به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ بخشی از اتفاقات به شرح زیر است:

شخصیت هفته؛ محمدجواد ظریف

حضور «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، در ساختمان سبز بهارستان با حواشی زیادی همراه بود؛ نمایندگان با هیاهوی بسیار بارها سخنان ظریف را قطع کردند و در این میان تذکرات رئیس مجلس نیز نمی‌توانست زنجیره هجمه‌ها علیه وزیر خارجه را قطع کند. در این جلسه 10 نماینده، زمانی که وزیر امور خارجه در پشت تریبون قرار گرفت با ادبیات و کلمات تند و با برپا کردن سرو و صدا اجازه صحبت به وزیر امور خارجه را نمی دادند.

ظریف در واکنش به این رفتار  نمایندگان گفت: اگر اجازه بدهید خیلی مزاحم شما نمی‌شوم که در پاسخ نمایندگان بیان کردند، خیلی هم بهتر. در ادامه باز هم نمایندگان با هیاهو اجازه صحبت کردن به وزیر امور خارجه را ندادند.

کریمی قدوسی از جمله نمایندگانی بود که با ایجاد سر و صدا و هیاهو اجازه صحبت به وزیر امور خارجه را نمی‌داد و او را دروغگو خطاب کرد. این رفتار نمایندگان با  واکنش هیئت رئیسه نیز همراه بود. رئیس مجلس خطاب به نمایندگان گفت: آقایان لطفا سرجایتان بنشینید.

نیک بین از دیگر نمایندگانی بود که اجازه صحبت به ظریف را نمی‌داد که با واکنش تند قالیباف مواجه شد.

محسن دهنوی و احمد امیرآبادی فراهانی از جمله اعضای هیئت رئیسه بودند که از جایگاه به صحن آمده و در پی ساکت کردن نمایندگان بودند.

وزیر امور خارجه خظاب به نمایندگان گفت: حرف‌ها و توهین‌ها را به جان می‌خرم. به من ذلیل گفتید در صورتی که رهبر انقلاب شجاع گفته بودند، به من دروغگو گفتید در صورتی که رهبر انقلاب به من صادق گفته بودند. اما من وظیفه دارم از شما به عنوان نمایندگان مردم بزرگ ایران بشنوم. از انتقادها و تندی های شما تشکر می کنم. همه ما در یک کشتی نشسته ایم. آمریکا، لیبرال، اصلاح طلب اصولگرا نمی شناسد. رژیم صهیونیستی اصلاح طلب و اصولگرا نمی شناسد زیرا با جغرافیا ایران مخالف است.

چهره هفته؛ غلامرضا تاجگردون

روز گذشته پرونده «غلامرضا تاجگردون»، منتخب مردم گچساران، در مجلس بسته شد و با رای مجلس، پایان نمایندگی غلامرضا تاجگردون بعد از ۸ سال نمایندگی اعلام شد. 

در ابتدای این اعتراض روح‌الله نجابت، نماینده مردم شیراز، در توئیتی از نامه اعتراضش به اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون» به علت رانت‌ خواری خبر داد و علیرضا زاکانی و هفت نماینده دیگر هم آن را امضا کردند. در این نامه نوشته شده بود: «احتراماً با استناد به ماده ۲۸ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعتراض خود را نسبت به اعتبارنامه آقای غلامرضا تاجگردون منتخب مردم شریف گچساران و باشت به دلیل رانت‌خواری و کسب منافع اقتصادی و اعمال نفوذ شبکه‌ای از طرق مختلف در دستگاه‌های دولتی و شرکتهای تابعه و بخش عمومی اعلام می‌داریم.»

اما سوم تیرماه بود که کمیسیون تحقیق پس از کش و قوس های فراوان، اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون را در مجلس شورای اسلامی بررسی کرد و در این نشست، رای به تائید اعتبارنامه او داد و گزارش را، به صحن علنی مجلس ارسال کرد.

بعد از یک‌ماه جنجال روز گذشته اعتبارنامه منتخب گچساران بررسی شد با این تفاوت که این دستورکار، جلسه مجلس را غیرعلنی کرد. در نهایت گزارش کمیسیون تحقیق به رای نمایندگان گذاشته شد و در حالی که قالیباف، صحن علنی را ترک کرده بود و ریاست مجلس را به امیرحسین قاضی‌زاده سپرده بود، نتیجه رای‌گیری حاصل شد. از ۲۵۱ رای اخذ شده ۱۰۲ رای موافق گزارش کمیسیون تحقیق و ۱۲۸ نفر مخالف بودند و ۲۱ نفر نیز رأی ممتنع دادند.

خبر مهم هفته؛ پیام رهبری به هنیه؛ انفجار در نطنز

مقام معظم رهبری در پیامی خطاب به اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران به حکم وظیفه دینی و انسانی خود هرگز از هیچ تلاشی برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین در راستای بازپس‌‌گیری حقوق خود و دفع شر رژیم صهیونیستی فروگذار نخواهد کرد.

متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این شرح است: مرقومه جنابعالی درخصوص تحولات اخیر در عرصه فلسطین عزیز را با دقت ملاحظه کردم. از اینکه حرکت مقاومت فلسطین با مجاهدت و ایستادگی خود در برابر توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی موجبات ضعف و ناکامی آنها را فراهم آورده و در مقابل، عزت و سربلندی امت اسلامی را باعث گردیده است، خداوند متعال را شکر می‌گزارم و از شما مجاهدان شجاع تشکر و قدردانی می‌کنم. دشمن زبون که در عرصه میدانی شکست‌های غیر قابل جبرانی متحمل شده است راهبرد توسعه‌طلبی خود و تضییع حقوق مسلم فلسطینی‌ها را ابتدا با فشار اقتصادی و محاصره غزه مظلوم و آنگاه با نیرنگ مذاکره و طرح صلح و سازش دنبال می‌نماید و لکن جریان مقاومت و ملت شجاع فلسطین با منطق عقل و تجربه، تهدید و تطمیع آنها را برنتافته و همچون گذشته با ایستادگی مثال‌زدنی خود مسیر عزت و شرف را رقم زده و از این پس هم در همین صراط مستقیم حرکت خواهد کرد. ان‌شاء‌الله قطعا حفظ هوشیاری، وحدت و یکپارچگی مردم و جریان‌های فلسطینی در خنثی‌سازی نقشه‌های شوم دشمن مؤثر بوده و جلب نصرت الهی را به همراه خواهد داشت. جمهوری اسلامی همچون گذشته به حکم وظیفه دینی و انسانی و مبتنی بر اصول ارزشی انقلاب اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و استیفای حقوق آنان و همچنین دفع شر رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی دریغ نخواهد کرد. امیدوارم پروردگار متعال بر عزت و قدرت شما بیفزاید.

***

شامگاه چهارشنبه به وقت تهران بود که ایدی کوهن، تحلیلگر اسرائیلی، در توییتی به زبان عربی با تاکید بر اختصاصی بودن خبرش از منابع اطلاعاتی غربی نوشت که اسرائیل بزرگ‌ترین کارخانه غنی‌سازی اورانیوم را در ایران بمباران و تخریب کرده است. ادعای توییتری این تحلیلگر اسرائیلی به جزئیات بیشتری هم اشاره می‌کرد از جمله آنکه او از آلودگی رادیواکتیو در محیط پیرامون محل انفجار خبر داد. همچنین مدعی شد که اسرائیل از جنگنده اف-۱۶ در این حمله استفاده کرده است.

در نهایت صبح روز پنجشنبه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، خبر از حادثه‌ای در یکی از سوله‌های در حال تکمیل در محوطه باز مجتمع غنی‌سازی شهید مصطفی احمدی‌روشن نطنز داد. اطلاعات اولیه به نقل از کمالوندی حاکی از این بود که این رخداد هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته ولی خسارات مادی و مالی به همراه داشته که در حال ارزیابی است. کمالوندی با رد ادعاها درباره نشت آلودگی رادیواکتیو گفت: «از نظر احتمال ایجاد آلودگی نیز با توجه به غیرفعال بودن مجموعه ذکر شده، جای هیچ‌گونه نگرانی نیست و هم‌اکنون تیم‌های کارشناسی سازمان در محل وقوع حادثه حاضر و مشغول بررسی علل این واقعه هستند.» به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی همزمان با حضور تیم‌های کارشناسی در محل، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، نیز در محل حادثه حضور پیدا کرده بود.

در ادامه سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید مصطفی احمدی‌روشن در نطنز را که بامداد پنجشنبه ۱۲ تیر ماه به وقوع پیوست به صورت دقیق مشخص کرده است.

او با اشاره به حضور و فعالیت کارشناسان بخش‌های مختلف مسئول ارزیابی و رسیدگی به حادثه در سایت نطنز که از اولین ساعات وقوع این رخداد انجام شد، خاطرنشان کرد: فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با بررسی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده، علت اصلی حادثه مشخص شده است.

خسروی افزود: به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

او در پایان با تاکید بر محدود بودن خسارت وارد شده به سوله در حال تکمیل در مجتمع هسته‌ای نطنز اضافه کرد: در محل وقوع حادثه هیچ‌گونه مواد هسته‌ای وجود نداشته و موضوع نشت مواد رادیواکتیو در وقوع این رخداد کاملا منتفی است.

«ابوالفضل عمویی»، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از برگزاری جلسه این کمیسیون برای بررسی حادثه نظنز خبر داد. به ‌گفته ابوالفضل عمویی در جلسه این کمیسیون با حضور رییس سازمان انرژی اتمی به ابعاد حادثه نطنز همچنین گزارش شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرداخته شد.

او درباره جزییات این جلسه چنین توضیح داد: «صالحی با اشاره به همکاری‌های سازمان انرژی اتمی کشورمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادوار مختلف گفت که در قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اطلاعات مورد ادعای رژیم صهیونیستی مورد استناد گزارش آژانس قرار گرفته که این روند مورد انتقاد ماست.» عمویی ادامه داد: «صالحی گفت که گروه‌های مختلف کارشناسی از جوانب مختلف این موضوع را بررسی و شورای عالی امنیت ملی هم اعلام کرده که دلایل این حادثه را تشخیص داده اما به دلایل امنیتی نتیجه این بررسی‌ها فعلا اعلام نشده است».

حاشیه هفته؛ نامه پدر زم

حجت‌الاسلام محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمد نیوز» که حالا با حکم دادگاه بدوی به «اعدام» محکوم شده در نامه‌ای که پایگاه خبری تحلیلی «آزادی» منتشر کرده، انتقادهایی را نسبت به روند پرونده پسرش مطرح کرده است. او در جریان این نامه که خطاب به سیدابراهیم رئیسی، رییس قوه قضائیه، نوشته شده، آورده است: «حداقل به حرف‌های وکیل تسخیری که بنابر آیین‌نامه از دایره افراد معتمد شما انتخاب می‌شود، گوش کنید... او همچنین نوشته که «روح‌الله شرایط روحی مناسبی نداشته تا بتواند از خود دفاع کند.»

جنجال هفته؛ بازگشت حاج احمد متوسلیان؛ فیش حقوقی نمایندگان

یک کانال خبری تحت ‌ عنوان «نیمه  ‌محرمانه»، یک روز مانده به سالگرد ربوده‌ شده حاج احمد متوسلیان مدعی شد که «بنا بر خبرهای رسیده، بالاخره انتظارها به سر رسید و بعد از ۳۸ سال پیکر مطهر شهید والامقام حاج احمد متوسلیان و 3 همرزم او شهیدان سیدمحسن موسوی، تقی رستگارمقدم و کاظم اخوان پیدا شده است و به زودی به ایران بازخواهند گشت.»

در ادامه محمدمهدی همت، فرزند شهید همت، از همرزمان نزدیک به حاج احمد در اکانت توییتری خود نوشت «خبر شهادت عموی عزیزم ‎حاج احمد متوسلیان و همراهان غریبش در همان ابتدای اسارت به گوش می‌رسد. گویا محل دقیق پیکرها هم اعلام شده است. می‌خواهید ‎مرد و ‎نامرد را بشناسید، ببینید چه کسی پای کار می‌ایستد.» هرچند همه این ادعاها ساعاتی بعد از سوی امیر متوسلیان برادر حاج احمد تکذیب شد. او به باشگاه خبرنگاران جوان گفت که بعد از این همه سال آزمایش DNA دیگر برای حاج  احمد معنا ندارد.

همچنین وزارت خارجه بیانیه‌ای در این راستا صادر کرد و نوشت: «همان‌طور که طی این سال‌ها اعلام شده، شواهد و قرائن گویای آن است که دیپلمات‌های ربوده شده در لبنان به نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی تحویل داده ‌شده و متعاقبا به سرزمین‌های اشغالی منتقل شده‌اند و اکنون در زندان‌های این رژیم نامشروع به سر می‌برند.»

***

حسین جلالی، نماینده رفسنجان در اظهاراتی، خبر از واریز حقوق 231 میلیونی برای خود داد. او در تشریح جزئیات این مبلغ گفت که «مبلغ ۱۱ میلیون تومان مربوط به حقوق نمایندگی است و ۲۰۰ میلیون تومان بابت حق مسکن و ۲۰ میلیون تومان هم بابت «سایر هزینه‌ها» به حساب او واریز شده است.» این اظهارات بازتاب زیادی را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت.

در نهایت «حسین جلالی»، نماینده مردم رفسنجان و انار، که بحث حقوق 231 میلیون تومانی نمایندگان مجلس را برسر زبان‌ها انداخته بود، در واکنش به رد و تکذیب واریز مبلغی به عنوان حق مسکن، توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تاکید آنها بر اینکه همه نمایندگان این مبلغ را دریافت نمی‌کنند، به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: بسیاری از نمایندگان از مبلغی که پیش از این گفته بودم استفاده نکردند چراکه در تهران مسکن داشتند، لذا آنها راست می‌گویند. متاسفانه من به صورت کلی آن صحبت را مطرح کردم، البته خودم از این مبلغ استفاده کردم چراکه شهرستانی هستم و در تهران مسکن ندارم و از طرفی باید دفتر بگیرم و هنوز هم نتوانستم، تهیه کنم.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی افزود: لذا به برخی از نمایندگان که از این مبلغ استفاده نکردند، توهین شده است و ضمن آنکه از آنها عذرخواهی می‌کنم باید بگویم که من از این مزایا استفاده می‌کنم و همه استفاده نکردند.

کنایه هفته؛ غرضی و رفیق دوست

محسن رفیق‌دوست، اولین وزیر سپاه در ابتدای انقلاب یازدهم، تیرماه در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق گفته ‌بود: «زمانی که سپهبد قرنی ترور شد، آقای غرضی فرمانده عملیات سپاه بود. به او گفتم «باید از فردا برای همه شخصیت‌ها محافظ بگذاریم»، ایشان توجهی نکرد. وقتی آقای مطهری را هم شهید کردند، با غرضی دعوایم شد. ایشان را در شورای بعدی انتخاب نکردیم. تا اینکه ابوشریف فرمانده عملیات شد. من خودم در پادگان خلیج دست به کار شدم. ماشین‌ها را ضدگلوله کردم و به اصرار برای آقای خامنه‌ای، شهید بهشتی، آقای رفسنجانی و شخصیت‌های دیگر محافظ گذاشتم.»

محمد غرضی در یادداشت پاسخ به رفیق‌دوست نوشت: «جناب رفیق‌دوست گفته‌اند من برای بزرگان محافظ نگذاشتم اما در پاسخ باید بگویم اوایل انقلاب تروری در کار نبود. پس از اینکه ترورها شروع شد، برای بزرگان حفاظت گذاشته شد اما من دیگر در سپاه مسئولیتی نداشتم. من هم متاسفم که 4 امام‌جمعه محترم شهید شدند؛ در حالی که محافظ نداشتند اما آقای رفیق‌دوست پاسخ دهد آیا در زمان وقوع حوادث تروریستی هفتم تیر و هشتم شهریور بنده مسئول بودم یا آقای منصوری مسئول بود؟ وقتی من مسئول سپاه بودم، آقای رفیق‌دوست در این ارگان هیچ مسئولیتی نداشتند ولی در زمان آقای منصوری او در سپاه مسئول شد، بر همین اساس من از او می‌پرسم چرا برای حزب جمهوری اسلامی و رئیس‌جمهور و نخست وزیر محافظ نگذاشتید؟»

رفیق دوست بار دیگر در پاسخ به غرضی نوشت: «وقتی که شهید مطهری شهید شد، بنده پیشنهاد کردم برای شخصیت‌های انقلاب محافظ بگذاریم، آقای غرضی فرمودند مسئولان را از مردم جدا نکنید؛ بنده به فرمایشات ایشان توجه نکردم و شخصا برای اکثر مسئولان هم خودرو تهیه کردم و هم محافظ گذاشتم. ایشان فراموش کرده‌اند اکثر ائمه جمعه با محافظان‌شان شهید شدند، آیت‌الله مفتح با محافظان‌شان شهید شد و چند ترور که توسط نفوذی‌ها انجام شد، مثل حزب جمهوری و نخست‌وزیری را در عدم داشتن محافظ می‌دانند. ایشان به لطف خدا آنقدر مسن نشده که حافظه تاریخی‌اش را از دست بدهد و دعا می‌کنم این حافظه ان‌شاءالله بیدار شود.»

سوژه هفته؛ احمدی‌نژاد؛ اظهارات آصفری

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران، پیشنهاد داده با تشکیل هیاتی بین‌المللی به طور رسمی بین دولت عربستان سعودی و حوثی‌های یمن میانجیگری کند و به پایان جنگ داخلی یمن در این زمینه کمک کند. یکی از مقامات نزدیک به دکتر احمدی‌نژاد این خبر را به طور اختصاصی در اختیار ایندیپندنت فارسی قرار داد.

رئیس‌جمهور سابق ایران طرح کاملی در این زمینه آماده کرده و سه نامه در این زمینه نوشته است که روز جمعه منتشر خواهند شد.

این سه نامه خطاب به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عبدالملک بدرالدین حوثی، رهبر انصارالله یمن و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نوشته شده‌اند.

پیشنهاد احمدی‌نژاد با اعلام بلافاصله آتش‌بس شروع می‌شود و خواهان «حل محترمانه» جنگ یمن به گونه‌ای است که به بهبود روابط ایران و عربستان سعودی نیز کمک کند.

***

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، در صحن مجلس بدون اشاره به نام نماینده خاصی گفته بود «یکی از نمایندگان می‌گفت چرا شما نمایندگان را در جلسات خود راه نمی‌دهید؛ اتفاقا همان برادر در مذاکرات به کلی سری من و پوتین حضور داشت و بعد از آن گفت قرار است روسیه از ما نفت بخرد؛ همان گفته موجب قطع خرید نفت ایران از سوی روسیه شد؛ چون هرکجا که روس‌ها خواستند از ما نفت بخرند، آمریکایی‌ها جلوی آن را گرفتند؛ درحالی‌که می‌شد جور دیگری رفتار شود. درباره چین و برجام هم همین‌گونه است؛ این معضلی است که سیاست خارجی با آن روبه‌رو است و کسی هم به کمک ما نمی‌آید».

محمدحسن آصفری، نماینده مجلس نهم و یازدهم مجلس، به سخنان ظریف واکنش نشان داده و با اشاره به اظهارات محمدجواد ظریف که گفته بود یکی از نمایندگان محتوای محرمانه یکی از جلسات را به بیرون درز داده است، گفت: «اصلا چنین صحبتی صورت نگرفته و اگر آقای ظریف چنین سندی دارد، لطف کرده و منتشر کنند. مطمئنا مذاکرات از سوی سفارت ایران در مسکو ضبط شده و اگر آقای ظریف دلیل یا سند دیگری دارند، ارائه بدهند. تنها صحبتی که ما با آقای پوتین داشتیم، درباره بحث نفت برابر کالا بود که آقای ظریف حاضر نشد این موضوع را دنبال کنند و پیگیر باشند. من حاضر هستم با آقای ظریف در یک مناظره شرکت کنم و اسناد خودم را ارائه دهم؛ ضمن اینکه آقای وزیر هم می‌تواند اسناد و مداک خودش را منتشر کند. بنده به‌قدر کافی کار اطلاعاتی و امنیتی انجام داده‌ام که بدانم کدام خبر سری است و کدام خبر غیرسری.

دروغ هفته؛ انفجار در سایت هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد

اداره دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی وقوع انفجار در سایت هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد را تکذیب کرد. در این اطلاعیه آمده است: در پی انتشار ادعای کذب عناصر ضد‌انقلاب در رسانه‌ها مبنی‌بر وقوع انفجار در مجتمع هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد اردکان در استان یزد، به آگاهی می‌رساند هیچ حادثه‌ای در این مجتمع هسته‌ای رخ نداده است و ادعای عناصر ضد‌انقلاب در خارج کشور به منظور همراهی با رژیم تروریست و جنگ‌طلب صهیونیستی و در راستای فضاسازی رسانه‌ای، ایجاد ناامیدی و همراهی با فشار حداکثری شیطان بزرگ به ملت سربلند ایران اسلامی است. یادآوری می‌کند عکس‌های انتشار‌یافته ماهواره‌ای نیز مربوط به این مجتمع نیست.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: