به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، مهدی تقوی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: وقتی در اقتصادی شاهد رشد منفی ۶ درصد هستیم و تورم بالای ۴۰ درصد را همزمان تجربه کرده‎ایم، طبیعی است که با روبه‎راه شدن وضعیت، شاهد شوک‎های اقتصادی مثبت باشیم و یکی از شاخص‎هایی  که این شوک مثبت خود را در آن نشان می‎دهد، نرخ رشد است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ما در اقتصادهای بلوغ یافته که مشکلات آنچنانی نداشته‎اند، چنین نرخ رشدها و شوک‌های مثبتی  را مشاهده نخواهیم کرد، افزود: دلیل این موضوع هم روشن است. وقتی نرخ رشدهای اقتصادی کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، یا کشورهای صنعتی اروپایی را بررسی کنیم به این نتیجه می‎رسیم که متوسط‎ نرخ رشدشان در حدود ۳ تا ۴ درصد بوده است، اما هر گاه این کشورها هم در برهه‎ای دچار نوسان یا رکود شده‎اند بعد از آن  مشاهده شده که در دوره بهبود، نرخ رشدشان از متوسط اشاره شده بیشتر افزایش یافته است.

تقوی با بیان اینکه بنابراین کسانی که به اصل این رشد اقتصادی شک دارند باید برگردند و خرابی‎های گذشته را مرور کنند، افزود: به دست آمدن این نرخ رشد اقتصادی در کنار دستاورد مهم تک رقمی شدن نرخ تورم در اقتصاد ایران مسئله‎ای نیست که بشود به راحتی از کنار آن گذشت و نشان دهنده اثرات مثبت دیپلماسی قوی و همچنین مدیریت عقلانی اقتصادی است.

این استاد اقتصاد با اشاره به اینکه، برخی اظهار نظرها در مورد مسائل اقتصادی در ماه‎های اخیر جنبه سیاسی دارد، تاکید کرد: اقتصاد کشورمان بعد از دوران بسیار سختی که پشت سر گذاشته و تجربیات مخرب رشد منفی و تورم بالای ۴۰ درصد و از بین رفتن بخش مهمی از اشتغال صنعتی و... ، تاب اینکه بار دیگر دچار سیاست زدگی شود را ندارد و بهتر است کسانی که می‎خواهند دستاوردهای اقتصادی دولت را نقد کنند از منظر کارشناسی به این مسائل نگاه کنند.

تقوی با بیان اینکه این نرخ رشد اقتصادی قاعدتا واقعی است و البته بخشی از آن هم به دلیل افزایش فروش نفت بوده است، افزود: در آینده اثرات این نرخ رشد را در سایر بخش‎ها خواهیم دید و با باز شدن دست دولت برای جذب سرمایه‎های خارجی و داخلی و همچنین بازگشت بخش مهمی از پول‎های بلوکه شده و افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی درآمدهای ارزی دولت هم افزایش خواهد یافت. مجموعه اظهار نظرهای مسئولان اقتصادی کشورمان هم نشان می‎دهد که آنان عزم خود را برای افزایش میزان تحقق بودجه عمرانی جزم کرده‎اند در صورتی که این مهم عملیاتی شود شاهد تحرکات بیشتر  در بخش‎هایی مانند مسکن هم که نرخ رشدشان منفی است، خواهیم بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر مهم‎ترین مسئله کشور بیکاری است، ابراز امیدواری کرد: ایجاد اشتغال در بخش‎های مختلف اقتصادی کشورمان با نمایان شدن اثرات رشد اقتصادی سرعت بیشتری بگیرد.