به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از نیروی پدافند هوایی، سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد روز شنبه با گرامیداشت پنجم مردادماه سالروز حماسه سوباشی اظهار کرد: سایت راداری سوباشی پدافند هوایی یکی از موثرترین سایت‌های پدافندی در طول هشت سال دفاع مقدس بود این سایت نوک پیکان حملات دشمن بود؛ بیش از ۱۵ استان کشور را پوشش می‌داد و برای این استان‌ها در جنگ تحمیلی اعلام وضعیت می‌کرد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی افزود: پدافند هوایی در طول هشت سال دفاع مقدس در همه عملیات‌هایی که انجام می‌شد حضور فعال و بی‌بدیل داشت که از جمله این عملیات‌ها می‌توان به عملیات والفجر ۸ اشاره کرد که در این عملیات پدافند هوایی قدرتمند توانست بیش از ۷۰ الی ۸۰ فروند از انواع هواپیماهای دشمن را سرنگون کند.

صباحی‌فرد تصریح کرد: تجهیزات ما در طول هشت سال دفاع مقدس خیلی نادر بود و ما با همین تجهیزات نادر توانستیم این جنگ را به جلو ببریم.

وی با اشاره به اهمیت سایت رادار سوباشی در ایام دفاع مقدس ادامه داد: بیش از ۱۵۰ بار حمله ناموفق به سایت سوباشی قهرمان نشانه اهمیت این سایت برای ما و برای دشمن بود که هر بار حملات دشمن با غرش موشک‌های پدافند هوایی و سامانه‌های توپخانه‌ای ناکام ماند. اهمیت این سایت برای دشمن به آن اندازه بود که فرمانده نیروی هوایی وقت عراق در رادیو بغداد اعلام کرد که اگر خلبان‌های ما قادر نباشند این سایت را مورد اصابت قرار دهند افتخار نابودی این سایت باید نصیب خود من شود.

فرمانده نیروی پدافند هوایی به اتفاقات روز پنجم مرداد سال ۱۳۶۷ اشاره و بیان کرد: از لحاظ چینش تعداد افرادی که باید در اتاق عملیات سایت سوباشی حضور می‌داشتند هفت یا هشت نفر بود ولی در آن چند روز که متقارن با عملیات مرصاد بود آنقدر شدت حملات افزایش پیدا کرد که برای مدیریت بهتر عملیات صحنه نبرد ۱۹ نفر از عزیزان پدافندی در اتاق عملیات سایت رادار مشغول انجام وظیفه بودند و هنگامی که این سایت مورد اصابت قرار گرفت این ۱۹ نفر به شهادت رسیدندو آن هم در شرایطی که با توجه به شرایط خاص منطقه می‌دانستند که نتیجه ماندنشان در اتاق عملیات به شهادت منجر خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: