به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، متن بیانیه حزب مستقل و اعتدال ایران به شرح زیر است:

به مناسبت سال‌روز آغاز عملیات پیروزمند کربلای یک (آزادسازی مهران)

 سردار قدرتعلی حشمتیان

(شهید زنده کربلای یک)

عملیات پیروزمندانه کربلای یک در روز نهم تیر ماه 1365 در منطقه عملیاتی دشت مهران (جبهه میانی جنگ) با رمز یا ابوالفضل العباس(ع) توسط یگان‌های عمل کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مستضعفان با اهداف باز پس‌گیری دوباره شهر مهران و ارتفاعات مرزی منطقه و سرکوب و منفعل کردن دشمن آغاز شد.

در آن زمان رزمندگان اسلام در پاسخ به امر حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی که فرمودند: «مهران باید آزاد گردد» پا به رکاب شدند و طی عملیات‌کربلای یک این شهر را آزاد کردند.

در سال‌های ۶۳ و ۶۴ جنگ وارد مرحله جدیدی شده بود، صدام به کمک کشورهای عربی و غربی مجهزتر شده بود و توپخانه‌ها، تانک‌ها و نفربرهای زیادی در مرزهای غربی و جنوبی مستقر کرده بود تا بتواند بر ما غلبه کند اما به لطف خدا ما توانستیم با اجرای پیروزمندانه عملیات والفجر ۸ و فتح فاو، مشت محکمی بر دهان صدام و حامیانش زده و به لحاظ سیاسی و نظامی شکستی سنگین را بر آنان تحمیل کنیم، به هرحال دشمن غافلگیر شده بود و تلاش می‌کرد به کمک حامیانش مجدداً خودش را بازسازی کند که این بار به کمک منافقین  که بارها به کمک صدام آمده بودند و هربار شکست خورده بودند، به مهران حمله کرده و شهر مهران را در اختیار گرفتند. 

شهر مهران در راستای ارتفاعات جبل الحرمین، و کانی سخت قرار دارد و قبلاً ارتفاعات کله قندی طی عملیات والفجر ۳ آزاد شده بود، بنابراین ارتفاعات مشرف به شمال شرق، جاده‌های منتهی به مهران از سمت دهلران و ایلام در اختیار ما بود و دشمن بر سمت شرقی و ارتفاعات قلاویزان مسلط بود.

در واقع بیشتر ارتفاعات مشرف به شهر در اختیار ما بود اما خود شهر مهران با این که خالی از سکنه و تخریب شده بود، در اختیار ارتش عراق بود و همین موجب استفاده تبلیغاتی دشمن شده بود که صدام اشغال مهران را در مقابل اشغال فاو به رخ می کشید.  

برابر دستور حضرت امام خمینی(ره) جهت آزادسازی مهران، مقرر شد تا گردان‌هایی از لشکر ۴۱ ثارالله، ویژه ۲۵ کربلا، ۱۷ علی ابن ابی طالب(ع)، لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص)، لشکر 5 نصر ، تیپ امام رضا (ع) و یگان‌های بی‌شماری از سپاه و بسیج که در منطقه جنوب مستقر بودند، به مهران اعزام شوند و یگان‌های مرزی اطراف من‌جمله دهلران نیز شامل این دستوربود تا رزمندگان اسلام باتمام توان مهران را پس بگیرند.

در آن زمان فرمانده گردان مرزی دهلران سرهنگ آریافر (سردارشهیدآریافر) و بنده نیز که سروان بودم، رییس عقیدتی سیاسی گردان ومعاون گردان بودم.

با هماهنگی فرمانده ناحیه وقت سرهنگ راسخ القول و سرهنگ اسلامی که از مرکز ‌به دهلران آمده بودند و شهید دستواره که مسئولیت مستقیم هماهنگی یگان‌های اطراف مهران را عهده‌دار بود ما نیز به صورت دسته جمعی با جهادگران و بسیجیان از گردان مرزی دهلران همراه شدیم و از دهلران به سمت مهران حرکت کردیم.

در نزدیکی مهران سرهنگ آریافر علاقه مند بودند خود برای شناسایی بروند. با اصرارقبول کردند، بنده به همراه چهارنفر از نیروهای گردان مرزی و جهادگر برای شناسایی جلو رفتیم. در نزدیکی مهران هوا تاریک شده بود و در تاریکی شب زیر آتش شدید دشمن بودیم که ناچارشدیم به سوله اول شهر مهران که۱۳ نفر از رزمندگان  نیز در آن سوله بودند، ملحق شویم.

خاطرم هست که مقداری هندوانه داخل سوله بود و آتش دشمن شدید و ناچارا  شب ‌را در سوله با هندوانه و کمپوت و نان خشک محلی گذراندیم. حدود ساعت ۵ صبح  که نماز راخوانده بودیم میگ عراقی سوله را بمباران کرد و چیز دیگر به خاطر ندارم.

درعملیات موفق کربلای یک رزمندگان اسلام و یگان‌های عمل کننده نیروی زمینی سپاه، شامل لشکرهای «41 ثارالله کرمان ، 17 علی ابن ابیطالب(ع) مرکزی، 27 محمد رسول الله(ص) تهران و امیرالمؤمنین(ع) ایلام» حضور داشتند و با رشادت‌های خود اجازه عرضه اندام به دشمن بعثی را در خاک کشورمان ندادند. در این عملیات سردار دستواره فرمانده شجاع لشکر 27 محمد رسول الله (ص) تهران و جمعی از عاشقان حضرت روح الله (ره) به شهادت رسیدند، درعملیات کربلای۱ منفعل کردن سیاست تهاجمی عراق، هدف عمده‌ای بود که نیروهای سپاه و بسیج و داوطلبان گردان‌های مرزی به خوبی توانستند به آن دست یابند.

سرعت عمل، اعتقاد یگان‌ها، حفاظت عملیات، فریب دشمن، تناسب نیروها با طرح عملیات، انجام کارهای مهندسی لازم و غیره از جمله عوامل بارز و موثر در  عملیات کربلای۱ بود.

طی عملیات کربلای ۱، منطقه‌ای به وسعت 175 کیلومتر مربع از خاک ایران و عراق شامل شهر مهران واطراف آن، جاده دهلران - مهران در کشورمان، ارتفاعات حساس و سرکوب قلاویزان و حمرین و نیز دو پاسگاه مرزی آزاد شد.

همچنین عقبه‌های دشمن ازجمله شهرهای بدره  و زرباطیه دردید و تیر قوای خودی قرارگرفت. البته درعملیات کربلای یک ۱۲۱۰نفر از نیروهای دشمن اسیر شدند.

این در حالی بود که قبل از انجام عملیات استراتژیک کربلای یک و به دنبال عملیات غافلگیر کننده والفجر 8 در ماه‌های پایانی سال 1364 و تصرف شهر استراتژیک فاو توسط رزمندگان اسلام و به هم خوردن توازن سیاسی - نظامی به نفع جمهوری اسلامی، رژیم عراق شیوه‌ای جدید برگزید و درصدد فعال شدن در جبهه زمینی و موضع تهاجمی برآمد و این استراتژی را بعد از اشغال مهران، به استراتژی دفاع متحرک نامگذاری کرد.

عراق می‌کوشید تا با ادامه عملیات‌های خود نقاط دیگری را تصرف کند، ادامه چنین وضعیتی می‌توانست عواقب وخیمی را هم از بُعد نظامی و هم از بُعد سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران به دنبال داشته باشد و بر همین اساس، برای مقابله با حرکت جدید عراق انجام عملیات برای آزاد سازی شهر مهران و ارتفاعات آن مورد تاکید فرماندهی کل قوا و مسئولان لشکری کشورمان قرار گرفت.

در عملیات کربلای یک تلاش اصلی بر انجام عملیات از محور ارتفاعات قلاویزان و یال‌های آن تا رودخانه گاوی در نظر گرفته شد، بر همین اساس، عملیات در سه مرحله به ترتیب زیر طراحی گردید:

مرحله اول؛ تامین ارتفاعات قلاویزان ایران تا روستای امام زاده سید حسن.

مرحله دوم؛ تامین ارتفاعات جبل حمرین تا شیار مگ سوخته و در امتداد آن، تامین روستاهای بهین، بهروزان و هرمزآباد.

مرحله سوم؛ تصرف خاکریز عملیات والفجر3، که روستای فرخ آباد تا زیر ارتفاعات 223 قلاویزان داشت و در نتیجه آزاد سازی مهران در این مرحله تامین گردید.

مرحله اول عملیات در ساعت 22:30 روز۹ تیرماه۱۳۶۵ با رمز یا (ابا الفضل العباس، ادرکنی) آغاز شد و نیروهای خودی در اغلب محورها خطوط دشمن را شکسته و تا قبل از روشنایی صبح ضمن انهدام بیش از 10 گردان پیاده عراق، اهداف مرحله اول و قسمتی از مرحله دوم عملیات را به تصرف درآوردند.

ساعاتی بعد، دشمن با به کارگیری نیروهای احتیاط خود به محور امامزاده سید حسن پاتک کرد که با مقابله قوای خودی خنثی شد، سپس، یگان های خودی با مشاهده از هم گسیختگی نیروهای دشمن، عملیات را – طی روز اول – بدون وقفه ادامه دادند.

در شب دوم، کلیه یگان‌های عمل کننده ضمن پیش‌روی در باقی مانده محدوده مرحله دوم عملیات، تا قبل از روشنایی صبح، خط سراسری – از هرمزآباد تا شیار مگ سوخته – را کاملا تامین کرده و مقداری از محدوده مرحله سوم عملیات را نیز تامین کردند.

از آغاز ادامه عملیات در روز دوم در کلیه محورها ادامه یافت و نیروهای رزمنده ضمن به اسارت درآوردن تعدادی از نیروهای دشمن، به باغ کشاورزی وارد شدند و سپس در حدود ساعت 12 ظهر شهر مهران آزاد شد.

ساعت 6 صبح روز سوم، دو تیپ گارد ریاست جمهوری به ارتفاع 210 پاتک کرد، پس از یک درگیری سخت ارتفاع مذکور را تصرف کرد. به همین خاطر، نیروهای خودی مستقر در این منطقه حدود 200 متر عقب نشینی تاکتیکی کردند.

در ادامه عملیات، رزمندگان اسلام از محورهای قلعه کهنه و فرخ آباد به طرف تپه های غلامی و پاسگاه دراجی حرکت کرده ضمن پاکسازی کامل منطقه، تعداد زیادی از نیروهای دشمن را به اسارت درآوردند.

در جریان مرحله چهارم عملیات، که از ساعت 24 روز ۱۲تیرماه ۱۳۶۵ آغاز شد، با ورود قوای خودی به روستای فیروز آباد، دشمن عقب‌نشینی بزرگی کرد. سپس، خاکریزی از فیروزآباد تا یال‌های ارتفاعات قلاویزان احداث کردند. درگیری، همچنان در اطراف ارتفاعات 223 ادامه داشت و دشمن، فشاری قابل ملاحظه در نقاط مختلف وارد کرده، تنها ارتفاعات فوق را در تصرف خود نگه داشته بود. حدود ساعت 7 صبح روز ۱۳تیرماه ۱۳۶۵ پاتک شدید دشمن روی ارتفاعات قلعه آویزان – به منظور تصرف قله 200 – شروع شد، لیکن با مقاومت و حملات پی در پی قوای خودی، این پاتک شکست خورد.

در روز پنجم، ارتفاع 210 مجدداً به تصرف نیروی خودی درآمد و در سحرگاه روز ششم نیز رزمندگان در مرحله پنجم عملیات با حمله به ارتفاع 223، ضمن تامین اهداف تعیین شده، قرارگاه تاکتیکی لشکر 17 زرهی عراق را به تصرف درآوردند.

در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۶۵ علاوه بر تصرف باقی مانده یال‌های غربی ارتفاع 223، قرارگاه تاکتیکی تیپ 24 مکانیزه عراق منهدم و فرمانده آن به همراه تعدادی دیگر اسیر شد.

عملیات کربلای یک که منجر به آزادسازی منطقه مهران و ارتفاعات فوق استراتژیک قلاویزان و چندین منطقه دیگر شده بود، جز با مجاهدت و ایثارگری انسان‌هایی که از جنس آسمان بودند،انجام شدنی نبود.

گرامی می‌داریم، یاد و خاطره همه شهدای عزیز کربلای یک را و خدای را شاکریم که پس از ۳۴ سال خاطر این روز را که غروب روز 9 تیرماه۱۳۶۵ وارد سوله شدیم و صبح 10 تیرماه 1365 سوله ما بمباران و برابر اظهار همرزمان و به گواه تاریخ دوران دفاع مقدس جنازه بنده به همراه 17 نفر دیگر به عنوان شهید توسط برادران سپاه و ژاندارمری ایلام به ستادمعراج ایلام انتقال یافت.

که بعدازشش ساعت، همرزمان متوجه میشوند که پلاستیک پیچیده در روی جنازه بنده هوا دارد و با درمان ۳۸ روزه در بیمارستان ایلام و لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه و بیمارستان ولی عص رناجا پس ازخارج  شدن ازکما، زنده ومداوا شدم و خداوند عمر دوباره عطا فرمود.

اکنون بعداز ۳۴ سال که از عملیات کربلای یک و آزاد سازی مهران می‌گذرد وظیفه داریم که یاد و خاطره رزمندگان این عملیات پیروزمندانه را گرامی داشته و شاخه گلی به روح  تک تک شهدای این عملیات  تقدیم  نماییم.    

                   سربازکوچک اسلام

                   شهیدزنده کربلای یک  

                 دکترقدرتعلی حشمتیان  

                     نهم تیرماه۱۳۹۹

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: