چندی پیش در مصاحبه ای بیان کرد که از دولت باید بابت کارهایی که نکرده است تشکر کرد.

معتقدست که دولت یازدهم بر خلاف دولت نهم و دهم تنش زا عمل نکرد و این وجه تمایز دولت یازدهم با سایر دولت ها است.

این نقل قول ها از علی ربیعی بود؛ وزیری که کوشید چندین سال تجربه در فضای کار و کارگری را در وزارت کار و رفاه اجتماعی عملی سازد.

در دولت شش ماهه مرحوم رجایی به او پیشنهاد وزارت کار شد و  عضو موسس شورای مرکزی خانه کارگر بود.

در دولت مرحوم هاشمی بیشتر به حسن روحانی و برادرش نزدیک شد و در دوره اصلاحات مشاور رئیس جمهور بود.

از زمان حضور در دولت یازدهم وضعیت به نحوی بود که باید در اصل سه وزارت خانه را ساماندهی می کرد؛ کار، رفاه و بهداشت و درمان. او در بدو ورود به وزارت خانه متوجه شد که  رؤسای سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه گذاری شستا که زیر نظر وزارت کار هستند را مقام بالاتری انتخاب می‌کند،پس در همان آغاز کار با این موضوع به مقابله پرداخت.

کارمندان به صورت اتوبوسی به وزارت خانه ها می آمدند اما وی در آیین نامه ای آمدن نیرو به وزارت کار از خارج از بدنه آن را ممنوع اعلام کرد و به این ترتیب کوشید تا از نیروهای زبده،متخصص و مطلع از موضوعات استفاده نماید.

متاسفانه دولت نهم و دهم سیاست "رفاه صدقه ای" را باب کرد و نتیجه،بسیار مخرب تر از آنی بود که تصور می شد. اما ربیعی کوشید تا سیاست دولت یازدهم که "دولت رفاه" بود را در مهمترین وزارت خانه مرتبط با این موضوع اجرا نماید.

"فقر" به مفهوم درآمد ناکافی برای معیشت،در قرن حاضر معنای خود را  از دست داده است و به بخش های متعددی از جمله فقر درآمدی،فقر درمانی،فقر مسکن،فقر رفاهی و .... تقسیم بندی شده و طبق آمار منتشر شده از دولت، وزارت کار در زمینه رسیدگی به "فقر" کارنامه خوبی از خود به جای گذاشته است.

در دولت دهم قدرت خرید مردم 65 درصد کاهش پیدا کرده بود و در آغاز سال 92 حقوق بازنشتگان 600 هزار تومان بود؛ اما اکنون قدرت خرید به مراتب افزایش یافته و حقوق بازنشستگان تقریباً دو برابر شده است.

در وزارت کار و به دستور ربیعی کارگروهی تشکیل شد که به فقر تحصیلی کودکان می پرداخت و  در مورد پروژه نافرجام مسکن مهر، که هم برای مردم و هم برای دولت هزینه داشت رسیدگی هایی رفاهی عظیمی از جانب وزارت کار صورت گرفت.

در تعاملی ویژه از جانب وزارت کار با وزارت بهداشت 11 میلیون حاشیه نشین  و افراد دارای مشاغل غیر رسمی بیمه شدند  و نرخ رشد مشارکت از رشد 3 درصدی در سال اول به رشد دو رقمی در سال دوم تبدیل شد و در زمینه های دیگر از جمله موضوع طلاق و اعتیاد سنجی نیز خدمات و مطالعات ویژه ای صورت گرفت که آمار آن بارها از رسانه های مختلف انتشار پیدا کرد.

با توجه به کارنامه خوب و موفق وزارت کار،انتظار می رود که سکان دار بعدی این وزارت خانه مجدداً آقای #ربیعی باشد،تا کار نیمه تمام خود را در وزارت کار و رفاه اجتماعی تکمیل سازد.

نباید فراموش کنیم که ربیعی از دل کارگاه و فضای کارگری پا به عرصه وزارت گذاشته و کمتر کسی است که مانند وی بتواند درک خوبی از مشکلات و دغدغه های کارگران داشته باشد.