به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حجت الاسلام  والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، در جلسه شورای عالی قوه قضائیه گفت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی با بازرسی مداوم بر اصناف و قیمت کالاها بازار را از آشفتگی نجات دهند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز قدس،  آزادی قدس را اولویت امت اسلامی دانست و اظهار داشت: بعد از نابودی داعش که مولود صهیونیسم بود، رژیم صهیونیستی به دنبال خروج از انفعال است اما تلاش امریکا و رژیم صهیونیستی برای تحقق معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی نه تنها محقق نخواهد شد بلکه انتفاضه ای گسترده تر از انتفاضه های گذشته را در پی خواهد داشت و خروج امریکا از منطقه را که آغاز شده به ثمر خواهد نشاند.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: امروز هم بعد از 72 سال نکبت رژیم صهیونیستی و نقض پیمان‎ها و جنایاتی که علیه مردم فلسطین و لبنان و دیگر کشورهای منطقه انجام داده‎اند، به‎دنبال پیاده‎سازی طرح ننگین معامله قرن هستند. 

رئیسی طرح موضوع الحاق کرانه باختری به سرزمین‎های اشغالی به‎عنوان گام مقدماتی برای اجرای معامله قرن دانست گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی هرگز موفق به اجرای این طرح نمی شوند و انتفاضه گسترده‎تری نسبت به گذشته در فلسطین و حتی در سطح منطقه شکل خواهد گرفت.

وی اظهارداشت: پس از اضمحلال داعش که مولود آمریکا و رژیم صهیونیستی بود، اسرائیلی‎ها تلاش کردند از انفعال خارج شوند اما بر همگان روشن است که آنها در وضعیت استیصال به‎سر می برند و آمریکا که همواره دنبال ایجاد آشوب و ناامنی در دیگر کشورهاست، با 5/1 مبتلا به کرونا و 90هزار کشته بر اثر شیوع این ویروس، گرفتار اعتراضات مردم این کشور شده است.

رئیسی با بیان اینکه در آمریکا روزانه تعداد زیادی وارد زندان می‎شوند که در شرایط نامناسبی به سر می برند و زندان‎های این کشور از جهات مختلف وضعیت اسفناکی دارد، نسبت به سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر روحیه استکباری و جنایات آمریکایی ها و همچنین عدم توجه آنها به وضعیت زندانیان به ویژه رنگین‎پوستان ابراز تأسف کرد. 

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه سودای شکل گیری خاورمیانه آمریکایی به بایگانی تاریخ سپرده خواهد شد، تصریح کرد: خروج آمریکا از منطقه با اراده مردم منطقه رقم خورده و آغاز شده و قطعاً به برکت خون شهید سلیمانی و شهدای مقاومت، به ثمر می نشیند و شرایط منطقه متفاوت خواهد شد.  

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گزارشات و شکایاتی که نسبت به وضعیت بازار به قوه قضائیه رسیده است، اظهار داشت: شرایط بازار برای مصرف‎کنندگان و تولیدگران مناسب و رضایت بخش نیست و نیازمند یک نظارت جدی از سوی دستگاه‎های مسئول است.

وی، قیمت‌‎گذاری کالاها برای حمایت از مصرف‎کنندگان و برخورد با افراد متخلف و متجاسر به قانون را از حقوق مردم دانست و گفت: سازمان بازرسی، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کنندگان با نظارت و بازرسی مداوم و کنترل قیمت‎ها در بازار، آرامش را به زندگی مردم باز گردانند.

رئیسی با بیان اینکه هر جا دستگاه‎های مسئول مقتدرانه و کارشناسی وارد عمل شدند اثرگذار بوده‎اند، افزود: قیمت گذاری و تسعیر وظیفه دولت‎ها است و امروز هم دولت و دستگاه‎های متولی کنترل بازار باید با نجات بازار از وضعیت آشفته فعلی و حمایت از تولیدکننده و مصرف‎کننده، در جامعه آرامش ایجاد کنند و اقداماتی که در این زمینه آغاز شده، با جدیت بیشتر پیگیری شود. 

رئیس قوه قضاییه در همین زمینه به ورود دستگاه‎های مسئول به موضوع قیمت خودرو اشاره کرد و متذکر شد که این اقدام موجب تاثیر بر این بازار و تا حدودی کنترل قیمت ها شد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از اقدامات جهادی همکاران دستگاه قضا در ماه‎های پایانی سال گذشته برای به‎روزرسانی پرونده‎های قضایی اظهار داشت: شیوع کرونا مشکلاتی برای دستگاه‎های اجرایی و قضایی ایجاد کرد اما با بهبود وضعیت، امیدواریم گام‎های جدی برای تسریع در رسیدگی به پرونده‎ها و روزآمدسازی آنها برداشته شود.      

رئیس قوه قضاییه در خصوص گزارش های تحقیق و تفحص مجلس که برای رسیدگی به دستگاه قضایی ارجاع کرده است، به دادستان تهران مأموریت داد موضوع را بررسی و گزارشی دقیق و جامع از وضعیت گزارش تحقیق و تفحص‎های ارجاع شده به قوه قضاییه ارائه دهد.

رئیسی با اشاره به گزارش برخی از استان‎ها درباره افزایش ورودی پرونده‎های صلح و سازش به بخشنامه سال گذشته قوه قضاییهبه اولویت بخشی موضوع صلح و سازش در دادرسی ها اشاره کرد و افزود: پیگیری این رویکرد از اولویت‎های جدی دستگاه قضایی است و دادگستری های کل کشور لازم است به آن اهتمام مضاعف داشته باشند.

براساس این گزارش، در این نشست حجت‎الاسلام حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با ارائه گزارشی از پیگیری وضعیت برخی واحدهای تولیدی در استان کرمانشاه که انتشار گزارش آن در رسانه ملی واکنش هایی را در پی داشت، اظهار داشت: برخی از موارد این گزارش مطابق با واقع بوده و پیگیری آن در دستور کار قرار گرفته است.

وی همچنین به موضوع واگذاری شرکت کشت و صنعت دشت مغان اشاره کرد و افزود: با توجه به ایرادهای جدی که در واگذاری این شرکت به بخش خصوصی وجود داشت، هیأت داوری در اردیبهشت ماه سال جاری درخواست ابطال این واگذاری را به هیأت واگذاری اعلام کرد اما هیأت یادشده با رد این درخواست، آن را مجدداً به هیأت داوری بازگرداند که موضوع همچنان در دست بررسی است.

رئیس قوه قضاییه نیز ضمن تقدیر از پیگیری موضوع کرمانشاه توسط سازمان بازرسی، به این سازمان دستور داد گزارش بررسی های خود در موضوع واگذاری شرکت کشت و صنعت دشت مغان را به‎ همه اعضای هیات واگذاری ارائه کند.

اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‎ها نیز در این جلسه با اشاره به پایان مهلت مرخصی بخشی از زندانیان مشمول بخشنامه ریاست قوه قضاییه، به ارائه گزارشی از تمهیدات در نظر گرفته شده برای قرنطینه این افراد پیش از ورود به فضای عمومی زندان پرداخت و افزود: 16 هزار نفر از زندانیانی که به مرخصی رفته بودند، با مرخصی پایان حبس دیگر به زندان باز نخواهند گشت.

رئیسی با اشاره به حضور مؤمنانه و با اخلاص مردم به ویژه جوانان در مراسم های با شکوه لیالی قدر، از رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی در مراکز مذهبی تقدیر کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: