به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا به نقل از دیده‌بان، در حالی که بسیاری از مردم از پیروزی قاطع آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خوشحال و شادمان بودند برخی افراد با مطرح کردن آرای حلال، دولت در سایه و وجود تخلف در انتخابات، شیرینی این پیروزی بزرگ را به کام مردم تلخ کردند. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی اتفاقات رخ داده پس از پایان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با مهندس اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی و وزیر سابق دفاع و راه و ترابری، گفت‌وگو کردیم.

برخی اصولگرایان مدعی شده‌اند که آرای آقای رئیسی حلال است و با تفکیک آرای انتخاباتی به حلال و حرام برای افکار عمومی سوال ایجاد کرده‌اند. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

بنده بعید می‌دانم که چنین دیدگاهی مورد تأیید علمای بزرگ دینی ما قرار بگیرد و علما با چنین تقسیم‌بندی‌هایی مخالف هستند. به نظر می‌رسد برخی برای رسیدن به اهداف شخصی و گروهی خود پای مسائل دینی را به رقابت‌های انتخاباتی کشانده‌اند و تلاش می‌کنند از این آب گل آلود ماهی بگیرند. بدون شک کسی اجازه ندارد مسائل مذهبی را وارد مسائل سیاسی کند و آن را برای رسیدن به اهداف جناحی خود به حراج بگذارد. در دین مبین اسلام برای مسائل حلال و حرام و نجسی و پاکی، احکام و قواعد محکمی وجود دارد و کسی نمی‌تواند در این زمینه به صورت شخصی اظهار نظر کند. در حوزه‌های علمیه برای اینکه کسی در زمینه فقهی صاحب نظر و جایگاه شود در ابتدا باید با اصول و مقدمات مسائل فقهی آشنا شود. به همین دلیل طلبه‌ها در حوزه علمیه در ابتدا با اصول آشنا می‌شوند و سپس به فقه می‌پردازند. در نتیجه فقه و اصول باید با همدیگر فرا گرفته شود و کسی نمی‌تواند بین این دو مقوله تفکیک قائل شود. از سوی دیگر اصول اولیه فقیه به عقلانیت باز می‌گردد و تا عقلانیت شکل نگیرد نمی‌تواند به تأثیرگذاری فقه ایمان آورد. اگر افرادی آرای انتخاباتی را به حلال و حرام تقسیم کنند بدون شک به بقیه حلال‌ها و حرام‌ها نیز آسیب می‌رسانند. نکته دیگر اینکه باید این مسأله برای افکار عمومی مشخص شود که کسانی که چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند چه دلیل و سندی برای گفته خود دارند و براساس چه مستندات شرعی و اخلاقی چنین سخنی را به زبان می‌آورند. بدون شک مشخص کردن حلال و حرام برای مردم یک جامعه مسلمان برعهده مراجع عظام تقلید است.

بنده با احترام زیادی که برای امام جمعه تهران قائل هستم، معتقدم که ایشان نباید در این باره اظهار نظر کند و بلکه باید این مسأله را به مراجع تقلید واگذار کند. از سوی دیگر مقام معظم رهبری به عنوان یک مرجع تقلید بارها عنوان کرده‌اند که رأی مردم حق الناس است و مسئولان باید از آن مراقبت کنند و اجازه ندهند مشکلی برای آرای مردم ایجاد شود. برای بنده این سوال مطرح است که این افراد که خود را پیرو ولایت فقیه و فرمایشات مقام معظم رهبری می‌دانند چگونه در پشت تریبون نماز جمعه درباره آرای مردم که حق الناس است اظهار نظر می‌کنند و برای افکار عمومی سوال و تردید ایجاد می‌کنند. به نظر من انتخابات ریاست جمهوری با تمام فراز و نشیب‌هایی که داشت با موفقیت و سلامت کامل برگزار شد و جای هیچ گونه شک و شبهه و طرح چنین مسائلی در آن وجود ندارد. اگر کسی با آقای روحانی مشکل دارد باید حساب این اختلاف را از مسائل شرعی جدا کند و مسائل شرعی را بازیچه اهداف سیاسی خود قرار ندهد.

فضاسازی‌ها علیه آرای انتخاباتی و دولت آقای روحانی از فردای انتخابات آغاز شد و برخی با عنوان کردن وجود تخلف در انتخابات تلاش کردند شیرینی پیروزی آقای روحانی را به کام مردم تلخ کنند. به نظر شما طرح این مسائل با چه هدفی صورت می‌گیرد؟

بنده در این زمینه قضاوت نمی‌کنم و معتقدم هر فردی که در این زمینه مدعی است باید مستندات خود را به مراجع قضائی تحویل دهد تا مراجع قضائی به صورت مستند و با ارائه دلایل متقن درباره آن قضاوت کند. به نظر من شخص آقای رئیسی از این مسائل مبراست. با این وجود برخی از اطرافیان ایشان که اغلب نیز از نزدیکان احمدی‌نژاد هستند از پیروزی آقای روحانی در انتخابات عصبانی هستند و جلوی چشمشان را خون گرفته است. اغلب این کارشکنی‌هایی هم که صورت می‌گیرد از فرط عصبانیت است.

به همین دلیل هم برای آقای روحانی خط و نشان می‌کشند. این افراد هیچ وقت باور نمی‌کردند مردم به شعارهای زیبای پول توی جیبی مفتی و سه برابر کردن یارانه‌ها جواب منفی بدهند. این افراد شعور و فهم بالای مردم ایران را در تشخیص گزینه اصلح نادیده گرفته بودند و تلاش می‌کردند با شعارهای عوامفریبانه که به هیچ عنوان قابلیت اجرا نداشت برای آقای رئیسی رأی جمع کنند. با این وجود به نظر من آقای رئیسی از این افراد مبراست و از گذشته تاکنون هیچ گونه همکاری با این افراد و گروه‌ها نداشته است. اغلب افرادی که چنین مسائلی را مطرح می‌کنند تیم اداری و وزرای دولت احمدی‌نژاد هستند که به شکل‌های مختلف تلاش می‌کنند دوباره به قدرت برسند و جایگاه از دست رفته گذشته خود را دوباره به دست بیاورند. به دلیل اینکه آقای رئیسی در قبل از انتخابات از تشکیلات سازمان یافته برخوردار نبود این افراد از فرصت استفاده کردند و به ایشان نزدیک شدند و در ستاد انتخاباتی آقای رئیسی فعالیت کردند.

به همین دلیل نیز ما نباید رفتار این گروه خاص را به حساب آقای رئیسی بگذاریم و این مسائل را به آقای رئیسی مرتبط بدانیم. در شرایط کنونی آقای رئیسی تولیت آستان قدس رضوی را در اختیار دارند و ما بر این باور هستیم که ایشان همچنان باید برای نظام و مردم، عزیز و محترم شمرده شوند و نباید به ایشان توهین و جسارت کرد.