به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، خبرگزاری رسمی ترکیه " آناتولی "، چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه شب گذشته گفت: یونان نمی تواند قلمرو منطقه ای آب های خود را به ۱۲ مایل در دریای « اژه» توسعه بخشد و این امر منجر به جنگ خواهد شد.

از سوی دیگر « فؤاد اوکتای » معاون رئیس‌جمهور ترکیه نیز دیروز (شنبه) در صفحه شخصی خود در شبکه های اجتماعی موضع اتحادیه اروپا در قبال فعالیت‌های آنکارا در مدیترانه شرقی را «فاقد صمیمیت» خواند.

پیش از این رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نیز با « ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو پیرامون مسائل منطقه‌ای به‌ ویژه تحولات دریای مدیترانه شرقی تلفنی گفت‌وگو کرد.

اردوغان در این گفت وگوی تلفنی ضمن اشاره به اینکه ترکیه خواهان یافتن یک راه‌حل عادلانه برای مسئله مدیترانه شرقی است، تاکید کرد: به حفاظت از حقوق و منافع ملی کشورمان در هر زمان و مکانی ادامه خواهیم داد.

وی در این گفت‌وگوی تلفنی با استولتنبرگ همچنین اظهار داشت: ناتو باید به مسئولیت خود در قبال نقض قوانین بین‌المللی و اقدامات یک جانبه‌ای که به صلح منطقه‌ای آسیب می‌رساند، عمل کند.

این در حالی است که «جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از اقدام اتحادیه برای آماده کردن فهرستی از تحریم‌ها علیه ترکیه، خبر داده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: