به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، حسین ابویی مهریزی ادعای مطروحه درباره اینکه به ازای هر یک میلیون تن محصولات پتروشیمی ۲۰۰ هزار نفر شغل مستقیم و ۴۰۰ هزار نفر شغل غیرمستقیم، و در مجموع ۶۰۰ هزار شغل ایجاد می شود را ادعایی غیر واقعی، نادرست و غیر کارشناسی دانست و اظهار کرد: این عدد غیرکارشناسی شده،  اختلاف فاحش یک به ۱۰ با واقعیت های موجود دارد، چراکه آمار مستند در سامانه وزارتخانه موجود است و همچنین بیش از ۲۰ انجمن و تشکل صنعتی در حوزه صنایع پتروشیمی شیمیایی و حوزه های مربوطه در حال فعالیت است که آمار واقعی را ارایه می دهند.

وی ظرفیت اسمی کل زنجیره پایین دستی در تمامی رشته های شیمیایی و پلیمری و صنایع مربوطه را ۳۰ میلیون تن اعلام کرد و گفت: این رقم مربوط به کل واحدهای شیمیایی و پلیمری و تمامی حوزه های مصرف کننده مواد پتروشیمی است. همچنین کل اشتغالی که در پروانه بهره برداری متناسب با این ظرفیت ذکر شده، ۴۰۰ هزار نفر است که با احتساب ظرفیت ۳۰ میلیون تنی، حوزه پایین دستی پتروشیمی برای ۱۳هزار و ۳۳۳ نفر که بالاتر بگوییم ۴/۱۳ هزارنفر اشتغالزایی مستقیم دارد.

ابویی مهریزی همچنین ظرفیت اسمی کل مجتمع های پتروشیمی بالادستی را  ۶۷.۵ میلیون تن دانست و در ادامه گفت: بر اساس مستندات، اشتغالزایی مجتمع های پتروشیمی به ازای هر یک میلیون تن، حداکثر به صورت متوسط ۱۰۰۰ نفر است. 

وی با جمع بندی ارقام دو حوزه بالادستی، میان دستی و پایین دستی پتروشیمی خاطر نشان کرد: بر اساس مستندات وزارتخانه، جمع اشتغال مستقیم زنجیره ارزش پتروشیمی،  بعد از چاه گاز تا آخرین حلقه زنجیره ارزش مانند کارخانه های لوله، کیسه و فیلم پلیمری حداکثر ۴/۱۴ هزار نفر است که اگر دست بالا و چهل درصد بیشتر از عدد مستند، یعنی این رقم را حتی ۲۰ هزار نفر در نظر بگیریم، باز نسبتش با ادعای مطرح شده این کاندیدا یک به ۱۰ است. 

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به این موضوع که اگر ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور تولید شود، باید اشتغالزایی این حوزه به صورت مستقیم و غیر مستقیم ۳۰ میلیون نفر  شود، گفت: این در حالی است که کل اشتغال کشور در همه حوزه ها ۲۲ میلیون نفر است که سهم صنعت و معدن به صورت کلی در تمامی حوزه های مربوطه ۱۶.۹ درصد یعنی معادل سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر می شود.

ابویی مهریزی ضمن درخواست از کاندیداهای محترم ریاست جمهوری برای ارایه آمار کارشناسی و مستند در حوزه مباحث فنی، علمی و کارشناسی، افزود: کاندیداهای محترم ریاست جمهوری بر اساس اطلاعات درست و منطبق با مقتضیات خاص کشور برنامه ریزی کنند چراکه با ارایه آمار و ارقام ناصحیح، مسلما دیگر صحبت های آن ها تحت الشعاع این موضوع قرار خواهد گرفت‌.

ابویی مهریزی در خاتمه خاطر نشان کرد، در دولت یازدهم موضوع تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام پتروشیمی جزء اولویت‌های اساسی دولت بوده به نحوی که از ابتدای این دولت تاکنون، ۵/۹ میلیون تن به ظرفیت این صنعت اضافه شده و تا پایان شهریور ماه سال جاری، ۹ میلیون تن دیگر به این ظرفیت اضافه می‌شود و در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بهره‌برداری بهینه از منابع خدادادی نفت و گاز، برای افق ۱۴۰۴ رسیدن به ظرفیت ۱۳۰ میلیون تن هدف‌گذاری شده است.