به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، بنابر گزارش شبکه خبری سی‌ ان ‌ان، وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره قاچاق انسان ادعا کرد که عربستان نخستین مکانیزم ملی خود را درباره مبارزه با قاچاق انسان اجرا کرده و دولت این کشور با شفافیت بیانیه‌هایی را درباره افزایش برگزاری دادگاه‌ها در خصوص مبارزه با قاچاق انسان و محکومیت‌ها در این باره، گزارش کرده است.

آمریکا یکی از حامیان اصلی عربستان در سال های اخیر به خصوص از زمان روی کارآمدن دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا است و همواره از اقدامات عربستان نظیر بمباران مردم بی دفاع یمن و حمله نظامی در شش سال گذشته به این کشور از سوی ریاض و ارایه تسلیحات پیشرفته به آن حمایت می کند.

وزارت خارجه امریکا در ادامه ادعاهای خود افزود، در نتیجه این اقدامات عربستان از رده سوم و بدترین کشورها در حوزه مبارزه با قاچاق انسان به رده دوم متنقل شده است.

طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا، دولت‌هایی که در رده سوم قرار دارند حداقل‌ترین معیارها را برای نابودی قاچاق انسان انجام نمی‌دهند و هیچ تلاشی در این زمینه نمی‌کنند.

کشورهای رده دوم از نظر آمریکا تلاش‌های چشمگیری برای تبعیت از استانداردهای آمریکا برای مبارزه با قاچاق انسان انجام داده‌اند.

امریکا در حالی چنین گزارش هایی را بر اساس ملاک ها و نگاه خود در خصوص دیگر کشورهای جهان منتشر می کند که این روزها سراسر این کشور به خاطر سیاست های تبعیض نژادی شاهد اعتراض های گسترده است که به دنبال یک جوان سیاه پوست از سوی پلیس این کشور در ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹ آغاز شده است.

در جریان این اعتراضات و سرکوب آن از سوی پلیس شمار زیادی از معترضان دستگیری و یا زخمی شده اند.

کشورهای رده سوم به عنوان بدترین کشورها در زمینه مبارزه با قاچاق انسان قرار دارند و ممکن است در معرض تحریم‌هایی مانند کاهش کمک خارجی قرار بگیرند.

واشنگتن در ادامه ادعاهای خود در خصوص ریاض افزود که عربستان افراد متهم به قاچاق انسان را بازداشت کرده است.

در همین حال یونان، جمهوری کنگو، گینه استوایی و گامبیا از دیگر کشورهایی هستند که از نگاه سیاسی امریکا از فهرست قاچاق انسان حذف شدند.

در مقابل، وزارت خارجه آمریکا نام چهار کشور دیگر یعنی الجزایر، افغانستان، نیکاراگوئه و لسوتو را به فهرست سیاه قاچاق انسان اضافه کرده است.

ایالات متحده آمریکا ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ عربستان و کوبا را در فهرست سیاه قاچاق انسان قرار داده بود.

در گزارش پیشین وزارت امور خارجه آمریکا، عربستان به نقض گسترده حقوق کارگران خارجی متهم شده بود.

به دنبال اعتراض ها در امریکا و سرکوب شدید معترضان بسیاری از ادعاهای پیشین این کشور در ارتباط با دیگر کشورهای جهان و دخالت در آنها زیر سوال رفته است و مقام های کاخ سفید را در بن بست سختی قرار داده است.

ماه گذشته (خرداد) به دنبال خروج عربستان از لیست سیاه ناقضین حقوق کودک به رقم کشتار کودکان یمنی و بمباران غیرنظامیان، محافل سیاسی به این اقدام واکنش نشان دادند.

اقدام منزجر کننده سازمان ملل با استانداردهای دوگانه در حالی صورت گرفته که بر اساس اعلام دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل، در هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی بر اثر پیامدهای جنگ و محاصره ای که از سوی ائتلاف سعودی بر یمن تحمیل شده جان خود را از دست می دهد.

بنابر آمارهای منتشر شده در حملات عربستان به غیر نظامیان یمن تا کنون فقط "۲۲۲ کودک" کشته شده یا آسیب دیده اند.

دلارهای سعودی، علت اصلی خاله بازی های آمریکا و حمایت های برخی در سازمان ملل متحد از ریاض و تغلای آنان برای تطهیر این مقامات این کشور است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: