به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، علی اکبر صالحی در نشست‌‌مطبوعاتی مشترک با گابریل آریاس کانیته کمیسیونر انرژی و تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا اظهار کرد: دیدار امروز سومین دیدار با رئیس کمیسیون انرژی و تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا بود. نخستین دیدار ما در بهمن ماه ۹۴ بود که در آن دیدار یادداشت تفاهمی امضا کردیم و نقشه راهی تدارک دیدیم که چه اقداماتی انجام دهیم. به فاصله یک‌سال و چند ماه از این دیدار دستاوردهای بسیار خوبی حاصل شده و بخش عمده توافقات عملیاتی شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: علاوه بر این سمینار مشترکی با حضور مسئولان عالی‌رتبه ایران و اتحادیه اروپا اسفندماه گذشته برگزار شد و قرار است سمینار دیگری در اصفهان برگزار شود.

صالحی با بیان اینکه هر چقدر تعاملات بیشتر شود تفاهمات سریع تر عملیاتی می‌شود، به پروژه‌های مشترک ایران و اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا پنج میلیون یورو برای ارتقای ایمنی به مرکز نظام ایمنی کشور و ارزیابی کامل ایمنی نیروگاه‌بوشهر تحت عنوان استرس تست اختصاص داد که قراردادهای آن منعقد شده و شرکت‌ها هم مشخص شده اند. قرار شده مرکز پیشرفته ایمنی را در کشور ایجاد کنیم که به منطقه هم خدمات ارائه کند و این موضوع هم در دست پیگیری است و در آینده نزدیک شاهد شروع عملیات ساختمانی آن خواهیم بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی متذکر شد: قرار است نقشه راهی برای همکاری ایران و اتحادیه اروپا از طریق یورواتم تنظیم کنیم که بر اساس توافقنامه و نقشه راه، ایران از امکانات یورو اتم در بخش تحقیق و توسعه استفاده می‌کند و در دیدار امروز جزئیات آن را مرور کردیم. همچنین قرار است برنامه‌ای پنج ساله برای همکاری دو طرف تدوین کنیم که این برنامه نیازمند ۲۰ میلیون یورو اعتبار مالی است که به احتمال قوی اتحادیه اروپا آن را تامین خواهد کرد.

وی با اشاره در دیدارهای خود با فدریکا موگرینی مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا و کانیته کمیسیونر انرژی و تغییرات آب و هوایی این اتحادیه در یک‌سال و نیم اخیر اشاره کرد و گفت: علاوه بر این در این مدت سفرهایی به کشورهای فرانسه، چک، لهستان، مجارستان و اسلواک داشتیم و با این کشورها یادداشت تفاهم‌هایی امضا کرده‌ایم و پروژه‌هایی را آغاز کرده‌ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه شاهد گسترش همکاری‌های هسته ای ایران و اتحادیه اروپا باشیم، اظهار داشت: با دو تفاهم نامه‌ای که قرار است دو طرف امضا کنند، شاهد گسترش بیش از پیش همکاری های هسته ای دو کشور خواهیم بود.

صالحی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر ترامپ درباره توافق هسته‌ای گفت: راجع به صحبت‌هایی که می‌شود مایل نیستیم اظهارنظر کنیم. تا حالا خیلی صحبت شده؛ ما بیشتر به عمل نگاه می‌کنیم تا صحبت‌ها، چراکه ممکن است برای مسایل داخلی خود آنها باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: تصور ما این است که اگر بر اساس عقلانیت عمل شود برجام باید پابرجا بماند چرا که نفع آن، هم برای ایران، هم جامعه بین المللی و هم معاهده ان پی تی است. اگر خدشه ای به برجام وارد شود همه متضرر می‌شوند؛ ضمن اینکه برجام چند طرف دارد و فقط بین ایران و امریکا نیست که موضوع دوجانبه باشد. بنا براین خیلی روی صحبت ها نظری نداریم. صبر می کنیم که چه عمل می کنند. هیات نظارت بر اجرای برجام بر اساس اقدامات عملی تصمیمات لازم را اتخاذ می کند.

صالحی درباره کارشکنی انگلیس در موضوع واردات ۹۵۰ تن اورانیوم از قزاقستان گفت: وزارت‌خارجه این موضوع را پیگیری می‌کند و در کمیسیون مشترک هم پیگیری می‌شود.