به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «مطلق بن ماجد القحطانی»، نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در امور مبارزه با تروریسم و میانجیگری در حل اختلافات تاکید کرد که مواضع توافق شده شورای همکاری خلیج فارس معمولا از طریق مصوبات نشست های وزرای خارجه کشورهای عضو این شورا صادر می شود، نه ازطریق بیانیه های دبیرکل که صرفا نشانگر دیدگاه دبیرخانه این شورا می باشد.

القحطانی در واکنش به بیانیه دبیرخانه شورای همکاری که خواستار تمدید تحریم بین المللی تسلیحاتی ایران شده بود، افزود: ما در قطر معتقدیم تحریم های کنونی علیه ایران منتج به نتایج مثبتی نمی شود و موجب حل بحران ها نمی گردد و حل بحران ها باید فقط از طریق گفتگو صورت پذیرد.

وی در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که ایران کشوری همسایه است و ما روابطی مبتنی بر حسن هجواری و همسایگی با یکدیگر داریم و موضع ایران به خصوص در خلال محاصره ظالمانه کنونی علیه قطر مورد تقدیر دولت و مردم قطر می باشد.

القحطانی افزود: در حالی که کشورهای محاصره کننده اقدام به اتخاذ اقدامات یکجانبه می کنند، دولت قطر گفتگو را برگزیده و این سیاست دائمی ما است و ما بدنبال روابطی خوب با همه و بین همه کشورها هستیم.

وی افزود: موضوع امنیت منطقه ای نیازمند گفتگوی جامع و حقیقی بین همه طرف های مرتبط با امنیت منطقه است، ولی سیاست عنادورزی و انکار تنها منجر به بی ثباتی می شود.  

القحطانی خواستار گفتگوی مبتنی بر احترام به قوانین بین المللی و نیز احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها شد و افزود: قطر متعهد به اصل کنترل تسلیحات و عاری سازی منطقه خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی با رعایت حق کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: