خارجی آقای زنجانی در نامه ای اعلام کردند، اگر قرار بازداشت موقت آقای زنجانی تبدیل به وثیقه شود، آنها وثیقه را تودیع می کنند. اما چون پاسخی نگرفتند به تهران آمدند تا با مقامات قضایی ملاقات کنند. آنها این تعهد را در یکی از دفتر اسناد رسمی تهران اعلام کردند.

وکیل باباک زنجانی در ادامه افزود: همچنین یکی از بانکهای دولتی خارجی نیز در این باره از طریق یک پیام رسمی بانکی به بانک مرکزی اعلام آمادگی کرده است. با این حال تا این لحظه هنوز قرار تبدیل به وثیقه نشده است.

وی خاطر نشان کرد: طبق قانون اول باید قرار موقت به قرار وثیقه تبدیل و میزان آن مشخص شود و سپس به متهم ابلاغ شود؛ اما تا این لحظه هنوز تبدیل قراری صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا قوه قضاییه این وثیقه گذاری را می پذیرد یا خیر، گفت: بهترین کار همین است. طبق ماده 242 قانون آیین دادرسی کیفری مرجع قضایی نمی تواند هیچ متهمی را که مجازاتش اعدام است بیش از دو سال با قرار بازداشت موقت در زندان نگه دارد. از تاریخ 9 دی ماه 94 به بعد زندانی بودن آقای زنجانی خلاف صریح قوانین و مقررات است.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر زنجانی آزاد شود علاوه بر آنکه قانون رعایت شده و به حقوق متهم احترام گذاشته می شود،  زمینه برای استیفای حقوق بیت المال فراهم خواهد شد.