به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق در بیانیه ای اظهار کرد: ما تهاجم آشکار ترکیه به وسیله یک فروند هواپیمای بدون سرنشین در منطقه «سیدکان» اقلیم کردستان عراق را می کنیم.
وی افزود: حملات مکرر ارتش ترکیه به خاک عراق نقض جدی حاکمیت بغداد و تخلف آشکار از قوانین و مقررات بین المللی و مغایر با روابط همسایگی است.
صالح ادامه داد: ما این اقدامات تهاجمی را که منجر به شهادت تعدادی از شهروندان بی گناه و نیز مرزبانان قهرمان عراقی شد را محکوم می کنیم.
رئیس جمهوری عراق خواستار پایان فوری حملات ترکیه شد
وی تاکید کرد: مشکلات مرزی دو کشور همسایه از طریق روش های مسالمت آمیز و با گفت و گو و تفاهم قابل حل است.
منابع عراقی عصر امروز اعلام کردند که یک هواپیمای بدون سرنشین ترکیه نشست مرزبانان عراقی و عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را در منطقه «برادوست» از توابع  «سیدکان» در شمال استان اربیل بمباران کرد.
یک مقام امنیتی عراق عصر امروز آمار جدید کشته های حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق را ۲۰ تن اعلام کرد.
وبگاه کردی «شفق نیوز» به نقل از این مقام امنیتی نوشت: کشته ها شامل ۵ مرزبان، ۱۰ عنصر پ.ک.ک و ۵ غیرنظامی عراقی است. 
این منبع که به نام وی اشاره نشده است، افزود: سرتیپ «محمد رشید»، فرمانده تیپ دوم و سرتیپ «زبیر حالی»، فرمانده هنگ سوم گارد مرزی عراق جزو کشته شدگان این حمله است.
نشست عناصر حزب کارگران کردستان و مرزبانان عراقی به دنبال کشته شدن یک چوپان کرد در حملات هوایی ترکیه برگزار شد.
از سوی دیگر، «کاوه شیخ موسی» از مسئولان پ.ک.ک به وبگاه «بغداد الیوم» گفت که پهپاد ترکیه ای یک کاروان خودرویی مرزبانان عراقی شامل فرماندهان و افسران را هدف گرفت.
وی افزود: هیچ یک از عناصر پ.ک.ک همراه این کاروان  مرزبانان عراقی نبوده است.
ترکیه از اواخر خرداد گذشته، عملیات «پنجه ببر» را از زمین و هوا در شمال عراق آغاز کرده است.
وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به حملات مکرر ارتش ترکیه به خاک این کشور، چندین بار «فاتح ییلدز» سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرده است.
ارتش ترکیه اعلام کرد که هدف از عملیات موسوم به پنجه ببر در شمال عراق پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ.ک.ک) است.
با وجود اعتراض‌های گسترده بغداد و کشورهای عربی به آنکارا، عملیات ارتش ترکیه همچنان در شمال عراق ادامه دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: