به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، بعدازظهر روز گذشته حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در واکنش به سوال خبرنگار مبنی بر حکم جلب "طه هاشمی" فرزند "معصومه ابتکار" پاسخ مثبت داد و گفت: "فرد مورد اشاره یک حکمی درباره چک دارد ". حکم جلبی که گویا متعلق به شهریورماه بوده و قرار منع تعقیب آن مدت ها پیش صادر شده است. اما سوء نیت خبرنگار نسبت به رییس سازمان محیط زیست به اینجا ختم نشد و در ادامه با نسبت دادن اتهام فرار طه هاشمی به همکاری مادرش از ساختمان محیط زیست سخنگوی قوه قضاییه را مورد سوال قرار داد که محسنی اژه‌ی در پاسخ اظهار کرد: " از فراری دادنش خبر ندارم و بعید می‌دانم."

سید طه هاشمی، فرزند ابتکار نیز در مورد اخبار رسانه ها در حالی که در منزل بود و خبر فرارش را تکذیب کرد در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا گفت: شاکی که امروز اقدام به این فضاسازی ها کرده، در پروژه ای دانش بنیان که ثبت اختراع دارد ابتدا به عنوان شریک ورود پیدا کرد اما پس از مدت کوتاهی با علم به این که پروژه به سوددهی نرسیده و در میانه راه است، انصراف خود را از مشارکت اعلام و تقاضای پول خود را کرد. وی با اطلاع از اینکه موقعیت برگرداندن وجه وجود ندارد، برنامه مشارکت خود را به برنامه سود ماهیانه و ربا تغییر داد و تقاضای تعدادی چک به عنوان بدهی اصلی و ضمانت کرد که موضوع دعوا همین چک ها و ضمانت آنهاست.

او با تاکید بر اینکه "مدعی اگر چه طی این دعوا با فشار و تهدید حدود سه برابر اصل پول خود را پس گرفته است" گفت: فرد مذکور  در سه شعبه مختلف مجتمع ونک، سه شکایت علیه من داشته که در هر سه شکایت به عمد، آدرس نادرست به مجتمع قضایی ارایه کرد تا بتواند با عدم دسترسی به من نسبت به اخذ حکم جلب اقدام کند. وقتی موضوع را فهمیدم واخواهی کردم و تا حالا موارد در دادگاه و دیوان عالی کشور ملغی و بی اثر شده و پرونده در مراجع قضایی در حال رسیدگی است. قاضی محترم یکی از شعبه ها هم پس از بررسی کارشناسان رسمی دادگستری و تحقیقات، حکم تبرئه را صادر کرده است. 

فرزند رییس سازمان محیط زیست افزود: اینجانب سید طه هاشمی مانند تمامی فعالین حوزه اختراع و ابداع و تولید دانش بنیان با مشکلات عدیده ای در پیشبرد فعالیت ها مواجه هستم و متاسفم که چرا مرتب این موضوع را به مادرم که فرد مستقل و مسئول کشور است، ارجاع می دهند.

طه هاشمی در خاتمه با شاره بر اینکه "اگر از رانت استفاده کرده بودم نیاز به قرض و جلب مشارکت نداشتم و درگیر این مسایل نمی شدم" گفت: این یک پرونده شخصی هست و برای هرکسی که در حوزه اختراع و تولید ورود کند به احتمال زیاد با توجه به شرایط اقتصادی رخ می دهد. نه پشتوانه دولتی داشته ام و نه از رانت استفاده کرده ام.