به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، دریابان علی شمخانی در این دیدار با اشاره به روند مثبت گفت‌وگوهای سیاسی میان دولت سوریه و گروه‌های مخالف تاکید کرد: اجلاس آستانه  با تمرکز بر ابتکارات سیاسی ،شرایط مناسبی را برای تداوم آتش‌بس و جایگزینی گفت‌وگو به جای جنگ و خونریزی ایجاد کرده است.

وی افزود: اجلاس سیاسی  آستانه صرفا تغییر جغرافیای گفت‌وگو های سیاسی نبوده  و محصول تغییرات واقعی در معادلات منطقه و به ویژه دستاوردهای میدانی و آزادسازی مناطق تحت اشغال تروریست ها در حماسه آزاد سازی حلب است.

وی با اشاره به وجود اختلافات گسترده میان ترکیه و عربستان سعودی در خصوص به دست گرفتن رهبری جریان مسلحین مخالف دولت در سوریه تاکید کرد: در کنار درگیری و تشتت عمیقی که میان گروه‌های معارض مسلح در سوریه وجود دارد کشورهای حامی آن‌ها نیز به شدت با یکدیگر اختلاف داشته و هریک به فکر استفاده ابزاری از مسلحین و خروج کم هزینه از مهلکه سوریه و در گیر نمودن رقبای منطقه‌ای خود در این عرصه هستند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار با تبیین نقش محوری جمهوری اسلامی ایران در مبارزه و مهار تروریسم به اظهارات اخیر برخی مقامات رژیم صهیونیستی و دولت سعودی در مورد ایران اشاره کرد و افزود: باجگیری با استفاده از ابزار تروریسم رویه جاری رژیم صهیونیستی و حکام سعودی است.

 وی اظهار کرد: امروز بزرگترین حامیان تروریسم در اتحادی آشکار از تهدید ایران برای صلح و امنیت جهانی صحبت می‌کنند در حالی که حمایت‌های گسترده آنان از تروریسم تکفیری امنیت جهانی را با بحرانی کم‌سابقه مواجه نموده است.

وی با انتقاد از «بی‌‌توجهی آل سلمان به مطالبه جهانی برای تغییر رویه جاری این کشوردر حمایت از تروریسم» افزود: انتقاد شدید و اعلام نگرانی مقامات کشورهای مختلف غربی و منطقه غرب آسیا از سیاست‌های دولت سعودی در ایجاد و حمایت از تروریسم به موضوعی ثابت در گفت‌وگوهای آنان با مقامات جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

نماینده مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند با سوءاستفاده از بحران‌های تصنعی ایجاد شده در منطقه مسیر کشتار و اشغالگری را با شتاب بیشتری ادامه دهد اما بدون شک آتش انتقام فرزندان رشید مقاومت طومار کودک‌کشی و جنایت این رژیم بی‌هویت را درهم خواهد پیچید.

هدیه خلف عباس رییس مجلس نمایندگان سوریه نیز در این دیدار با قدردانی از کمک های انسان دوستانه و مستشاری جمهوری اسلامی ایران به سوریه برای مقابله با تروریسم و دفاع از شهرها و روستاهای در معرض تهدید تاکید کرد: کشتار بیرحمانه مردم مظلوم سوریه از سوی تروریست‌های وابسته، هزینه ای سنگین است که بدلیل حمایت از آرمان فلسطین پرداخته می شود لیکن این فشارها از اهتمام سوریه به موضوع  فلسطین نمی‌کاهد.

وی افزود: رژیم صهیونیستی حامی گروه‌های تروریستی در سوریه است و از آن‌ها حمایت‌های لجستیکی و نظامی به عمل می‌آورد و این نشانگر پیوند محکم میان اسرائیل و جریان تروریسم تکفیری و حامیان آنان برای ایجاد بی‌ثباتی در منطقه است.