به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در ویدئو کنفرانسی که از طرف شورای روابط خارجی آمریکا برگزار شده بود گفت که مردم افغانستان یک صدا برنامه صلح دولت را حمایت کردند و از طالبان خواستند که از جنگ و خشونت دست بکشند و یک راه حل سیاسی را بپذیرند.

وی افزود که در لویه جرگه اجماع بزرگی به بوجود آمد و نشان داد که ما می توانیم تصمیم های بزرگ را در زمان اندک، بگیریم. لویه جرگه برای دولت و هیأت مذاکره کننده خط مشی و حدود را مشخص کرد که روی چه چارچوب سیاسی با طالبان بحث شود، با آنان به چه نتیجه ای برسیم و همچنان چگونه آتش بس صورت گیرد.

رئیس جمهور غنی گفت که اگر طالبان خواست مردم افغانستان را بخاطر صلح نپذیرند، مسئولیت ادامه جنگ به عهده آنها خواهد بود و تاریخ آنان را محکوم خواهد کرد.

وی از اجماع بزرگ منطقه‌ای برای صلح افغانستان سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که این اجماع بزرگ در ختم جنگ و تامین صلح پایدار، مفید واقع گردد.

غنی در رابطه با نقش پاکستان نیز گفت که با مقامات آن کشور صحبت های خوبی داشته و پاکستان می تواند نقش مثبتی در منطقه ایفا کند. ثبات و توسعه اقتصادی در افغانستان باعث ثبات و توسعه پاکستان نیز می گردد.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که من با نخست وزیر پاکستان در مورد مبارزه با فقر صحبت داشتم و گفتم که یک افغانستان با ثبات، فرصت را برای ما فراهم می کند تا همه ما در برابر فقر مبارزه کنیم و پاکستان می تواند در این بخش نقش مثبت بازی کند.

رئیس جمهور افغانستان روی نقش سازنده افغانستان در امر مبارزه با تروریسم تاکید کرده، گفت که نباید از نقش افغانستان در راستای سرکوب تروریسم و امنیت منطقه و جهان چشم پوشی کرد، زیرا افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم قرار دارد تا دوباره به لانه امن تروریسم و تهدید امنیت منطقه و جهان مبدل نگردد.

اشرف غنی با اشاره به افزایش خشونت ها از طرف طالبان گفت: زمانی که هیات مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان مذاکرات را آغاز کنند، معلوم خواهد شد که طالبان راجع به افغانستان نوین چه فکر می کنند و آیا طالبان می توانند دستآوردهای ۱۹ سال گذشته افغانستان را که یک جامعه دموکرات و آزاد است، جذب کنند و از خشونت دست بکشند.

وی با اشاره به آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان، گفت: قیمت بزرگی را بخاطر برقراری صلح پرداختیم و برنامه اصلی ما این است که آتش بس برقرار گردد و خشونت‌ها پایان یابد و این کار  از اهداف عمدۀ هیات مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان می باشد.​

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: