به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، بیانیه مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن به شرح زیر است: 

"سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن بدین وسیله مراتب اعتراض خود را نسبت به بیانیه مورخ 18 آبان 1396 معاون وزیر خارجه انگلستان در امور خاورمیانه اعلام می دارد. بسیار جای تعجب و شگفتی دارد که وزارت امور خارجه بریتانیا با اشاره به گزارش ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در خصوص ماهیت ایرانی موشک پرتاب شده اخیر به فرودگاهی در عربستان ، خواهان ایفای نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در بحران یمن شده است.

نیاز به توضیح نیست که کشتار بی رحمانه زنان و کودکان و مردم بی گناه و بی دفاع یمن و از بین بردن تاسیسات زیربنایی این کشور طی دو سال گذشته توسط ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی و با استفاده از تسلیحات و ادواتی که از سوی برخی کشورهای غربی و از جمله بریتانیا در اختیار این گروه قرار گرفته باعث کشتار وسیع انسان های بی گناه و ایجاد قحطی ، شیوع وبا و سایر بیماری های عفونی شده است. اقدام اخیر نیروهای ائتلاف در محاصره کامل این کشور و بستن کلیه خطوط ارتباطی و مواصلاتی نیز باعث گردیده تا امکان کمک رسانی  و رسیدگی به امور آسیب دیدگان با مشکل مواجه شود و بنا به گزارشات اخیر سازمان ملل متحد در صورتی که این وضعیت ادامه یابد یمن با قحطی و بحران انسانی بی سابقه قرن مواجه خواهد شد که عوارض آن سایر نقاط دنیا را نیز متاثر خواهد نمود.

جمهوری اسلامی ایران همواره بر توقف سریع کشتار مردم بی گناه و لزوم پایان دادن به بحران یمن تاکید داشته است. طرح چهار ماده ای که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 به دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه کرد ، امروز و بعد از گذشت دو سال از کشتار و قتل عام مردم بی گناه یمن همچنان معتبر و برای حل بحران قابل استفاده است. این طرح شامل آتش بس فوری، ارسال کمک های انساندوستانه، گفتگوهای یمنی-یمنی و تشکیل  دولت فراگیر می باشد.

در انتها از دولت بریتانیا و دیگر کشورهای صادرکننده تسلیحات به کشورهای عضو ائتلاف انتظار می رود ضمن قطع کمک های تسلیحاتی به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو ائتلاف ، به پایان دادن حملات نظامی و تخریب زیرساخت های یمن کمک کرده و با ایجاد آتش بس هرچه سریع تر طرف های درگیر را برای رسیدن به یک راه حل سیاسی به پای میز مذاکره دعوت نمایند."