به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، لیندال ساکس روز سه‌شنبه در دیدار حسین امیرعبداللهیان مدیرکل امور بین الملل مجلس روابط دو کشور را پویا، طولانی و سازنده خواند و اظهارداشت: استرالیا علاقمند به تداوم روابط از جمله در حوزه تجارت دو جانبه است و سعی دارد علیرغم پیچیدگی‌های موجود توسعه و گسترش روابط را پیش ببرد.

سفیر استرالیا در تهران با اشاره به جمعیت قابل توجه دانشجویان و نخبگان علمی ایرانی در استرالیا سهم این گروه را در گسترش و ارتقای علم در دنیا مهم و بالا خواند.

ساکس، به درآمد ۷۰ تا ۸۰ درصدی این کشور از محصولات کشاورزی و صادرات آن از طریق دریا اشاره کرد و افزود: آزادی و امنیت دریانوردی برای کشور ما با اهمیت است و نقش مهم ایران را در حفظ امنیت منطقه بخوبی درک می‌کنیم.

وی با اشاره به حضور نیروهای مستشاری کشورش در عراق و افغانستان برای آموزش نیروهای نظامی این کشورها، عنوان داشت: به عنوان یک کشور برای برقراری صلح و ثبات بین‌المللی تلاش می‌کنیم. استرالیا در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی‌کند اما با طرف‌ها گفتگو کرده و نقش خود را ایفا می‌کند.

سفیر استرالیا در تهران همکاری پارلمانی و از جمله حضور اعضای هیات‌های پارلمانی دو کشور در نشست های بین المجالس جهانی را فرصت خوبی برای تقویت همکاری‌های پارلمانی دانست.

حسین امیرعبداللهیان مدیرکل امور بین الملل مجلس نیز در این ضمن خوشامدگویی به سفیر استرالیا در شروع ماموریتش به تهران، گفت: مناسبات  ایران و استرالیا مثبت و سازنده است اما متناسب با ظرفیت های دو کشور نیست.

وی افزود: انتظار می‌رود روابط در همه سطوح پارلمانی، سیاسی و اقتصادی بیش از پیش تقویت و توسعه یابد.

مدیرکل امور بین الملل مجلس با اشاره به بحران‌های پیچیده منطقه و دامن زدن دولت آمریکا به این بحران‌ها از طریق ایجاد ائتلاف  نظامی، این مداخلات و همراهی استرالیا با این ائتلاف را غیرسازنده خواند و اظهار داشت: مناسبات موجود فیمابین دولت آمریکا و استرالیا را درک می‌کنیم اما همراهی با سیاست‌های غیرمنطقی ترامپ کمکی به ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه نمی‌کند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران گفت وگو بین کشورهای منطقه از جمله عربستان را مهم می‌داند و همواره اعتقاد دارد، بحران‌های منطقه پیرامون ما با گفت وگو و راه حل سیاسی بدون مداخلات خارجی پایان می‌پذیرد.

وی در ادامه اقدام شکل گرفته در آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران را تحریک آمیز خواند و آنرا مغایر حقوق و موازین شناخته شده بین‌المللی دانست.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: