اول؛ زندگی بیش از آنکه حکایت آشنایی باشد، روایت تلخ جدایی است، این روایت همیشگی زندگی است و با همه تلخیش راه فراری ندارد.

سالی که گذشت در کنار همه شیرینی هایش، تلخی های ناگواری هم داشت، از  سفر کارگردان برجسته و فقید کشور تا شهدات آتش نشانان فداکار، از فوت مظلومانه ورزشکار پارالمپیکی تا پرواز طبیبی که ترانه سرا بود، همه اینها نهایت اندوه را به سینه های مردم این سرزمین می نشاندند اما آنچه داغ بود در ۱۹ دی ماه رخ داد، عصر هنگام ناگهان آیت الله هاشمی رفسنجانی بار سفر بست و به دیدار حضرت حق رفت و چه سال پر اندوه و پر داغی شد امسال.

نیمه اول سال ۹۵ به غرور و نشاط گذشت، آنجا که جوانان این سرزمین در آوردگاه ورزشی المپیک و پارالمپیک پرچم غرور یک ملت را برافراشتند. هر چه اما از روزهای نیمه دوم گذشت تلخی ها بودند که دامن این مردم را گرفتند. اگر عباس کیارستمی، کارگردان شهیر ایرانی و بهمن گلبارنژاد، ورزشکار پارالمپیکی در همان نیمه اول سال کام مردم را تلخ کردند، اما درخشش ورزشکاران ایرانی در ریو برزیل، غریو غرور و فخر را بر آسمان بلند کرد. در نیمه دوم روزهای سخت و تلخ یک به یک رسیدند، سال با درگذشت افشین یداللهی و علی معلم به پایان رسید، پیش از آن فرو ریختن پلاسکو و شهادت مردان فداکار آتش نشانی جان ها را سوزاند و پیشتر، در ۱۹ دیماه داغ بر دل نشست و مرد اعتدال، سیاست، اخلاق و مصلحت جان به جان آفرین تسلیم کرد. حالا این اولین بهار است که هاشمی بزرگ کنار ما نیست و چه تلخ است سال بدون هاشمی رفسنجانی.

دوم؛ سال پیش رو اما سال دیگری است، دولت یازدهم در سه سال ونیم گذشته همه همت خود را به کار گرفت تا خرابی های ناشی از هشت سال قبل از خود را ترمیم کند، حالا که شرایط تقریبا به حالت عادی برگشته و کشور پس از آن التهابات و نوسان ها به ساحل آرامش رسیده طیفی که از ابتدا مخالف این دولت بودند با سواستفاده از برخی کاستی هایی که اتفاقا نه نتیجه عملکرد این دولت بلکه محصول دولت مورد حمایت آنهاست به تخریب حسن روحانی مشغول شده اند تا شاید با گل آلود کردن آب ماهی قدرت طلبی خود را صید کنند.سالی که گذشت در عرصه سیاست سال بداخلاقی های سیاسی مخالفان دولت هم بود.

سوم؛ هرچه بود اما سال ۹۵ به پایان رسید و حالا در سال جدید مردم باردیگر با حضور پای صندوق های رای باید از حق تعیین سرنوشت خود استفاده کنند. این مردم حتما فراموش نکرده اند روزهایی را که شب می خوابیدند و صبح با افزایش چند ده درصدی قیمت کالاها مواجه می شدند، یادشان نرفته برای خرید مرغ ارزان قیمت در آن هشت سال صف می بستند و تا صبح برای خرید سکه ارزان قیمت مقابل بانک ها می خوابیدند، مردم اینها و بسیاری دیگر از مشکلات را فراموش نکرده اند و امسال با حضور در پای صندوق ها، باردیگر به تداوم امید در سایه تدبیر رای خواهند داد.

چهارم؛ سال جدید انشاالله سال سلامتی، غرور و تلاش بیشتر برای ساختن ایران خواهد بود، انشاالله جوانان این سرزمین همچنان به افتخارآفرینی هایشان ادامه خواهند داد، مشکلات در سایه هدایت های پدرانه رهبر معظم انقلاب و تلاش های روزافزون دولت تدبیر و امید کاهش خواهد یافت و هوای این سرزمین، هوای محبت، صداقت و عشق خواهد بود. سال ۱۳۹۶، سال تداوم امید در سایه تدبیر مبارک.