به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه آئین اولین بدرقه حجاج سال٩٦ که در فرودگاه امام راحل برگزار شد در مورد اعزام حجاج گفت: ابتدا باید از شورای امنیت ملی، دولت و نیروهای نظامی و امنیتی و همچنین حوزه پروازی که تلاش کردند مسیرهای ویژه را برای سفر حج تعبیه کنند تشکر کنیم.

وی ادامه داد: با وجود همه موانع؛ مجموعه نظام و دولت اراده شان برگزاری حج بود، ما با اعزام تیم کارشناسی به عربستان با اعلام شروطی که داشتیم تصمیم بر برپایی حج را داشتیم و از این رو مجموع شروط از سوی عربستان پذیرفته شد، و وزیر حج عربستان به صورت رسمی شروط ما را پذیرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره امنیت حجاج تاکید کرد: مقدمات لازم را برای حج فراهم کرده ایم، آنچه برای اعزام و کرامت حجاج ما نیاز است فراهم شده است و مشکل خاصی را نمی بینیم و معتقد هستیم که امسال حج خوبی خواهیم داشت.

صالحی امیری یادآور شد: ما به حجاج عزیز توصیه داریم که کاملا قانون و ضوابط مربوط به کاروان را رعایت کنند، مطمئنا حجاج ما پرچمدار اخلاق در سراسر دنیا هستند، تقاضا داریم که زائران برای همه مسلمانان جهان دعا کنند تا از دست اشرار آزاد و رها شوند.

وی افزود: امسال امید است در پی باز شدن سفر حج شاهد بازگشایی سفر عمره نیز باشیم، تقاضا دارم حجاج در زمان مناسک مختلف حج به آنچه مقام معظم رهبری و نماینده ولی فقیه و دست اندرکاران می گویند عمل کنند تا بهانه ای به دست سعودی ها داده نشود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد آخرین وضعیت کنسولی ایران در عربستان گفت: خوشبختانه این مشکل حل شد و ما مانعی برای حضور تیم کنسولی وزارت خارجه در عربستان نداریم و ویزای تیم کنسولی صادر شد، در اصل هرآنچه برای اعزام حجاج نیاز بود فراهم شده و امیدواریم که در عمل هم تعهداتی که عربستان به ما داده است متعهد باشد و حجاج ما هم باید قوانین کشور عربستان را رعایت کنند.

صالحی امیری درباره زمان اعزام تیم کنسولی افزود: همه حجاج و مسئولین ما کارهای اعزام شان انجام شده است، به این معنا که همزمان با اعزام حجاج تیم کنسولی ما نیز مستقر می شود و مشکلی به طور کلی در جهت تدارکات، هماهنگی ها و اجرای توافقات نداریم.

وی در پایان گفت: ستاد ما امروز در مکه و مدینه و هم در تهران مستقر است که کارهای حج را رصد می کند، همچنین نماینده ولی فقیه و نماینده ما در سازمان حج هفته بعد عازم عربستان خواهند بود و روزانه مسائل را رصد می کنیم.