به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود در پاسخ به این سوال که «آمریکایی ها ادعا دارند که در زمان مذاکرات در خصوص تحریم داماتو گفتگویی صورت نگرفته است»، تصریح کرد: مهم این است که قانون «ایسا» اجرایی خواهد شد یا نه؟

وی افزود: تحریم مجدد ایران موسوم به قانون ایسا بحثی مربوط به قانون سال 1996 بوده و با برجام مرتبط نیست.
 
قاسمی ادامه داد: اما موضوع این است که با توجه به تفاهم برجام بخشی از بندهای تحریم های ایسا که در تداخل با برجام بود، غیر فعال و غیر اجرایی شده بود.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اما اگر در تمدید تحریم های ده ساله ، بندهای لغو شده اجرایی شود، این سنگ قبری است که آمریکا روی برجام خواهد گذاشت.
 
بهرام قاسمی اجماع و اتحاد مردم و دولتمردان در شرایط کنونی را مهم دانست و خاطر نشان کرد: نباید اجازه دهیم دیگران از بیان اختلاف سلیقه ها سوء استفاده  و بخواهند امتیازی برای خود فراهم کنند.
 
سخنگوی وزارت خارجه افزود: ما مذاکراتی داشتیم و داریم و همچنین تماس های زیادی نیز با طرف های تعهد خواهیم داشت که از جمله آن مذاکراتی است که وزیر امور خارجه کشورمان با طرف چینی داشته است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه : وزارت خارجه و دولت هر کاری را برای توقف این روند در آمریکا انجام خواهند داد.
 
وی اقدام کنگره و سنای آمریکا در تمدید تحریم های ده ساله علیه کشورمان را خلف وعده طرف آمریکایی خواند و گفت: به عنوان دولت نمی توانیم حق و حقوق ملت ایران را نادیده بگیریم.
 
وی تاکید کرد: ما در هر شرایط و به هر اندازه ای در مقابل این خلف وعده طراحی داریم و بر اساس عمل و اقدام طرفهای مقابل حتما ورود می کنیم و پاسخ متناسب و متقابل خواهیم داد.
 
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه افزود: ایران به عنوان کشوری متمدن با توجه به مبانی اسلامی خود در جهت نقض برجام و نادیده گرفتن تعهد پیش قدم نخواهد بود اما در صورتی که آمریکا یا هر کشور دیگری در هر لحظه و هر شرایطی بخواهد برجام را نقض کند، دست جمهوری اسلامی ایران باز است.
 
قاسمی برجام را توافقی با 1+5 و اتحادیه اروپا و نه توافقی دوجانبه با آمریکا خواند و تاکید کرد: با توجه به پشتوانه قوی برجام، نقض و حرکت در مسیر خلاف آن شدنی نیست و چیزی نیست که به سادگی اتفاق بیافتد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: