«کمال دهقانی فیروز آبادی» نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا پیرامون وضعیت اقلیم کردستان گفت: اقلیم کردستان در عراق قومیت های مختلفی را در بر می‌گیرد. ترکمان، کرد و عرب در این منطقه دارای اختلافات مذهبی شیعه و سنی هستند و همچنین باید توجه کنیم عراقی ها سال ها در فشار دیکتاتوری شدید بودند.

او ادامه داد: قبل از اینکه قانون اساسی برای عراق نوشته شود، این کشور قانون اساسی نداشت. پس از آن حق و حقوق همه قومیت ها محفوظ شد و مشخصا برای کردستان یک جایگاهی در قانون اساسی پیش بینی شد که خودمختار باشد و در بسیاری از موارد برای خودشان  برنامه ریزی کنند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه «در قانون اساسی عراق حدود اختیارات دولت مرکزی مشخص است» تصریح کرد: هدف از نگارش قانون اساسی حفظ تمامیت ارضی این کشور و اعطای دموکراسی است. یعنی از یک طرف مردم و قومیت ها باید فعالیت های خودشان را انجام دهند و  از طرفی دیگر تمامیت عرضی عراق حفظ و این کشور یکپارچه بماند.

او با اشاره بر اینکه «اتفاقات اخیر در کردستان با تکیه بر احساسات بود» افزود: کردها با دنبال کردن افکار آقای بارازانی به سمت نادیده گرفتن دولت مرکزی رفتند و در این میان قانون اساسی را هم نادیده گرفتند. بر همین اساس طرح رفراندوم را مطرح کرده و مورد نکوهش جامعه جهانی قرار گرفتند. در واقع اگر اقلیم کردستان با دولت مرکزی مشکلی داشت باید در گفتمان مسایلش را حل می‌کرد.

دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه «استقلال طلبی در هیچ جای دنیا قابل قبول نیست» گفت: هدف جامعه جهانی باید ایجاد آرامش، امنیت و دوری از جنگ باشد. سال‌ها بوده که جامعه جهانی از بحث استقلال طلبی فاصله گرفته است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیرامون مسئله برجام و مذاکره مجدد گفت: ما اگر با 5 کشور دائمی شورای امنیت، آلمان و اتحادیه اروپا مذاکره کردیم به خاطر رفع سوء تفاهمات و گرفتن بهانه از دست آمریکایی ها بود که وقتی استقلال ایران را می دیدند انگار داغشان تازه می شد.

او متذکر شد: ما سیاست‌های مستقل خودمان را داریم، سیاست ما براساس منافع ملی توسط مقام معظم رهبری و دستگاه های اجرایی کشور اتخاذ می‌شود. منافع ملی کشورمان مبتنی بر هویت ملی، هویت دینی و تاریخی استوار است.

دهقانی در خاتمه گفت: ما هرکاری که برای حفظ امنیتمان لازم باشد، انجام می‌دهیم و کاملا مستقل هستیم. در حال حاضر تعامل بین المللی خوبی داریم اما در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مستقل عمل می‌کنیم.