به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از فرودگاه امام خمینی (ره)، همزمان با آغاز اعزام زائران حج ۹۶، آیین بدرقه میهمانان خانه خدا صبح امروز دوشنبه ۹ مرداد ماه با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج، حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت، علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، رحمت الله مه‌آبادی مدیر عامل شرکت فرودگاه ها و نانوبری هوایی ایران و کورش فتاحی سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد.

در این مراسم سه کاروان از استان های تهران، مرکزی و البرز برای انجام مناسک حج حضور داشتند که امروز راهی سرزمین وحی شدند. کاروان های اعزامی در قالب ۲۵۹ زائر زن و مرد به همراه حدود ۳۰ نفر از نیروهای ستادی و عوامل اجرایی رأس ساعت ۱۱:۵۵ به مدینه منوره پرواز کردند.

بر اساس این گزارش امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی در قالب ۶۰۰ کاروان با ۳۳۵ پرواز از ۲۰ ایستگاه پروازی کشور در قالب ۴۰ هزار و ۲۶۰ زائر مرد و ۴۰ هزار و ۳۳۶ زائر زن برای انجام مناسک حج تمتع راهی عربستان می شوند. از ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر تمتع‌گزار اعزامی، ۸۰ هزار و ۵۹۶ نفر زائر و مابقی در قالب نیروهای ستادی، اجرایی، تدارکات، کادر پزشکی، امداد و نجات، خدمات، حمل و نقل و غیره هستند. زائران ایرانی حج ۹۶ با ۱۷۹ پرواز به مدینه منوره و با ۱۵۶ پرواز دیگر وارد جده خواهند شد.