به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، "آیت الله هاشمی رفسنجانی" امروز (چهارشنبه) در بازدید از اسکله صادرات نفت جزیره خارک "اسکله تی"در جمع خبرنگاران، گفت: امروز جزیره خارک بعنوان کانون اصلی اقتصاد کشور به شمار می رود.

وی با بیان اینکه بازدید از این جزیره و اسکله صادراتی خاطرات دوران جنگ را زنده کرد تصریح کرد: صادرات نفت در جزیره خارک در بدترین شرایط در دوران جنگ که اسکله ها از کار افتاده، مخازن بمباران و آتش همه جا حاکم بود هیچ وقت قطع نشد.

هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: امروز نیز جزیره خارک همه ویژگی های لازم مطابق استانداردهای جهانی برای کار را دارد و همه تاسیسات در این جزیره تمیز، مرتب و منظم با مخازن و امکانات کافی درحال کار است.

وی گفت: کارکنان این بخش نیز که یا دارای سابقه دوران جنگ و یا آموزش های لازم در خصوص تولید و صادرات نفت را دارند با قدرت در بخش اقتصاد کشور مشغول فعالیت هستند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: در همین راستا نیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ برای پشتیبانی علمی در بخش نفت و کشتیرانی تاسیس شده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین از مجتمع پتروشیمی خارک بازید و در جریان روند تولید و فعالیت های این شرکت قرار گرفت. براساس برنامه ریزی ها، قرار است رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش تجلیل از فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ نیز حضور یابد.

در سال 1373 به منظور جلوگیری از سوختن گازهای سبک تولید شده در فرآیند مجتمع و تبدیل آن به فرآوردهای با ارزش افزوده بالا و حرکت هر چه بیشترخودکفایی به سمت و قطع وابستگی و افزایش صادرات و همچنین در جهت انتقال تکنولوژی، ایجاد افزایش در آمد ارزی، کاهش آلودگی محیط زیست و اشتغال در منطقه، طرح احداث واحد متانول خارگ آغاز گردید.

این واحد با فن آوری تولید و مهندسی پایه شرکت لورگی (LURGI) آلمان و با سرمایه گذاری ارزی 149.5 میلیون دلار و465.5 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 24 هکتار احداث و در سال 1378 به بهره برداری رسید.

بازدید از بندر بوشهر، دهکده گردشگری امید، دیدار با نخبگان استان بوشهر و بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی در شهر جدید عالی شهر از جمله برنامه های روز دوم سفر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به استان بوشهر است.