به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان از تمایل کشورش در حل تنش با ارمنستان از طریق گفت‌وگو خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «ترند» «جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان این سخنان را در مصاحبه با شبکه خبری «سی ان ان ترک» در جریان سفر به ترکیه بیان کرد. وزیر خارجه آذربایجان اظهار داشت که برای حل سیاسی تنش‌ها یک مرجع حقوقی المللی وجود دارد. بایراموف یادآوری کرد که در سال 1993  چهار قطعنامه  در سازمان ملل به تصویب رسید.

وزیر خارجه آذربایجان گفت، براساس این چهار قطعنامه، خروج نیروهای نظامی از اراضی آذربایجان و بازگشت افراد آواره شده به این سرزمین‌ها ضروری است.

وی گفت: «معتقدیم که باید توسط سازمانها و کشورهای بین‌المللی فشارهای جدی بر ارمنستان اعمال شود. موضع آذربایجان در مورد این رابطه تغییر ناپذیر است و این قطعنامه‌ها باید کاملا اجرا شود.»

«نیکل پاشینیان» نخست وزیر جمهوری ارمنستان  نیز روز سه شنبه گفت که موضوع ناگورنو قره باغ راه حل نظامی ندارد و تنها از طریق مذاکرات مسالمت آمیز قابل حل شدن است.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: