به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، بهرام قاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان شریک روند سه جانبه مسکو، بر اجرای جدی توافقات آن تاکید دارد و از مقامات ترکیه بعنوان طرف دیگر این توافقات انتظار دارد مواضعی اتخاذ نکنند که خلاف واقعیت های موجود و تعهدات این کشور باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آتش بس جاری در سوریه پی در پی از سوی گروه های مسلح مخالف دولت این کشور نقض شده و بر اساس اطلاعات مستند موجود، موارد نقض آتش بس از سوی گروه های مسلّح تنها در یک روز بیش از 45 بار بوده است که جزئیات بیشتر آن در صورت ضرورت قابل انتشار است.

قاسمی به مقامات ترکیه توصیه کرد: با توجه به این واقعیت ها اگر در پی استقرار آتش بس پایدار و فراهم کردن زمینه های موفقیت گفت و گوهای سیاسی برای پایان بحران سوریه هستند، به عنوان طرف تضمین کننده تعهد گروه های مسلح در توافقات مسکو، ضمن اتخاذ تدابیر لازم با موارد متعدد نقض آتش بس از سوی این گروه ها برخورد کرده و همزمان از اتخاذ مواضع غیر منطبق با واقعیتها و متهم کردن طرفهای دیگر پرهیز کنند.

قاسمی در پایان تصریح کرد: بدیهی است جمهوری اسلامی ایران همان گونه که تاکنون مساعی خود را برای تثبیت آتش بس و تسهیل راه حل سیاسی بحران سوریه به کار گرفته است، همچنان به این سیاست خود ادامه خواهد داد.