به گزارش گروه سیاسی برنا، در ادامه بررسی عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، وزیر امور اقتصادی و دارایی گزارشی از سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه بازار سرمایه ارائه کرد.

فرهاد دژپسند با اشاره به بند ۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از فعال شدن بازار سرمایه به عنوان یکی از مولفه‌های تحقق این سیاست‌ها نام برد و گفت: تعداد کدهای سهامداری در بازار سرمایه تا پایان خرداد ماه ۱۵ میلیون و ۲۵۱هزار کد و با احتساب سهام عدالت به ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کد رسیده است.

وی ارزش معاملات بورس در ۴ ماهه اول سال را نسبت به سال ۹۸، معادل ۱۴۵ درصد و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته معادل ۶۲۵ درصد اعلام کرد.

دژپسند عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس در ۴ ماه اول سال را معادل ۱۳۷ میلیارد ریال و نزدیک به دو و نیم برابر کل سال ۹۸ اعلام کرد و افزود: از ابتدای سال تاکنون ورودی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در تلاش هستیم این سرمایه ورودی را حفظ و به بازار اولیه و نهایتاً به حوزه تولید و توسعه سرمایه‌گذاری سوق دهیم.

وی همچنین از راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات و امتیازات با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومان خبر داد.

بر اساس این گزارش در ادامه این نشست اعضای هیأت عالی نظارت، ضمن ابراز نگرانی از افزایش بی‌رویه نقدینگی خواستار اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات لازم برای کنترل رشد نقدینگی، جلوگیری از فرارهای مالیاتی و تسهیل شرایط تأمین سرمایه از طریق بازار بورس شدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ضمن تشکر از گزارش و تلاش‌های وی، افزایش پایه پولی درسال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی و تأثیر قیمت‌های نسبی در امسال را عامل اصلی افزایش همزمان قیمت‌ها و تورم افسارگسیخته دانست و تأکید کرد، تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی باید در یک منظومه جامع با در نظر گرفتن همه عوامل و تبعات و پیامدهای آن اتخاذ شود. متأسفانه هزینه تورم و فشارهای اقتصادی و تصمیمات بخشی و ناهماهنگ قوای سه‌گانه را اقشار آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین جامعه می‌پردازند.

ادامه بررسی عملکرد وزارت اقتصاد در خصوص اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به جلسه آتی هیأت عالی نظارت موکول شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: