به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «رضا اردکانیان» وزیر پیشنهادی نیرو در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در ابتدای نطق دفاعیه خود از برنامه هایش از 30 شهید صنعت آبادان و شهید دکتر حسن عباس پور وزیر نیرو در کابینه موقت انقلاب به عنوان استاد خود یاد کرد و در قدردانی از رئیس جمهور گفت: انتخاب من به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو توسط رئیس جمهور ضروری ترین سطر رزومه اینجانب را رقم زده و امیدوارم با جلب اعتماد حداکثری نمایندگان که به تعبیری بیانگر اعتماد ملت ایران است بتوانم بزرگترین افتخار و در عین حال سنگین تر مسئولیت به دست آورم.

وی نقد نمایندگان مجلس را امری سازنده در اقدامات بعد از این خود دانست و افزود: قبلا می خواستم از اهمیت آب و برق به عنوان عرصه هایی که به طور مستقیم با امنیت و آسایش مردم مرتبط است صحبت کنم ضمن اینکه می خواستم از ضرورت اصلاح اقداماتی که مدیریت منابع زیست محیطی و پرداختن به مدیریت مصرف و تقاضا صحبت کنم. قصد داشتم از چاره جویی ها برای الگوی مصرف در هر دو بخش آب و انرژی از افزایش بهره وری و ضرورت رعایت ملاحظات زیست محیطی و جامعه نگری مدیریت منابع آب و ضرورت مدیریت در مقیاس حوزه آبریز و اینگونه موارد مهم سخن بگویم.

اردکانیان با یادآوری برگزاری جلسات متعدد خود با نمایندگان مجلس در هفته گذشته که به منظور تشریح برنامه هایش برگزار شده بود، ادامه داد: بنده به عنوان کارشناس بین المللی در یک دهه گذشته برنامه آب و محیط زیست بیش از 46 کشور دنیا که عمدتا در حال توسعه یا توسعه یافته بوده اند بررسی کرده ام ضمن اینکه با مدیران، سیاستمداران و مجریان به بحث و بررسی این مباحث پرداختم همچنین در جلسات پارلمانی مسائل آب و محیط زیست به بحث گذاشته ام.

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد: هم اکنون باید به این مهم اذعان کنم که مجلس شورای اسلامی ما امروز به عنوان یک ظرفیت قابل ملاحظه در شناخت مسائل و تبیین راهکارها و ارائه طریق مشارکت پذیری یک ارزش قابل تحسین است.

وی در تشریح برنامه های خود برای اداره وزارت نیرو یادآور شد: بنده در بدو تدوین برنامه های خود ابتدا از چالش های موجود در حوزه آب و پسآب، برق و انرژی تجزیه پذیر در سرفصل منابع انسانی، تامین منابع مالی و مدیریت آن لیستی تهیه کردم که از آن آگاه هستید و بی تردید یکی از مواردی است که جامعه را در تنگنا قرار داده است.

اردکانیان اظهار کرد: اما آنچه به عنوان فرصت ها و ظرفیت ها قابل ذکر بوده استفاده از ظرفیت عظیم منابع انسانی است به همین دلیل من نه تنها به هیچ عنوان ناامید نیستم بلکه کاملا امیدوار و خوشبین هستم چرا که به این مهم باور دارم که همچون اقدام پدرانمان در سه هزار سال که توانستند از اقلیم خشک و نیمه خشک با طبیعت به سازگاری برسند و با عرضه شگفت انگیزترین پدیده آن زمان که تا امروز نیز به عنوان پایدارترین شیوه استفاده از منابع زیرزمینی دنیا تحت عنوان قنات مطرح است و مشکلات خود را برطرف ساختند قطعا ما نیز می توانیم با ارائه راهکارهای سازنده در این حوزه در منطقه نمونه باشیم.

وزیر پیشنهادی نیرو استفاده از آگاهی، شناخت و آمادگی نمایندگان را نقطه ای امیدبخش دانست و عنوان کرد: در برنامه ای که به مجلس تقدیم کردم به طور خاص به موضوع آب پرداخته شده و به این مهم اشاره کردم که در دنیای امروزی لفظ فاضلاب در حال ترک حوزه ادبیات است به این معنا که از آن تحت عنوان آب با رنگی متفاوت یاد می کنند بنابراین همانطور که چندی پیش در شرح وظایف وزارت نیرو به دفع سالم فاضلاب اشاره کردیم امروز نیز باید به فاضلاب به عنوان منبعی جدید به عنوان یک واقعیت بپردازیم.

اردکانیان افزود: می بایست ساختار مدیریت آب کشور را متناسب با اصول و ضرورت های مدیریت توأمان عرضه و تقاضا طراحی کنیم. اطلاع دارید که بیش از یک دهه قبل در حالی که دست اندرکار احداث سدها بودیم در عین حال این ضرورت که باید هر چه سریعتر به مسئله مدیریت تقاضا بپردازیم مدنظر قرار داشت.

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد: هیأت وزیران در سال 83 استراتژی های توسعه ای بلند مدت منابع آبی ایران را تدوین و تصویب کرد این مجموعه در قالب برنامه چهارم توسعه به تصویب مجلس وقت رسید اما به هر تقدیر با تغییر اولویت ها هنوز متأسفانه بخش هایی از آن نیازمند اقدام و عملیات اجرایی است. ما در این برنامه تقدیمی تدوین و ارائه گزارش ملی آب را مبتنی بر داده های قابل اعتماد، آسیب شناسی وضعیت فعلی، چشم انداز آینده و راهکارهای تعدیل مشکلات ارائه خواهیم داد.

وی ادامه داد: سند جامع آب کشور را با مشارکت همه ذی‌نفعان تدوین و به تصویب خواهیم رساند. طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی و کاهش برداشت از این منابع به میزان 8 میلیارد متر مکعب را در دستورکار قرار دادیم. همچنین استقرار نظام حسابداری ملی آب، اصلاح نظام اقتصاد آب کشور و افزایش بخش غیر دولتی در اجرای طرح های تأمین و توسعه تأسیسات فاضلاب جزء کارها و برنامه های پیشنهادی اینجانب است.

اردکانیان گفت: سدهای در حال طراحی و ساخت بر مبنای داده های معتبر هیدرولوژیک تغییرات اقلیمی، توجیه اقتصادی، ارزیابی آثار زیست محیطی و افزایش آب قابل تنظیم مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. اولویت بندی خواهیم کرد که ساخت و تکمیل شبکه های آبیاری و زهکشی به ویژه در اراضی پایا به میزان 250 هزار هکتار عملیاتی شود.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: همانگونه که عرض شد به موضوع پساب به عنوان یک منبع جدید نگاه می شود بنده این افتخار را داشته ام که در سطح دنیا در حالی که امروز بیش از 20 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در حدود 85 کشور با فاضلاب آبیاری می شود پروژه ای را با همکاری آژانس های تخصصی سازمان جهانی خواروبار، سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با استفاده سالم از پساب در کشاورزی راه اندازی کنیم این پروژه در نقاط مختلف دنیا در حال اجراست و خوشبختانه این توفیق به دست آمده است در ایران نیز با همکاری کارشناسان شرکت های مهندسی آب و فاضلاب شروع به پیاده کردن آن شود.

وی تصریح کرد: تنوع بخشی به سامانه های تولید و توزیع آب شرب کشور وبهره گیری از آب های غیر متعارف که شامل آب شیرین کن هاست در برنامه تقدیمی اینجانب وجود دارد اما در تدوین یک طرح جامع برای همه این موارد خواهیم پرداخت. در یک طرح جامع امکانات، فرصت ها و هزینه های استفاده از آب های متعارف را ارائه خواهیم کرد. بحث آب شیرین کن ها، آب های ژرف و سایر منابع می تواند به عنوان یک منبع جدید برای ما مطرح شود مورد توجه قرار خواهد گرفت.

اردکانیان تاکید کرد: در دوره مدیریت تقاضا نباید تنها با صرف انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر در نقطه دوم مسائل خود را حل کرده و یا با صرف عدم انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر در مبدأ مسائل خود را حل کرده ایم. ما مسائل متعددی داریم تلفات آب این عنصر ذیقیمت شبکه های مختلف آب شرب و  آب کشاورزی را می بایست مورد توجه قرار دهیم. باید کاهش آلاینده ها را به ویژه در خصوص منابع زیرزمینی مورد توجه قرار دهیم.

وزیر پیشنهادی نیرو گفت: در حال حاضر براساس اکتشافات موجود ناشی از پساب های صنعتی کودهای شیمیایی غیر استاندارد و فاضلاب در 10 سال گذشته حدود 11 درصد از منابع آبی کشور به دلیل نیتراته شدن از مدار خارج شدند. پرداختن به این مسائل یک ضرورت است ما باید آب موجود را درست و صحیح مصرف کنیم با کم توجهی و بی توجهی به نوع مصرف نه انتقال آب چاره ماست و نه عدم انتقال آن.