به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، غلامحسین اسماعیلی در مراسم بزرگداشت روز کارشناس، گفت: روز کارشناس را گرامی می‌دارم و از زحمات علمی و کارشناسی که در جهت احقاق حق و مساعدت همکاران عزیز قضایی در کشف حقیقت داشته‌اند تشکر می‌کنم. اظهار نظر شما در فرایند قضایی نقش به سزایی داشته و باید از این نقش اثرگذار تشکر کرد.به عنوان یک خدمتگذار بر این باورم که در هیچ نظام فکری و هیچ مکتب حقوقی آنگونه که فقه پویای اسلام و مکتب شیعی به موضوع کارشناسی اهتمام داشته نمی‌توان یافت.

وی افزود: ما قضات براین باوریم کارشناسی قضاوت نیست، اجتهاد نیست، تشخیص حکم نیست اما کارشناسی تشخیض موضوع است؛ تشخیص موضوعی که قضاوت مبتی بر آن است و به نوعی اغلب تشخیص موضوع از تشخیص حکم سخت‌تر است. احکام روشن است. در موضوع سرکه و شراب، سرکه حلال و شراب حرام است. حکم روشن است، اما در آنجا که سرکه مبدل به مشروب می‌شود آیا مایع سرکه است یا مشروب است؟ این را کارشناس بررسی می‌کند. این تشخیص مهم و اثرگزار در صدور احکام مجتهدین است ولی اهمیت کار مهم و تاثیرگزار است.
رییس کل دادگستری استان تهران بیان کرد: اگر اینگونه است باید در کارشناسی ویژگی‌هایی را مد نظر قرار دهیم و توقع ما از شما این است که نظر کارشناسی شما فنی، دقیق و غیر قابل تشکیک باشد.

وی اضافه کرد: چرا من می‌گویم این مایع سرکه است؟ به صرف اینکه من کارشناس هستم می‌گویم این سرکه است بسنده نکنیم. موضوع را تحلیل کنیم. خبره یعنی شما. شمایی که در رشته‌های تخصصی، امر کارشناسی به شما محول شده است. کارشناس باید متخصص، عالم و متعهد و متدین باشد. اگر کارشناس اندیشمند باشد ولی تدین نداشته باشد، قابل اعتماد نخواهد بود.

اسماعیلی با تاکید براینکه ما در حکومت جمهوری اسلامی هستیم و در نظام جمهوری اسلامی ماموریت داریم، بیان کرد:بنده و همکارانمان قاضی این نظام و شما کارشناسان دادگستری جمهوری اسلامی هستید، پس کارشناس باید انقلابی باشد و نسبت به نظام و جامعه اهتمام داشته باشد. زیبنده شما و ما نیست کانال تشکیل دهیم و حرف ضد انقلابی زده شود و بگویند این کانال مربوط به کارشناسان است. ،ما کارشناسان را با پسوند جمهوری اسلامی می‌خواهیم، چه برسد کارشناس ما دو تابعیتی باشد و سر از محفل فتنه‌گران درآورد.

وی تاکید کرد: ما نیازمند جوانگرایی هستیم و هر چه نسل جوان را بیشتر میدان دهیم قطعا به پیشرفت کارمان کمک خواهد کرد. نگاه ما به کارشناس آن است که عرض کردم. پس به خودم و حاضران عرض می‌کنم جامعه کارشناسان دادگستری در مراجعه به دستگاه قضایی باید مورد تکریم قرار گیرند. البته همه مراجعه کنندگان باید مورد تکریم باشند اما هرکدام در شأن خودشان. گروه بی طرف دعوا کارشناسان هستند که به قاضی برای صدور حکم عادلانه کمک می‌کنند. تمام تلاشمان بر این است که خواسته کارشناسان را اجابت کنیم، اما بخشی به لحاظ قواعد وجود دارد. حتی ما می‌خواهیم بگوییم همکاران قضایی تلفن همراه هم  نیاورند.
اسماعیلی افزود: کارشناسان عدالت توضیعی را رعایت کنند و اگر می‌خواهیم جایی این را لحاظ کنیم کارشناسان جوان را لحاظ کنیم و تقاضا داریم اظهارنظرها دقیق، فنی و علمی و با استدلال کافی باشد. امروز باید با پیشرفت علم به جایی برسیم که مراحل متعدد کارشناسی حذف شود. یعنی ببینیم کارشناس بدوی با هیئت ١٣ نفره کارشناسی نظری واحد داشته باشند. اختلاف نظر در کارشناسی قابل قبول نیست. در حکم قاضی اختلاف نظر و فاصله وجود دارد ولی در تشخیص موضوع در کارشناسی نمی شود دونظر نامعلوم وجود داشته باشد.

رییس کل دادگستری استان تهران درحاشیه مراسم روز کارشناس دادگستری در پاسخ به این سوال که علت اختلاف نظرها در موضوع کارشناسی چیست؟ گفت: با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی نباید شاهد اختلاف نظرها بین کارشناسان باشیم یا اختلاف نطرها باید به اندازه‌ای باشد که قابل پذیرش باشد. ما معتقدیم اغلب این اختلاف نظرها ناشی از عدم دقت و عدم جامعه نگری نسبت به موضوع کارشناسی و عدم توجه نسبت به زوایای کارشناسی و عدم شناخت نسبت به موضوع است .
وی افزود: برای مثال درباره زمین یک کارشناس با فرض کاربری مسکونی و یک کارشناس با فرض کاربری  تجاری آن را کارشناسی می‌کند. امیدواریم با اهتمام کانون کارشناسان این اختلاف نظرها برطرف شود.
اسماعیلی همچنین در پاسخ به این سوال که در پرونده بابک زنجانی شاهد اختلاف نظرهای بسیاری در حوزه کارشناسی بودیم دلیل این اختلاف نظرها را چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار کرد: دلیل این اختلاف نظر را خود کارشناسان و صاحب نظران آن حوزه باید تبیین کنند. عدم دقت لازم و عدم شناخت از آن حوزه کارشناسی می‌تواند از جمله دلایل باشد.
اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگر مبنی براینکه آیا حکم دادگاه شرکای بابک زنجانی صادر شده است یا خیر، گفت: نپرسیده‌ام که حکم صادر شده است یا خیر ولی مطمئنم برابر مقررات قانونی یا حکم صادرشده یا صادر خواهد شد. اگر هم زمان تمام شده حکم صادر شده است ولی انتشار یا ابلاغ نشده است.
وی در رابطه با سوال خبرنگار دیگری مبنی براین که مدعی شده‌اند در رابطه با خانم نازنین زاغری پرونده جدیدی تشکیل شده و حبسش به ۱۶ سال افزایش یافته است آیا چنین موضوعی صحیح است، گفت: اینکه حبس تغییر پیدا کرده است یا خیر هنوز چیزی قطعی نیست و اگر جرم جدیدی اتفاق بیفتد آن را رسیدگی می‌کنیم و برابر مقررات حکم مقتضی را صادر می‌کنیم. اگر کسی خواهان این است محکومیت پیدا نکند بهترین کار تسلیم قانون و اجتناب از ارتکاب جرم است.
اسماعیلی در ادامه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده قائم مقام آستان قدس رضوی گفت: پرونده در دادسرا در مرحله تحقیقات مقدماتی است و متهمین متعدد دارد.
رییس کل دادگستری استان تهران همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه بقایی مدعی است پرونده‌اش صرفا سیاسی است آیا این موضوع صحیح است یا خیر و موضوع مالی در آن وجود دارد، بیان کرد: تمام پرونده مالی است و خیلی‌ها سعی می‌کنند وانمود کنند تحت تعقیب گرفتن آنها تحت تاثیر موضوعات سیاسی است. این پرونده ابتدا تا انتها صد در صد موضوعات مالی است و اصلا بعد سیاسی ندارد. تصرف غیرقانونی، اختلاس، حیف میل بیت المال و اینگونه مسایل در پرونده ایشان مطرح است و هیچ اتهام سیاسی وجود ندارد.
رییس کل دادگستری استان تهران در پاسخ به این سوال که خاوری قرار است بعد از سالها محاکمه شود آیا وکیل دارد، گفت : تا امروز وکیلی از ناحیه وی معرفی نشده است.