به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، گمرک کره جنوبی روز چهارشنبه در گزارش جدید آماری خود اعلام کرد که این کشور در ماه ژانویه یک میلیون و ۷۹۰ هزار تن معادل ۴۲۸ هزار بشکه نفت در روز از ایران خریداری کرده است که 2 برابر ماه ژانویه سال قبل است.

این گزارش نشان می دهد که با افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران، تهران توانسته است سهم اصلی بازار این کشور را در اختیار گرفته و در زمینه صادرات نفت به کره جنوبی از عربستان پیشی بگیرد.

کره جنوبی که هم اکنون پنجمین وارد کننده بزرگ نفت دنیا به حساب می آید، می گوید با شروع برجام ایران توانسته است میزان تولید خود را تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به چهار میلیون بشکه در روز برساند.

کره جنوبی پس از برجام و لغو تحریم ها واردات نفت خود از ایران را به شدت افزایش داده و سهم بیشتری از بازار را از آن خود کرده است.

همچنین هند اعلام کرده که اکنون ایران پس از عربستان و عراق به سومین صادرکننده بزرگ نفت این کشور تبدیل شده است.

بر اساس آمار ارایه شده توسط گمرک هندوستان، میزان واردات نفت روزانه این کشور از ایران در ماه ژانویه سال 2017 نیز ۵۵۴ هزار و ۶۰۰ بشکه در روز بوده که نسبت به ماه ژانویه سال قبل (2016) سه برابر شده است.

وزارت تجارت ژاپن هم اعلام کرده که در ماه دسامبر سال گذشته واردات نفتش از ایران ۴۰ درصد افزایش یافته و به ۲۴۶ هزار و ۲۴۳ بشکه در روز رسیده و چین هم در این ماه ۳۰ درصد بیشتر نفت از ایران خریداری کرده و وارداتش معادل ۶۳۰ هزار و ۵۳۰ بشکه در روز بوده است.

افزایش صادرات نفت ایران از مهمترین دستاوردهای توافق هسته ای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به شمار می آید.

از سوی دیگر توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش تولید و استثناء قائل شدن ایران از این دایره نیز در این زمینه بی تاثیر نیست.

ظرفیت تولید نفت ایران از 2 میلیون و 700 هزار بشکه زمان تحریم، اکنون به بیش از سه میلیون و 900 هزار بشکه رسیده است.