به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، توریست درمانی یکی از پراهمیت ترین و درآمدزاترین گونه های گردشگری است و از جمله مولفه های توانمندی یک کشور محسوب می شود. این مساله مورد تاکید و توجه دولت یازدهم بوده است و تفاهم‌نامه‌های زیادی با کشورهای مختلف در زمینه‌های درمان، دارو و آموزش پزشکی امضا شد. در این شرایط هر چند امکانات درمانی‌ کشورمان بالا و در حوزه ارائه خدمات درمانی شایستگی لازم را داریم با این وجود درآمد قابل توجهی از این طریق برای کشورمان حاصل نشده است و برای توسعه در این بخش راه طولانی در پیش است.

بر اساس سند ١٤٠٤ حدود ٢٠ میلیون نفر گردشگر سلامت در کشور پیش بینی شده است و این مساله نیازمند مشارکت بیشتر بخش خصوصی و افزایش تبلیغات‌ در حوزه خدمات پزشکی است. این مساله مورد توجه دولت دوازهم نیز قرار گرفته شده و برنامه ریزی شده تا با کمک سازمان گردشگری، وزارت امور خارجه و نظام پزشکی به توسعه در این حوزه سرعت بخشیده شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش گردشگری سلامت در وزارت بهداشت با بیان اینکه  وزارت بهداشت از توسعه گردشگری سلامت در بخش خصوصی با تعرفه رقابتی حمایت می کند گفت: متاسفانه در حوزه گردشگری سلامت در کشور عقب ماندگی داریم، توسعه این خدمات به دست بخش خصوصی عملی می شود و وزارت بهداشت از رونق جذب بیمار خارجی با تعرفه رقابتی حمایت می کند. هاشمی در ادامه با اشاره به تفاهم‌نامه‌هایی که با کشورهای مختلف در زمینه‌های درمان و  دارو امضا شده است گفت:  وزارت بهداشت و نظام سلامت کشور در سال های اخیر آنچه باید برای توسعه گردشگری سلامت انجام می داد با تربیت پزشکان و متخصصان زبده انجام داده است و کمبودی از نظر متخصصان پزشکی نسبت به کشورهای منطقه نداریم.

محمد محب خدایی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این مراسم گفت: سازمان میراث فرهنگی برای توسعه توریسم سلامت آمادگی کاملی برای همکاری با وزارت بهداشت را دارد تا پتانسیل و ظرفیت و توانمندی پزشکی ایران را در جامعه جهانی تبلیغ کند.

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت نیز با اشاره به لزوم توسعه توریسم درمانی کشور و با بیان اینکه وقتی دانشمندان کشورهای منطقه به ایران می‌آیند، باور نمی‌کنند که امکانات درمانی‌مان تا این حد بالا باشد، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که ما در عرصه گردشگری سلامت جای کار زیادی داریم و تبلیغات‌مان در حوزه خدمات پزشکی به خوبی انجام نشده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در سال های بعد از انقلاب به دلیل اتفاق های مختلف از جمله جنگ ۸ ساله تحمیلی، تحریم ها و ایران هراسی که دشمنان ایجاد کردند پزشکان ایرانی نتوانستند خدمات خود را در عرصه های بین المللی نشان دهند گفت: اگر می خواهیم گردشگری سلامت در کشور رونق بگیرد باید بخش خصوصی در این زمینه فعال شود، رقابت باید در کیفیت خدمت و قیمت ارزانتر باشد. بیماران زیادی هستند که قیمت خدمت پزشکی برایشان مهم است.

وی گفت: تعیین تعرفه خدمات پزشکی برای بیماران خارجی می تواند به عهده خود بیمارستان های ارائه کننده خدمت و انجمن و کمیته های آن در بخش خصوصی باشد و وزارت بهداشت از تعیین تعرفه های رقابتی در این بخش حمایت می کند، می توانید یک سقف تعرفه ای تعیین کنید و بیمارستان های مختلف در زیر سقف تعیین شده با کیفیت بهتر می توانند رقابت کنند.

هاشمی افزود: بیماران خارجی البته غیر از خدمات پزشکی به خدمات دیگری نیاز دارند باید آرامش و امنیت آنان نیز تامین شود و در این زمینه باید با همکاری سازمان میراث فرهنگی وگردشگری آژانس های خاصی ایجاد شوند تمام خدمات نقل و انتقال،اقامت،گردشگری داخل کشور و سایر نیازهای گردشگران سلامت را از مبدا تا مبدا وبازگشت مجدد آنان انجام دهند و البته این بیماران به خدمات پس از درمان نیز نیازمند هستند که باید پاسخگوی این نیاز گردشگران خارجی نیز باشیم.

بسیاری از پزشکان ایرانی در کشورهای دیگر خدمات تخصصی پزشکی را ارائه می دهند اما در واقع خدمات دهنده را صادر کرده ایم در حالی که باید خدمات گیرنده را به کشور وارد کنیم. کارشناسان بر این باورند ورود توریسم سلامت به کشور باعث رونق و انتفاع حوزه های مختلف از جمله شرکت های هوایی، هتل ها و حمل و نقل می شود و باید مشوق هایی ایجاد کنیم تا گردشگر سلامت، به گرفتن خدمات در ایران تشویق شود.

کارشناسان معتقدند برای صادرات محصولات مختلف در کشورهای دیگر باید هزینه های حمل و نقل و بازاریابی را در آن کشورها پرداخت کنیم و وقتی این محصولات به کشورهای دیگر صادر شود، برای آنها اشتغال ایجاد کرده ایم و هر قدر بتوانیم توریسم سلامت ایران را تقویت کنیم، حوزه های مختلف توسعه می یابند و اشتغال و اقتصاد رونق می یابد. آنها با اشاره به این که در زمینه گردشگری سلامت دانش کافی وجود دارد اما اهتمام کافی نیست تاکید می  کنند  می گویند با هم افزایی و تعامل می توان برای رفع تعارضات در زمینه گردشگری سلامت قدم برداشت.