به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،  حجت‌الاسلام مجید انصاری در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه در حوزه حقوق شهروندی باید نگاه‌مان به بهتر شدن وضعیت باشد، اظهار کرد: بعضی حقوق شهروندی در کشور مورد غفلت قرار گرفته است و در حوزه سیاسی و مدنی دچار نقصان‌های بیشتری هستیم.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به رونمایی از منشور حقوق شهروندی افزود: آزادی‌های مدنی و سیاسی، توسعه احزاب، تسهیل مشارکت مدنی و سیاسی، حقوق اجتماعی، اقتصادی و اشتغال و همچنین امنیت در این منشور مورد تاکید بیشتری قرار گرفته است.

انصاری گفت: منشور حقوق شهروندی مبتنی بر قانون اساسی و قوانین موضوعه و مجموعه‌ای از حقوق شهروندان در عرصه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه این منشور در ۲۱ عنوان با ۱۲۰ ماده تدوین شده است، افزود: مراحل قانون گذاری مفاد این منشور طی شده است.

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: دولت یازدهم با وجود کمبود شدید منابع مالی به بخش سلامت که از جمله حقوق شهروندان است اولویت داد و در حوزه بیمه‌ها ۱۰ میلیون نفر را زیر پوشش قرار داد.

انصاری افزود: بر اساس منشور حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی موظفند هر شش ماه یکبار گزارش اقدامات خود را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه این منشور، خط مشی و برنامه دولت یازدهم در حوزه حقوق شهروندی است، گفت: مردم باید به حقوقشان آشنا شوند، پس از آن از راه‌های مختلف مطالبه‌گری خواهند کرد و پس از آن مسئولان مجبور به اجرای مطالبات قانونی مردم خواهند شد.

انصاری با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی متنی حقوقی و اجرایی است گفت: رئیس جمهور قسم خورده است همه حقوقی را که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده پیگیری کند. بر اساس همین ریل گذاری دولت بعد نیز همین روند را ادامه خواهد داد.

معاون حقوقی رئیس جمهور در پایان گفت که لوایح شفاف سازی اطلاعات و از بین بردن رانت‌های اطلاعاتی در این معاونت در دست تدوین است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: